שרי הממשלה דחו שתי הצעות חוק פרטיות הנוגעות לזכויות נשים

על רקע דברי רה"מ בנוגע להדרת נשים והביקורת הציבורית, דחתה ועדת השרים הצעות חוק בנושא. את ההצעות הגישו ח"כים מהקואליציה והאופוזיציה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה הפכה בחודשים האחרונים לבית קברות להצעות חוק חברתיות רבות, בהן לא מעט הצעות שעסקו במניעת הדרת נשים: שרי הממשלה החליטו שהקואליציה לא תתמוך בחוקים השונים – רובם הוגשו על ידי האופוזיציה – גם אם החוקים לא דרשו תוספת תקציב משמעותית.

בעיתוי סמלי, גם היום (ראשון) החליטה הוועדה לדחות את ההצבעה על שתי הצעות חוק העוסקות במניעת הדרת נשים. אחת ההצעות עסקה במניעת פיטורי נשים על רקע כניסתן להריון או על רקע טיפולי פוריות שעברו, ואילו ההצעה השנייה דרשה לקבוע הפסקה בת שעה מדי יום לאשה מניקה, כדי שתוכל להאכיל את התינוק בזמן העבודה.

שרי הממשלה החליטו היום להסיר מסדר היום את העיסוק בתיקון לחוק עבודת נשים שיזמה ח"כ ציפי חוטובלי מהליכוד, שנועדה להגביל באופן משמעותי את יכולתם של מעסיקים להביא לפיטוריהן של נשים שנכנסו להריון. על פי ההצעה, יושווה ההליך לקבלת היתר לפיטורי אשה הרה, להליכים המתקיימים ביחס לפיטורי חיילי מילואים.

בדברי ההסבר לחוק טענה חוטובלי כי על פי נתוני משרד התמ"ת, בשנה האחרונה קיימת עליה משמעותית בכמות ההיתרים הניתנים לפיטורי נשים בהריון או נשים העוברות טיפולי פוריות. מהפניות שהגיעו לארגוני הנשים עולה כי לעיתים, גם כאשר הורה הממונה להחזיר את העובדת לעבודה, בפועל העובדת לא הוחזרה ולא קיבלה פיצוי בגין הפיטורים הבלתי חוקיים.

הצעת חוק אחרת, אותה יזמה ח"כ אורית זוארץ (קדימה), קובעת כי מעסיקים יעמידו מקום הולם להנקה או לשאיבת חלב לרשות עובדת מניקה המביאה את ילדה למקום העבודה. על פי ההצעה, עובדת, המועסקת במשרה מלאה, תהיה רשאית לקבל מדי יום הפסקה בת שעה לצורך הנקה או שאיבת חלב במשך ארבעת חודשי חייו הראשונים של התינוק. גם ההצבעה על הצעה זו ירדה מסדר היום.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מהארץ ישירות אליכם

במקביל החליטה הוועדה לאשר הצעת חוק שיזם ח"כ איתן כבל (עבודה) לפיה נשות חיילי מילואים יוכלו להגיע למקום עבודתן שעה מאוחר יותר או לצאת שעה מוקדם יותר בזמן השרות של הבעל. זאת, בתנאי שבני הזוג נשואים והורים לילדים עד לגיל 13, וכן ששרות המילואים של הבעל נמשך לפחות ארבעה ימים רצופים. החוק יחול גם על בעלים שנשותיהן יצאו לשירות מילואים.

כבל הסביר כי "מדובר בהצעת חוק שהיא בראש ובראשונה הצעה חברתית. זו דרישה שעלתה מהשטח, מהמילואימניקים עצמם שנאלצו לעשות שמיניות באוויר ולפעמים אף לשלם לבייביסיטר על מנת לדאוג לסידור לילדיהם. זה המעט שהמדינה יכולה לעזור לאנשים שעוזבים הכל באמצע החיים ויוצאים לשרת אותה". לדבריו, "מדובר אמנם בצעד קטן, אך זה יום גדול לחיילי המילואים". עם זאת, כבל ציין כי צפויים עוד לא מעט מכשולים בטרם ההצעה תגיע לקריאה שנייה ושלישית, ותיכנס לספר החוקים של מדינת ישראל.

אילו הדבר היה תלוי באופוזיציה, שורת חוקים משמעותית למניעת הדרת נשים היתה עוברת בכנסת בחודשים האחרונים. שבוע אחרי שבוע מנסים חברי האופוזיציה את מזלם, מעלים הצעות חוק בנושא בפני ועדת השרים לחקיקה – אלא ששרי הממשלה דחו את רוב ההצעות שהובאו להחלטתם. הסיבה לדחייה לא נעוצה, בהכרח, ברצונה של הממשלה לפגוע במעמד הנשים. באופן מסורתי, הקואליציה דוחה את מרבית הצעות החוק שיוזמת האופוזיציה ודוחה גם רבות מהצעות החוק הפרטיות שמגישים הח"כים מהקואליציה לאישורה. כך, למשל, ירדה מסדר היום רק בשבוע שעבר הצעת חוק שיזמה ח"כ זהבה גלאון למתן מענק הסתגלות לנשים מוכות עם צאתן מהמקלט בו שהו, הצעת חוק אחרת לה היתה שותפה דווקא מקודמת בימים אלה בכנסת והיא מעניקה הבטחת הכנסה לנשים במקלטים; הצעת חוק להארכת חופשת הלידה בגין אשפוז היילוד של ח"כ אורלי לוי אבקסיס, נדחתה לאחרונה גם היא וכך גם הצעת חוק שיזמו הח"כיות עינת וילף (עצמאות) וציפי חוטובלי (הליכוד) שנועדה לתמרץ מפלגות לשבץ נשים ברשימותיהן, באמצעות הגדלת תקציב המימון לסיעה, נפלה בוועדת השרים לחקיקה.

Read this article in English: Israel cabinet delays vote on bills to combat discrimination against women

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ