מצגר: התקשורת מנפחת מקרים חריגים של הדרת נשים

בראיון לרדיו קול חי קרא הרב הראשי לישראל לא לבצע הפרדה בין גברים ונשים באזורים ציבוריים. היום תלו סטודנטים שלטי מחאה נגד ההפרדה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרב הראשי לישראל יונה מצגר אמר היום (חמישי) בראיון לתחנת הרדיו קול חי, כי מי שמעוניין בהפרדה של מחיצות בין נשים לגברים צריך לעשות זאת במסגרת פרטית ולא בתחום הציבורי. "מי שרוצה מחיצות שיעשה את זה במסגרת פרטית, אי אפשר לדרוש מציבור כללי שנמצא באוטובוס ציבורי לעשות את מה שאתה מחמיר על עצמך", אמר בעקבות הדיון הציבורי ההולך וגובר בנושא הדרת נשים.

מצגר אמר כי על כל הצדדים בעם לשאוף לדבר המשותף ולא המפריד: "אני קורא לכל הצדדים - תפסיקו לחפש סיבות לעוינות ולאיבה ולמחלוקת. אנחנו לא בתקופה שיכולים להרשות לעצמנו לריב. אנחנו עם אחד וצריכים לחפש את המוצא של כבוד ופתרון לכל דבר". הוא הוסיף עוד כי הוא מציע "לא לעשות פרובוקציות מאידך, ולא להיות קיצוניים ולהגזים בדברים שלא היו בהיסטוריה - לא שאלים, לא נשות השאלים ולא קיצוניות של מחיצות".

מצגר ביקר את התקשורת שלטענתו מקצינה את המצב. "אני חושב שהתקשורת קצת מגזימה בנושא של הדרת נשים", הוא אמר. "דברים כמעט לא השתנו. לוקחים מקרים חריגים ומנפחים אותם, ותמיד צריך לשמוע את שני הצדדים". בנושא שירת הנשים בצה"ל הסביר כי "נפגשנו שני הרבנים הראשיים בישראל עם הרמטכ"ל ולמחרת כל הכותרות היו בהגזמה גדולה - אסור לנשים לשיר. לא דיברנו מלה על לאסור על חיילות לבוא ולשיר. לא שאלו ולא הבענו דעתנו. רק ביקשנו למצוא מוצא של כבוד שמי שלא מעוניין לשמוע שירה של חיילת תתאפשר לו האפשרות הזאת".

הר הראשי לישראל יונה מצגר צילום: תומר אפלבאום

בשבועות האחרונים הדיון בנושא שוויון הנשים במרחב הציבורי הולך וגובר בשל מוקדי עימות רבים. הדבר עלה לתודעה הציבורית לאחר שמספר צוערים הודחו מקורס קצינים מכיוון שסירבו לשמוע שירת חיילת, המשיך במחאות על מחיקת נשים משלטי פרסום ואוטובוסים בירושלים, ויכוחים על אוטובוסי המהדרין שבהם נשים נדרשות לשבת מאחורה ועד להפרדה במקומות כמו קופת חולים או הצגות ילדים.

אתמול התקיים בכנסת דיון חירום ביוזמת קדימה ובהשתתפות ח"כים מפלגות שונות. הדיון החל במצעד לפידים מבית המשפט העליון ועד לכנסת. המשמרת הצעירה של העבודה קיימה גם היא מפגן לפידים תחת הכותרת הצלת הדמוקרטיה בישראל. חברת הכנסת זהבה גלאון אמרה בדיון בכנסת כי "ההתנהלות השלטונית אחראית לחומייניזציה של ישראל". הח"כ שאול מופז אמר כי "הקול של שוויון ההזדמנויות גובר על כל קול חשוך אחר. אסור שכוחות מסוימים יסיגו אותנו לאחור".

השרה לימור לבנת אמרה כי הגיעה להסכמה עם חברה קדישא לפיה כל ההסכמים עם החברה יאסרו על הדרת נשים בנושאי קבורה שביניהם ליווי המת והספדו. ח"כ יצחק הרצוג ציין כי "בחנתי את ספר החוקים, אם קיימת חקיקה בנושא ולא מצאתי מכיוון שאף אחד לא האמין שיהיה מצב כזה ולכן הנחתי את החוק שהופך הדרה לעבירה פלילית. אנחנו צובטים את עצמנו ולא מאמינים שזה קורה. מוכרחים להציב קוים אדומים ללא פשרות ולהתלכד ולהסיר את הנושא הזה מסדר היום״.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

הפגנת לפידים נגד הדרת נשיםצילום: מיכל פתאל

בתוך כך, סטודנטים באוניברסיטאות ומכללות ברחבי הארץ תלו הבוקר שלטים המורים על הגבלת שעות פעילות וכניסה של נשים לקמפוסים, כהמשך לגל המחאה הארצי בנושא הדרת נשים מהמרחב הציבורי.

שלטים ועליהם הסיסמאות "הכניסה לנשים אסורה בין השעות 12:00-13:00, הכניסה לגברים מותרת בכל שעות היום" ו – "הכניסה לנשים אסורה בשער זה" נתלו בכניסות לקמפוסים השונים, על דלתות אולמות הרצאות, כיתות, בכניסה לספריות לחדרי כושר וגם לקפיטריה. את הפעילות יזמו ארגון 'מתפקדות- הלובי לשוויון בין המינים' ארגון וארגון "יוניקו" לשוויון מגדרי בקמפוס מטעם שדולת הנשים, ואליהם חברו עשרות סטודנטים וסטודנטיות שתלו השלטים באונ' תל אביב, אונ' בן גוריון, אוניברסיטה העברית, אונ' בר אילן, טכניון, באוניברסיטת תל אביב, סמינר הקיבוצים, מכללת אשקלון, הקריה האקדמית בצלאל ומכללת עמק יזרעאל.בתחילת השבוע, יצטרפו למחאה הסטודנטיאלית הארצית גם מכללת צפת ומכללת ספיר.

באוניברסיטת תל אביב, שהפעילות בה התקיימה בשיתוף עם אגודת הסטודנטים של האוניברסיטה, לקחו את המחאה צעד אחד נוסף ובידלו שורות של נשים וגברים בתליית שלטים עליהם כתוב "שורת נשים" על גבי המושבים האחוריים שבאולם ו"שורת גברים" על הקדמיים, "כי זאת תהיה המציאות הבאה אם לא נעצור אותה" לדבריה של קשת עורי, האחראית לפעילות בקמפוס בתל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ