המשטרה: לא יודעים כיצד להילחם בהדרת הנשים

ראש הממשלה נתניהו הנחה את המפכ"ל אהרונוביץ לפעול נגד התופעה. במקביל, יבקש נתניהו מרבנים ומהשרים החרדים להתבטא בפומבי בעניין

ברק רביד ויניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד ויניב קובוביץ

ראש הממשלה בנימין נתניהו ייפגש היום עם נציגי סיעת יהדות התורה, סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן וח"כ משה גפני, ויבקש מהם לצאת בפומבי נגד תופעת הדרת נשים במרחב הציבורי. לדברי גורמים בלשכת ראש הממשלה, נתניהו מתכוון לבצע בשבועיים הקרובים סבב שיחות גם עם שרי ש"ס, הרבנים הראשיים ורבנים בולטים אחרים כדי לדון בנושא. "לא ניתן לקבוצות קיצוניות לפגוע בזכויות הנשים במרחב הציבורי, שחייב להישאר פתוח ובטוח לכולם", אמר נתניהו אתמול.

נתניהו סבור כי הגורמים בציבור החרדי והדתי-לאומי שמעודדים הפרדה בין נשים וגברים במרחב הציבורי או בצה"ל הם מיעוט קיצוני וכי רוב הציבור מסתייג מכך. לפיכך, אומרים בסביבת ראש הממשלה, מעוניין נתניהו שמסר ברור בנושא ייצא דווקא מהרבנים הבולטים בישראל ומנציגי המפלגות החרדיות והדתיות-לאומיות בכנסת.

נתניהו שוחח עם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, וביקש ממנו לוודא כי החוקים הנוגעים למניעת הדרת נשים מהמרחב הציבורי נאכפים ברשויות המקומיות. כך למשל, נתניהו ביקש מווינשטיין לבדוק האם הצבת שלטים שמורים לנשים לעבור לצידו השני של הרחוב, מהווה עבירה על חוקי עזר עירוניים. "אם זו עבירה על החוק צריך להסיר את כל השלטים האלה", אמרו בסביבת נתניהו.

נשים מפגינות בירושלים נגד הדרת נשיםצילום: מיכל פתאל

גורמים בלשכת ראש הממשלה טענו כי התופעות האחרונות של הדרת נשים שפורסמו "הרתיחו את נתניהו". לדבריהם, הוא מתכוון להמשיך ולהתבטא בעניין בכל הזדמנות בתקופה הקרובה כדי לחזור על המסר לפיו רוב הציבור במדינה מתנגד לתופעות הללו.

לפני כשבוע ימים התכנסה ועדת השרים למעמד האישה בראשות השרה לימור לבנת לדיון מיוחד על תופעת הדרת הנשים במרחב הציבורי בישראל. הוועדה מינתה צוות של משרדי הממשלה השונים שיגיש בתוך 60 יום שורה של המלצות למניעת התופעה, כולל הטלת סנקציות על רשויות מקומיות שבשטח השיפוט שלהן מתרחשות תופעות של פגיעה בזכויות נשים. יש לציין כי בדיון המיוחד שנקבע בלשכתו של ראש הממשלה נכחו שני שרים בלבד מתוך השבעה החברים בוועדה.

המפכ"ל: אפס סובלנות לתופעה

ראש הממשלה שוחח אתמול במקביל גם עם השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', וביקש ממנו להנחות את המשטרה לפעול נגד האלימות הננקטת במרחב הציבורי כלפי נשים. במשרד לביטחון פנים ציינו כי הוראה לפעול בעניין כבר הועברה, וכי במחוזות השונים הונחו לפעול ביד קשה מול גורמים המאיימים על נשים ומונעים מהן ללכת ברחובות בבטחה.

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, התייחס אף הוא בסוף השבוע לעניין והנחה את מפקדי המחוזות להיות ערניים לתופעה, ולטפל "באפס סובלנות" במקרים, כפי שנמסר בהודעה משטרת ישראל. "המפכ"ל מגנה כל ניסיון לפגיעה בזכויות נשים, באשר הוא", נמסר בהודעה, "קל וחומר כשזה כרוך בניסיון לפגיעה בשלומה של אישה או בניסיון להלך עליה אימים ולהגביל את חירותה שלא כדין".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

עם זאת, גורמים במשטרה ציינו כי לא ניתן לטפל במקרי הדרת נשים ללא הגשת תלונה בעניין בתחנה המקומית. לדבריהם, למשטרה אין יכולת או כוח אדם להציב בלשים ברחובות, בבתי הספר או באוטובוסים לאיתור תופעות של הדרת נשים.

הם הסבירו עם זאת כי גם שינוי חקיקה בעניין הוא בעייתי - שכן כל חוק חדש יחייב את המשטרה לטפל בתופעה גם במגזר הערבי, פעולה שתדרוש כוחות גדולים, ואליה המשטרה לא ערוכה כיום.

יתר על כן, לדבריהם עדיין קיים פער בין הצהרות המפכ"ל באשר לחשיבות הציבורית שבטיפול בתופעה, ובין התנהגות אחרון השוטרים בשטח, שעדיין לא יודעים לזהות את התופעה ללא תלונה מפורשת של מתלוננת. למרות זאת, הודיעו במשטרה על כוונתם לבחון את המצב, ובייחוד באזור בית שמש.

לאחרונה אף התבצעו מעצרים בעיר, והוגשו כתבי אישום בעניין - אולם מדובר בעבירות קלות שלא מאפשרות ענישה קשה של אותם עבריינים, ואלו שוחררו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ