אבשלום חלוץ
אבשלום חלוץ
 אבשלום חלוץ
אבשלום חלוץ

הבנקאי ואספן האמנות הארי רקנאטי, בנו הבכור של הבנקאי ומייסד בנק דיסקונט, ליאון יהודה רקנאטי, הלך בשבוע שעבר לעולמו בגיל 92.

רקנאטי נולד בשנת 1919 בסלוניקי והיגר עם משפחתו לארץ ישראל באמצע שנות ה-30. בני המשפחה - אביו ליאון, אמו מטילדה ואחיו דניאל ורפאל - התיישבו בתל אביב. ליאון רקנאטי, שהקים את בנק א"י לדיסקונט, הלך לעולמו ב-1945. הארי, אז בן 26, מונה למנהל הבנק.

לאחר שבע שנות פעילות בישראל עבר הארי רקנאטי להתגורר בשווייץ, בשל התרחבות עסקי המשפחה לבנקאות האירופי. הוא הקים רשת בנקים פרטיים באירופה והעביר חלק מהפעילות גם לדרום אמריקה.

בתחילת שנות ה-60 רכש רקאנטי כשותף את בנק ראלי בלונדון ועבר להתגורר באנגליה עם אשתו, פאולין גולדברג, ובתם היחידה, רנה. רפאל רקנאטי החליט גם הוא להיכנס לעסקי הבנקאות והודיע שבכוונתו לפתוח סניף דיסקונט, למרות התנגדות הארי. הארי החליט לפרוש מהקבוצה בשל החלטת אחיו להפוך את בנק דיסקונט לחברה ציבורית.

הארי רקנאטי קנה מאחיו את השליטה בשני בנקים פרטיים באירופה והתמקד בהם. פרשת ויסות מניות הבנקים הביאה לחילוקי דעות מרים במשפחה. את רעייתו השנייה, מרטין, הכיר הארי רקנאטי לפני כ-35 שנה. בני הזוג התמקדו באיסוף אמנות ורקנאטי הקים ארבעה מוזיאונים פרטיים באורוגואי, צ'ילה, ספרד וישראל.

הארי רקאנטיצילום: משה שי
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ