רויטל חובל
רויטל חובל

ועדת הפנים והגנת הסביבה של כנסת החליטה היום (שני) להאריך בשנתיים את הוראת השעה המאפשרת לרשויות המקומיות לגבות מהתושבים אגרת שמירה למימון סיירות הביטחון העירוניות.

היום התבקשה ועדת הפנים לאשר הצעת חוק של משרד הפנים, שתסדיר את הגבייה בתיקון חקיקה ולא בהוראת שעה. היועצת המשפטית של הוועדה, עו"ד מירי פרנקל שור, התנגדה להצעת החוק ובסופו של דבר הוחלט להאריך את הוראת השעה כפשרה.

פרנקל שור התייחסה לשתי נקודות בעייתיות בהצעת החוק: מתן סמכות לרשות המקומית לעסוק בנושא הסדר הציבורי בנוסף למשטרת ישראל, והנטל הכספי שיוטל על הציבור בכדי לממן את השירות.

בעשור האחרון, לאחר פרוץ האינתיפאדה השנייה, נהגו הרשויות המקומיות לגבות את האגרה, מבלי שהדבר היה מוסדר בחוק ובחוסר אחידות בגובה האגרה בין הרשויות. ברעננה, למשל, גובים 30 שקלים לחודש מכל בית, ואילו במודיעין גובים 10 שקלים. בנס ציונה, לדוגמא, שיטת החישוב נעשית על פי גודל הבית, כך שהעירייה גובה 2 שקלים לשנה למטר רבוע.

שיטור עירוני ברחובותצילום: אלון רון

בעקבות עתירה של תושבי חולון לבג"ץ, חויב משרד הפנים להסדיר את הגבייה באמצעות חוק. עקב כך, המשרד החליט לקבוע את הגבייה בהוראת השעה, אך כתשובה זמנית בלבד. ההוראה פורסמה לראשונה באפריל השנה.

ההוראה התירה את גביית האגרה לרשויות שבתחומן קיים חוק עזר לנושא בתוקף. הוראת השעה תסתיים ב-31 בדצמבר, כך שלמשרד הפנים היו חמישה ימים בלבד להסדיר את המשך חוקיות הגבייה. במשרד הפנים ביקשו השבוע להסדיר את הגבייה באמצעות תיקון לפקודת העיריות, ולא להאריך את תוקף הוראת השעה - בקשה שנדחתה לבסוף.

באגודה לזכויות האזרח מתנגדים להצעת החוק ולהוראת השעה. הם מציינים כי יש מקום לסיירות עירוניות במקרה של אבטחת בתי ספר ומתקנים ציבוריים בעיר, אך לא במקרה של עבירות פליליות. "הצעת החוק פותחת פתח רחב לשימוש בסמכויות של המשטרה", אומרת אן סוצ'יו מהאגודה לזכויות האזרח.

"אין כל בעיה שפקחים יאבטחו מתקני בתי ספר ומתקנים ציבוריים בעיר, אבל אין זה מתפקידה של הרשות המקומיות לעשות פטרולים בעיר ולטפל בעבירות רכוש. אנחנו מקווים שהדחייה תאפשר למשרד הפנים לעשות חשיבה לגבי ההסדר הקבוע של האבטחה ברשויות, כי הצעת החוק במתכונת שהוגשה עלולה לבטא השלמה עם אוזלת היד של המשטרה והעברת חלק מתפקידיה לידי גורמים עירוניים ופרטיים. לא ייתכן שמשרד הפנים מקיים מצד אחד פיילוט של שיטור עירוני ב- 13 ערים ברחבי הארץ, ובזמן שפיילוט זה עוד לא הסתיים ועוד לא הוסקו מסקנות, אותו משרד פנים אץ לקבע זאת בחקיקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ