רויטל בלומנפלד

נתוני ההשתלבות בחברה של ילדי עולים מחבר העמים שנולדו בארץ, זהים לנתונים של ילדים ממשפחות ישראליות ותיקות - כך עולה ממחקר מקיף של מכון ברוקדייל. לפי עיקרי המחקר, שהוצגו אתמול בכנס השנתי של עמותת עלם בשיתוף עם המשרד לקליטת עלייה, בני העולים מחבר העמים שנולדו בארץ הפכו לישראלים לכל דבר. זאת בשונה מבני העולים מאתיופיה שנולדו בארץ, שלפי המחקר ממשיכים לחוות קשיי הסתגלות.

במחקר השתתפו כ-2,000 בני נוער בגילים 12-17. החוקרים השוו בין בני עולים ממדינות חבר העמים שנולדו בארץ, בני עולים מאתיופיה שנולדו בארץ ובני ישראלים ותיקים, שהיוו 400 מתוך 2,000 הנשאלים. במחקר נבדק מה שיעור הנערים שהשיגו ציון עובר בכל המקצועות. מקרב בני העולים מרוסיה שיעור העוברים עמד על 60%, מקרב בני הישראלים הוותיקים 58%, ומקרב בני העולים מאתיופיה 28%.

גם בבדיקת שיעור הנערים שנכשלו בשלושה מקצועות או יותר נמצאה זהות גבוהה למדי בין בני הישראלים הוותיקים (8%) לבני העולים מרוסיה (10%), זאת בשונה מבני העולים מאתיופיה (31%). החוקרים מדגישים כי 55% מבני העולים מאתיופיה מסתייעים בעזרים לימודיים ציבוריים, בעוד רק 15% מבני הישראלים הוותיקים ובני העולים מרוסיה נהנים מעזרים כאלו.

המופע "מרוסיה באהבה" בפארק הירקון, ב-2007. הסתגלותם עומדת בניגוד למצםם של בני האתיופים צילום: דודו בכר

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

התאקלמותם של בני העולים מרוסיה עולה גם משיעור הנערים מקרבם שענו כי הם מרגישים "רק ישראלים" (68%), זה בשונה מבני העולים מאתיופיה, שרק 13% מקרבם מגדירים עצמם "רק ישראלים".

החוקרים בדקו גם מה שיעור הנערים ששתו לשוכרה יותר מפעמיים בחייהם, נתון שלשיטתם מעיד על מידת ההשתלבות בחברה. כך, 15% מבני העולים מרוסיה שתו לשוכרה יותר מפעמיים, לעומת 17% מבני הישראלים הוותיקים ו-25% מבני העולים מאתיופיה.

לדברי שרה הכהן, מנהלת שירות הרווחה במשרד הקליטה, ממצאי המחקר מלמדים את הציבור להתבונן על קבוצות המוצא השונות לא כעל מקשה אחת: "אנחנו שמחים לראות שהמסה הקריטית של העלייה, יוצאי ברית המועצות, השתלבה היטב בארץ. מכיוון שהמשאבים מוגבלים, זה יאפשר לנו כעת לסייע יותר למי שזקוק לעזרה, יוצאי אתיופיה למשל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ