מש' הפנים יוזם חוק שיחייב לשלם אגרת שמירה

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת תדון היום בהצעת חוק של משרד הפנים, שמטרתה לעגן בחקיקה את גביית אגרת השמירה על ידי הרשויות המקומיות. המשמעות המעשית של החוק היא שנטל השמירה על הסדר הציבורי יועבר מהמשטרה לרשויות המקומיות.

באפריל פורסמה הוראת שעה שבאה להסדיר באופן זמני את הגבייה. ההוראה התירה גביית אגרת שמירה לרשויות שבתחומן היה קיים חוק עזר עירוני בתוקף בעניין זה. תוקף הוראת השעה הינו עד ל-31 בדצמבר, כך שלמשרד הפנים נותרו חמישה ימים בלבד להסדיר את חוקיות הגבייה. במשרד הפנים בחרו להסדיר זאת באמצעות תיקון לפקודת העיריות ולא להאריך את תוקף הוראת השעה. המשמעות היא שהחוק החדש יאפשר גם לרשויות שלא גבו בעבר אגרת שמירה לעשות כן.

הצעת החוק נועדה בין השאר להסדיר את סיירות השיטור העירוניות. במאי האחרון יצא המשרד לביטחון הפנים בפיילוט לשיטור עירוני משולב ב-13 רשויות למשך שנתיים, אולם הצלחתו של הפיילוט אינה ברורה. השיטור העירוני אף עוגן על ידי המשרד לביטחון הפנים בתקנות המסמיכות את הרשויות המקומיות להסדיר בתחומן "שמירה ואבטחה נייחת וניידת במרחב הציבורי ובמתקני הרשות המקומית", לצד "סיוע למשטרת ישראל בפעולותיה לשמירת שלום הציבור והסדר הציבורי, לרבות באבטחת אירועים המוניים".

גביית האגרה נעשתה במשך שנים ללא סמכות בחוק ובחוסר אחידות בגובה האגרה בין הרשויות. כך למשל, בראשון לציון וברעננה גבו כ-30 שקלים בחודש מכל בעל נכס בעיר, בנתיבות 20 שקלים, בכרמיאל 16.5 שקלים, במודיעין 10 שקלים לדירה ו-40 שקלים לבית עסק, ובמכבים-רעות 43 שקלים למשק בית ו-69 שקלים לעסק. לפי החוק החדש, גובה האגרה ייקבע על ידי שר הפנים, אך לא ברור אם תהיה אחידות בין הרשויות.

בדצמבר 2009, בעתירה נגד עיריית חולון, קבע בג"ץ כי על משרד הפנים לקבוע בתוך שנה נהלים ברורים לסמכויות הביטחוניות של הרשויות המקומיות, ולאופן המימון של סמכויות אלו. נהלים אלו עוגנו באיחור באמצעות הוראת שעה שמשרד הפנים מנסה כעת להמשיך בחקיקה.

הסנגוריה הציבורית העבירה אתמול לחברי ועדת הפנים את עמדתה לגבי הצעת החוק. במכתב ששלח עו"ד ישי שרון מהסנגוריה הציבורית הארצית, הוא טוען שהצעת החוק מאופיינת בעמימות שלא כוללת סייגים, ומעוררת "שאלות חוקתיות ממדרגה ראשונה".

באגודה לזכויות האזרח טוענים כי הצעת החוק היא צעד נוסף בהפרטת ביטחון האזרחים מאחריות המשטרה לרשויות המקומיות, במימון נוסף של התושבים. באגודה חוששים כי החוק החדש ייצור אפליה בין רשויות מקומיות עשירות לבין רשויות מקומיות עניות. "מדובר בהתנערות של השלטון המרכזי מחובותיו", נכתב בנייר עמדה של האגודה. לדברי עו"ד אן סוצ'יו מהאגודה, "הצעת החוק עלולה לבטא השלמה עם אוזלת היד של משטרת ישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ