מחאה: ספר לימוד מגדיר הומוסקסואליות כהפרעת נפש

המתנגדים מקדמים עצומה באינטרנט להחרמת הספר "פרקים נבחרים בפסיכיאטריה" בו מוצגת הומוסקסואליות כהפרעה נפשית בת טיפול

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

מומחים בבריאות הנפש, אנשי חינוך וחברים בקהילה הגאה מוחים על תכניו של הספר "פרקים נבחרים בפסיכיאטריה", המציג לדבריהם עמדות נגד הומוסקסואליות ומעודד הומופוביה.

הספר בגרסתו הנוכחית ראה אור ב-2010, ומשמש תוכניות לימודים העוסקות בבריאות הנפש באוניברסיטאות, מכללות, בתי ספר לחינוך וסמינרים למורים.

המתנגדים החלו בהחתמת עצומה ברשת האינטרנט, וקוראים לכל מוסד אקדמי וחינוכי, המכשיר אנשי מקצוע מתחום החינוך, הסיעוד ובריאות הנפש להחרים את הספר עד לתיקון התפישה המקצועית המוצגת בו בדבר הומוסקסואליות. בתוך 24 שעות חתמו על העצומה יותר מ-600 איש.

בפרק העוסק ב"בעיות פסיכולוגיות והתנהגויות המשולבות בהתפתחות המיניות והכיווניות המינית", נכתב כי הומוסקסואליות היא בחירה של אדם. עוד קובע הספר כי תיאוריה של צ'רלס סוקרידס, שראה בהומוסקסואליות הפרעה נפשית הניתנת לריפוי באמצעות טיפול, היא "הגישה המקובלת ביותר היום".

לפי גישה זו, "הומוסקסואליות מופיעה בעקבות חוסר זהות עצמית, חוסר זהות מינית וצורך בקשר תלותי חזק".

מחבר הפרק מגדיר את ההומוסקסואליות "תסמין", ומוסיף כי "הפסיכותרפיה עוסקת במקרים אלו בעיקר בטיפול במנגנוני ההגנה הייחודיים של אישיות גבולית זו, המביאה לאינטגרציה של כוחות ‘האני' ועקב כך - להיעלמות התסמין".

עוד נכתב בפרק כי להתפתחות ההומוסקסואליות "תורם אב אלים או לא קיים, המותיר אפשרות להזדהות גברית לקויה בלבד", וכי "התפתחו באחרונה גישות חדשות, הרואות את התפתחות ההומוסקסואליות כליקוי בהתפתחות בשלבים פרה-גניטליים". הספר מתייחס אל הומוסקסואליות וטרנסקסואליות בקרב ילדים כ"הפרעה", וקובע כי יש צורך בטיפול על מנת לאפשר לילדים "התפתחות זהות מינית תקינה". בסיום הפרק נכתב כי "לכשליש מהפונים לטיפול עקב דו-ערכיות בזהות ניתן לעזור להחליט באשר לכיווניות המינית".

ד"ר גידי רובינשטיין צילום: אלי דסה

העמדות האלה כלולות במהדורה האחרונה של הספר, שראה אור בשנת 2010 בהוצאת דיונון. הפסיכותרפיסט ד"ר גידי רובינשטיין, מרצה בכיר במכללה האקדמית נתניה, פרסם לפני שמונה שנים טור ב"זמן הוורוד" שביקר את הספר. הוא מספר כי בעקבות הביקורת פנה אליו מחבר הפרק, פרופ' שמואל טיאנו, לשעבר מנהל בית החולים הפסיכיאטרי גהה. אז סבר כי פנייה זו נעשתה לצורך תיקון המהדורות הבאות, אך הופתע לגלות שאותן העמדות מופיעות גם במהדורה האחרונה של הספר. "בנוסחו הנוכחי, מהווה הפרק על הומוסקסואליות לא רק הצהרה הומופובית, אלא מחנכת להומופוביה של אנשי טיפול וחינוך לעתיד", אומר רובינשטיין. לדבריו, אופן הצגת העמדות, הוצאת הספר לאור בהוצאה אוניברסיטאית, והעובדה שחיברו אותו ארבע דמויות מובילות בתחום הפסיכיאטריה בארץ מקנה לספר משנה תוקף.

רובינשטיין, המתמחה בטיפול בהומוסקסואלים ובי-סקסואלים, מוחה על הבמה שנותן הספר לעמדותיו של סוקרידס. הוא מציין כי בשנת 1973 הוציא האיגוד הפסיכיאטרי בארצות הברית את ההומוסקסואליות ממדריך האבחון שלו - DSM, ומדגיש כי טיפולי "המרה" להומוסקסואלים אינם יעילים ואף עלולים לגרום נזק. "גישתו עומדת בניגוד מוחלט לעמדות האיגודים המקצועיים בתחום בריאות הנפש בארץ ובעולם. התמיכה בטיפולי המרה המוצגת בספר עומדת אף היא בניגוד לעמדה המובעת בנייר עמדה של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל", הוא אומר, ומוסיף כי בפרק מופיעים "נתונים חסרי שחר".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לעמדתו מצטרף ד"ר עמית קמה, חוקר הומוסקסואליות מהמכללה האקדמית עמק יזרעאל. לדבריו, הספר יוצא מנקודת מבט פסולה, שהיתה נהוגה עד לפני כארבעה עשורים, הרואה בהומוסקסואליות התנהגות חולנית. "מקריאת הספר נדמה כאילו טיפולי ההמרה הם הטיפולים המקובלים. הידע שהצטבר מאז התחילו טיפולי ההמרה הוא ‘הטיפול מצליח והמטופל מת'. המחקרים מראים שוב ושוב שטיפולי ההמרה גורמים לנזקים פסיכולוגיים בלתי הפיכים", אמר קמה. "זו הולכת שולל, לא רק מדעית, אלא הולכת שולל מוסרית. להזכיר את זה בספר פסיכיאטריה כיום זה עוול מוסרי".

ח"כ לשעבר מטעם מרצ ד"ר ענת מאור, מרצה למדיניות ציבורית ומגדר באוניברסיטה הפתוחה ובמרכז האקדמי רופין, חתמה אף היא על העצומה. "ממש נדהמתי כשקיבלתי את המידע על הספר הכביכול מקצועי של הפסיכיאטריה. אני רואה את זה בחומרה שקשה לתאר. אני מקווה שההוצאה לאור תיקח את הפנייה שלנו במלוא הרצינות. זה ספר שחייב להיגנז ולצאת לאור מחדש עם תיקון. גם מבחינה מדעית זה פשוט אבסורד לדבר באלף השלישי על התיאוריות הבלתי נכונות והבלתי ראויות האלה", אמרה מאור. "הרצח בבר נוער היה רק לפני שנתיים. היינו בטוחים שזה מגיע רק מאנשים שהעולם שלהם צר. כשזה מגיע בספר מקצועי כזה, זו לא רק תקלה אומללה, זה כשל אקדמי, תרבותי, ממש ללא תקנה, שחייב לבוא על תיקונו".

אולם מחבר הפרק השנוי במחלוקת דוחה את הטענות. פרופ' טיאנו מדגיש כי אינו חולק על כך שהומוסקסואליות אינה הפרעה פסיכיאטרית. "הפרק הזה מדבר על ההיסטוריה של ההתייחסות לקונספט. יש מקום להזכיר עמדות קודמות. מדובר בעמדות שהיו בעבר, שאינן מקובלות כיום, לא על העולם המדעי וגם לא עלי. אמרתי את זה באופן ברור שהומוסקסואליות כפי שאנחנו יודעים את זה היום יש לה בסיס ביולוגי, מולד, מבני", הסביר פרופ' טיאנו בשיחה עם "הארץ".

"יש עדיין לצערי הרב סטיגמה בעניין של הומוסקסואליות ויש אנשים שניתן לעזור להם בגלל המצוקה שלהם ולא בגלל ההומוסקסואליות. זה לא כדי לטפל בהומוסקסואליות שלו, אלא כדי לטפל בחרדה ובמצוקה שמתעוררת בעקבות זאת", אמר בהתייחסו לקטעים העוסקים בטיפול בהומוסקסואלים. "העמדה שלי לעניות דעתי הולמת בהחלט את העמדה המקובלת בעולם המחקר בכלל, הרואה בהחלט בהומוסקסואליות מצב מבני, מולד. אני יכול רק לשער שחלק הארי של החותמים על אותה עצומה היה רצוי שיקראו את הפרק ויראו שהוא בדיוק בהתאם".

אולם לדברי ד"ר רובינשטיין, "הקטע העוסק בהומוסקסואליות נשלח לרשימת תפוצה של אנשי מקצוע ואנשי אקדמיה, ואל המייל צורף קובץ סרוק של הפרק.

ד"ר ענת מאור צילום: אלכס זגר\ ג'יני

אילו ד"ר אלינער פרדס, פסיכולוגית קלינית ומרצה באוניברסיטת תל אביב ועמית מחקר במרכז הבינתחומי הרצליה, אמרה כי "חבל שההומוסקסואליות מופיעה מלכתחילה תחת הפרק 'הפרעות מיניות'. חבל גם שהסקירה ההיסטורית של גישות "עדכניות" נעצרה ב-1968 ושאין כל התייחסות בספר להתפתחויות החשובות שחלו מאז, הן בתיאוריה הפסיכו-אנליטית, בגישות לטיפול ובניסוח הקוד האתי של ארגונים מקצועיים בתחום בריאות הנפש"

אולם באשר לקביעה כי גישתו של סוקרידס היא המקובלת ביותר היום, אמר טיאנו כי "זוהי טעות קולמוס שעליה אני יכול להתנצל. זוהי גישה שאיננה מקובלת היום. זה בפירוש לא מקובל עלי גם". בתגובה לטענות על אודות התייחסות הספר להומוסקסואליות כאל "הפרעה", "ליקוי" או "תסמין" שניתן להעלים, אמר: "כל הדברים האלה לא אקטואליים. כתבתי בפרק באופן ברור מאוד: לא מדובר בהפרעה. גם עמדתי כזו. אני עוקב אחרי המחקרים. יש מילה או שתיים שדורשות הגהה, לקראת המהדורה הבאה של הספר אני מתחייב לערוך הגהה נוספת ולשנות את השתיים או שלוש מילים שיש לשנות בפרק".

חן לנגר, דובר האגודה למען הלהט"ב (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים), אמר כי "לצערי, ספר הנלמד באוניברסיטאות בישראל עדיין מגדיר - בין אם במכוון, בין אם מבלי משים לב ובין אם ברשלנות - נטייה מינית כלשהי כאבחנה רפואית בפני עצמה המצדיקה ‘זיהוי' או חס וחלילה ‘טיפול' כלשהו. האגודה דורשת מהמועצה להשכלה גבוהה להורות לאלתר לאוניברסיטאות ולמכללות להסיר את הספר, הממשיך ומסווג הומוסקסואליות כאבחנה רפואית, מרשימות הקריאה וממדפי הספרים".

אבי חמו, מנכ"ל הוצאת דיונון מבית פרובוק בע"מ, מסר בתגובה: "שם הספר מעיד על תוכנו - ‘פרקים נבחרים בפסיכיאטריה'. מטרתו היא סקירת שלל התיאוריות הקיימות בשדה האקדמי והטיפולי בתחום הפסיכיאטריה. לעניות דעתי, דווקא אנשי מקצוע בתחומים של בריאות הנפש, החינוך, הסיעוד והאקדמיה (כפי שמעידים על עצמם החתומים על העצומה) צריכים להכיר בקיומן את כל התיאוריות והגישות הקיימות וזאת על מנת לאפשר שיח אקדמי, ענייני ומקצועי ולהעניק למבקשים לפנות לטיפול בחירה מודעת באופן הטיפול או באופן ההתייחסות לתופעה כלשהי". חמו אמר כי אם יועברו אליו תיקונים מקצועיים, יפנה אותם למחברי הספר "וכהוצאה לאור נתקן בהתאם, כפי שאנו עושים בכל הספרים שלנו".

מהמועצה להשכלה גבוהה נמסר בתגובה כי "במסגרת החופש האקדמי (המעוגן בחוק) הנתון למוסדות להשכלה גבוהה, הם אלה הקובעים את הביבליוגרפיות הרלבנטיות לכל תחום ותחום הנלמד במסגרתם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ