גרמניה תעניק פיצוי חד פעמי לנרדפי הנאצים בברית המועצות

בפעם הראשונה יינתנו פיצויים גם ליהודים שנמלטו מאזורים שאליהם לא הצליח הצבא הגרמני להגיע בזמן מלחמת העולם השנייה

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

גרמניה החליטה להעניק פיצויים חד פעמיים ליהודים שנמלטו מפניהם בברית המועצות, גם באזורים שלבסוף לא נכבשו על ידם. המענק יינתן החל מינואר 2012. במשא ומתן שהתקיים לאחרונה, הסכימה ממשלת גרמניה לכלול את נפגעי רדיפות הנאצים הללו בזכאות לקרן הסיוע של ועידת התביעות, בכפוף לקריטריונים של קרן הסיוע. במסגרת קרן זו מקבלים הזכאים תשלום חד פעמי של 2,556 יורו.

הזכאים החדשים הם אנשים שברחו בין ה-22 ביוני 1941 לבין ה-27 בינואר 1944 מאזורים בברית המועצות לשעבר שהיו במרחק של עד 100 ק"מ מהחזית המזרחית ביותר אליה התקדם הצבא הגרמני, ולא נכבשו בסופו של דבר. בין הזכאים נכללים יהודים שנמלטו ממוסקווה וסטלינגרד (כיום וולגוגרד), כמו כן אנשים שברחו מלנינגרד (כיום סט. פטרסבורג) לאחר ה-22 ביוני 1941, ועד למצור על העיר, שהחל בספטמבר 1941.

בעקבות ההסכם החדש, יקבלו פיצוי נפגעי רדיפות הנאצים מהמדינה, המתגוררים כיום בישראל, ארה"ב, גרמניה ובמדינות מערביות אחרות. זוהי הפעם הראשונה שממשלת גרמניה מכירה בסבלם של יהודים אלה שנמלטו על חייהם. "יהודים שברחו לפני הגעת הנאצים כדי לא להירצח על ידם, סבלו מעל לכל דמיון", אמר יו"ר ועידת התביעות, יוליוס ברמן. "פיצוי זה לא יוכל לעולם להשיב את מה שאבד, אולם זוהי הכרה בסבלם בתקופת המלחמה".

"עבור היהודים בברית המועצות, החיים תחת הכיבוש הנאצי היו גזר דין מוות וודאי. אלה שברחו, כי ציפו שהצבא הגרמני יכבוש את הערים בהן התגוררו, יוכרו כעת על ידי ממשלת גרמניה כקורבנות רדיפות הנאצים", אמר רומן קנט, ניצול מחנה אושוויץ, גזבר ועידת התביעות וחבר משלחת המשא ומתן.

מיד לאחר הפלישה הנאצית לברית המועצות, הגיעו האיינזצגרופן, עוצבות ההשמדה הניידות של גרמניה, שרצחו קהילות יהודיות שלמות. היהודים שחיו באזורים שהיו בדרכו של הצבא הגרמני המתקדם, כמו מוסקווה, נמלטו מזרחה כי האמינו שגורלם יהיה זהה לגורל הקרבנות היהודים שחיו בקהילות שכבר נכבשו. ועידת התביעות דרשה זה זמן רב להכיר ביהודים אלה, שסבלו ממחסור קשה עקב רדיפות הנאצים.

Read this article in English: Germany to compensate Jews who fled the Nazis in the Soviet Union

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ