היעד החדש של הסטודנטים באוני' תל אביב: חינוך חינם עד סוף התואר

קבוצת "מבצע סוראסקי" גייסה את סתיו שפיר, ממנהיגות המחאה בקיץ, לקראת הפגנה שתערוך בשבוע הבא

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
טלילה נשר

קבוצת הסטודנטים באוניברסיטת תל-אביב, שקראה לעצמה בשם "מבצע סוראסקי" (על שם הספרייה שלצידה החלו מעגלי הדיון של הקבוצה בקמפוס), יוזמת הפגנה גדולה במוסד ביום רביעי הקרוב, בניסיון לחדש את המאבק החברתי ולהחדירו לתוך האוניברסיטה.

בהפגנה בכותרת "אוניברסיטה לעם או אוניברסיטה בע"מ" מתכננים הפעילים להציג את הדרישה הראשונה במאבקם המתחדש: חינוך חינם עד סוף התואר הראשון. "זהו תחילתו של מאבק כולל על הוצאת כוחות השוק מהאקדמיה", מסביר רפאל יוחה, סטודנט הפעיל בקבוצה, "זה יתחיל באוניברסיטת תל אביב ואנחנו מקווים מאוד שיתפשט לשאר המוסדות בארץ". לדבריו, "בחברה שבה תואר ראשון הוא תנאי הכרחי לפרנסה מכובדת, ההשכלה הגבוהה חייבת להיות מצרך בסיסי שלא יכול להימנע מאף אחד בגלל שאין לו כסף לרכוש אותו".

אמש פרסמו פעילי הקבוצה קול קורא בניסיון לחדד את מהות מאבקם נגד "חינוך בעידן הניאו-ליברלי": "בעידן זה החינוך עובר הפרטה, מסחור, ומכרוז. הידע הוא תמיד כזה המשרת סקטור עסקי מסוים. ערכו וביקושו נמדדים לעד ביחס לתועלת כלכלית וכוחניות שהמבנה הכלכלי-פוליטי מבקש לשמור לעצמו". בקריאתם ביקשו להמחיש עמדה זו באמצעות פעולת מחלקת הביטחון במוסד. כפי שפורסם ב"הארץ", ביקשה המחלקה ממרצים למסור פרטים מזהים אודות תלמידיהם, שלוקחים חלק בפעילות החברתית: "הסטודנטים שביקשו לחשוב באופן ביקורתי במרחב הציבורי נתפסו כאיום בטחוני. מההיגיון אשר הוצג לעיל, פעולת האוניברסיטה אינה מפתיעה כלל: בעידן בו הסטודנט הוא משאב כלכלי שאמור להכניס כסף מצד אחד ומצד שני על ידי רכישת התואר להצדיק את מיקומה של האוניברסיטה בשדה הכלכלי, כל פעילות פוליטית המחזירה לסטודנטים את הסובייקטיביות שלהם, ומתנגדת לכוחה של האוניברסיטה ולאופן בו היא משקיפה על הסטודנט, תיתפס כאיום. התארגנות מסוג זה תזכה לדיכוי אלים במהותו, לניסיונות להגברת הפיקוח על הסטודנט על ידי חדירה לחייו האישיים".

לאחר הפרסום אודות ניסיונות הבילוש של מחלקת הביטחון במוסד אחר יוזמי המחאה, נועדה סתיו שפיר ואנשי מטה המחאה עם נציגי הקבוצה, והודיעה על תמיכתה במאבקם: "החלטנו לשים את הדגש בתקופה הקרובה על אחת מדרישותיה החשובות ביותר של המחאה והיא חוק חינוך חינם, רגע לפני שגם היא תתמסמס בקו הנוכחי שמובילה הממשלה", אמרה אמש שפיר ל"הארץ": "קבוצת סוראסקי בחרה גם היא להפעיל לחץ בכיוון זה ולכן אנחנו תומכים בה ונשתף איתה פעולה בכל מה שאפשר".

לדברי דן ואלפיש, חבר בקבוצה: "אנחנו מוחים למען השכלה ציבורית, איכותית ונגישה. אלה שלושה ערכים שנעלמו מהלקסיקון של ממשלת נתניהו ומהמועצה להשכלה גבוהה. מדובר בשירות ציבורי ולא במוצר וככזה המדינה צריכה לתת עליו דין וחשבון: על שהפכה אותו למותרות לעשירים בלבד בגלל שכר הלימוד, בגלל יוקר המחייה, ובגלל אי השוויון בחינוך".

סתיו שפיר. "נשתף פעולה עם קבוצת סוראסקי בכל מה שאפשר", אמרה אמש ל"הארץ"צילום: אלון רון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ