רחובות הבירה ינציחו רבנים ומסעדנים, והתושבים זועמים

עיריית י-ם החליטה לשנות את השמות ברחובות העיר, ועוררה את חמתם של המתגוררים בהם: "משכונת נחלאות, הפכנו לשכונת האישים"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

רחוב האגס, שבשוק מחנה יהודה בירושלים - "ליד מורטות העופות, ספרי קודש ישנים מצהיבים בארונות" - כפי שהונצח בשירו של אהוד בנאי, לא קיים כבר כמה שנים. עיריית ירושלים שינתה את שמו לרחוב יעקב אליהו בנאי, על שם אחד מהאבות המייסדים של המשפחה. בכך נשבר רצף של רחובות על שם פירות הארץ. רחוב אגריפס הסמוך, מהרחובות הראשיים של הבירה, חולק לשניים ומחציתו נקרא עתה הרב שמואל ברוך, מראשי העדה הכורדית בעיר. גל שינוי השמות באזור נמשך ועתה עומדות על הפרק עוד החלפות באזור נחלאות ומחנה יהודה. רחוב האשכול יהפוך לרחוב רחמו ובתו חיה - על שם מייסד המסעדה המיתולוגית שבתחתית הרחוב - ורחוב שילה עתיד להפוך לרחוב הרב שרעבי, מייסד הישיבה שבתחילתו. עתה קמים נגד המגמה הזו תושבי נחלאות ומחנה יהודה ומבקשים מהעירייה להפסיק ולגזול מהשכונה את השמות הישנים לטובת הנצחה של אישים. לתושבים מצטרפים גם היסטוריונים שרואים בהחלטות פגיעה במורשת של ירושלים.

לשמות הישנים, טוענים התושבים, היה היגיון. כל שם הוא חלק ממארג שנותן אופי לשכונה כולה. כך רחוב שילה, שעומד לאבד את שמו, הוא חלק ממערך של שלושה רחובות שמייצגים מקומות שבהם שכן אוהל מועד לפני הגיעו לירושלים. ברחובות הסמוכים הונצחו ערים תנ"כיות חשובות אחרות. ממזרח לרחובות אלו הונצחו ההרים החשובים של ארץ ישראל וממערב שמות הנהרות הקדמוניים: פרת, חידקל, ארנון וירמוך. בשנים האחרונות כורסם המרקם הזה לרוב לטובת שמות של רבנים ואישי ציבור מתולדות השכונה, "משכונת נחלאות, הפכנו לשכונת האישים", אומר בציניות אחד התושבים. "מי העלה את הרעיון לפגוע בכוונת המכוון של מקימי המדינה ולקטוע מקבץ כה נאה של שמות ערים תנ"כיות", נכתב בעצומה של התושבים נגד השינוי המתוכנן. "היתה מחשבה מאחורי השמות", אומר קובי פריג', ממארגני המחאה, "הכי קל זה למחוק את הכל ולעשות משהו חדש, אבל העירייה צריכה לחשוב באופן יצירתי, שינציחו אותם בבתי כנסת, בכיתות לימוד, על ספסלים, שלא ישמידו את העבר".

עשו לנו לייק וקבלו עדכונים וחדשות ישירות לפייסבוק שלכם

פעילים נגד החלפת השמות, אתמול ברחוב שילה צילום: אוליבייה פיטוסי

ההיסטוריונית ד"ר נירית שלו כליפא מיד יצחק בן צבי, שחיברה ספר על תולדות נחלאות מצטרפת גם היא לטוענים נגד השינוי. במכתב שכתבה לפעילים היא מספרת ששמות הרחובות המקוריים של האזור ניתנו על ידי ועדה שכונסה ב-1920 ובה היו חברים בין היתר אליעזר בן יהודה ודוד ילין. לדבריה, "כל האנשים המונצחים ראויים לכך, אבל שינוי שמות הרחובות הוא מעשה של חוסר כבוד למורשתם ולרצון שלהם ושל בני דורם לעצב את דמותה של ירושלים". שלו כליפא טוענת שכפי שהיום אין חולקים שיש לשמר מבנים היסטוריים, כך יש לשמר שמות היסטוריים. "זה חלק מהרקמה האורבנית והשאלה האם אתה שובר את זה או משמר את זה". גם הגיאוגרף והבלשן פרופ' יהודה זיו, חבר הוועדה המייעצת לוועדת השמות העירונית, מתנגד לשינויים. "בנחלאות היתה מערכת שמות שעשתה לי הרבה נחת, שמות של נחלים ומקומות. בזמן האחרון הולכים ומקצצים מפני שמתברר שיש כל מיני אנשים שחייבים להם. את רחוב אגריפס מקצצים בשיטת הסלאמי", אומר זיו.

המחאה התפשטה גם לשכונת מוסררה, שם מתכוונת העירייה לשנות את שם אחד הרחובות החשובים של מרכז ירושלים משבטי ישראל לשמו של שר החינוך לשעבר זבולון המר. "כל הרעיון של החלפת שמות הוא פסול בעיני", אומר תושב השכונה אוריאל אדיב, "הרחוב הזה נקרא על ידי הבריטים סנט פול, על שם הכנסייה שבו, כשהוקמה המדינה שונה השם וזה לגיטימי בעיני, אבל זהו, נגמר. יש שכונות חדשות, שישימו שם שמות".

השמות החדשים, יש לציין, לא כל כך נקלטים על ידי הירושלמים. בודדים למשל יודעים שרחוב אגריפס איבד חלק משמו ומי שיבקש הכוונה לרחוב בנאי בשוק, צפוי להיתקל בקשיים. התושבים גם טוענים שהרב שרעבי, שלכבודו ישונה שם רחוב שילה, לא היה רוצה בכך. "כמי שלא הילך בגדולות סביר כי היה רואה כמיותר - אם ננקוט לשון המעטה - את הצעד שמנסים לכפות על תושבי השכונה. כבוד ונכסים חומריים היו רחוקים ממנו", נכתב בעצומה. "השכונה שלנו היתה בין הפרת לחידקל", אומר משה (סלאו) לוי, בעל פאב בשכונה, "אנחנו לא רוצים לכבוש את עיראק, רק רוצים את השכונה שלנו בחזרה".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "כלל הבקשות המוגשות לשינוי שמות רחובות בעיר נבחנות ע"י ועדה מקצועית בלתי תלויה בראשות כבוד שופט בית המשפט העליון בדימוס יעקב טירקל. ההחלטה לשינוי השם פורסמה כחוק בעיתונים, במנשרים לתושבים ובלוחות המודעות, במטרה ליידע את התושבים ולאפשר להם להגיש התנגדויות במשך חודש, עד ל-5 בינואר. ועדת השמות העירונית תתכנס בקרוב לדון בהתנגדויות. הרב שרעבי חי לימד וייסד ישיבה ברחוב זה ולאור זיקתו לרחוב החליטה הוועדה על שינוי השם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ