כץ נגד חיה"א: להקים את שדה"ת הבינלאומי בנבטים

שר התחבורה הגיש היום לממשלה את הצעת ההחלטה, שזכתה לתמיכה מגורמים רבים, אך להתנגדות מצד צמרת חיל האוויר

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

שר התחבורה, ישראל כץ, הציע היום (שני) לממשלה כי שדה התעופה המשלים לנתב"ג יוקם בנבטים שבנגב. הצעת ההחלטה שהגיש השר מבוססת על המלצות צוות היגוי בין-משרדי שמונה על ידו.

הצוות בחן מספר חלופות למיקום שדה התעופה המשלים. בין היתר שקל משרד התחבורה להקים את שדה התעופה במגידו ובאי מלאכותי בים בין תל אביב לנתניה. המתנגד העיקרי להקמת שדה התעופה בנבטים הוא חיל האוויר. עמדת שר הביטחון, אהוד ברק, בעניין עוד לא ברורה בעוד המשנה לרה"מ והשר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום, תומך בתוכנית נבטים ואף יזם כנסי תמיכה בנושא.

הממשלה הטילה על שר התחבורה ושר הביטחון להגיש לה בתוך שלושה חודשים את ההמלצות לקידום זמינות של שדה תעופה בינלאומי משלים לנתב"ג. ארגוני איכות הסביבה ותושבי הצפון התנגדו להקמתו של השדה המשלים במגידו. עפ"י המלצות צוות ההיגוי, הכנת התוכנית להקמת השדה המשלים תתבצע באמצעות צוות תכנון של משרד התחבורה והבטיחות בדרכים. לצורך כך יגוייסו צוותי תכנון חיצונים להכנת התוכנית המפורטת להקמת השדה.

המראה בשדה התעופה בן גוריוןצילום: ניר כפרי

לדברי כץ "בשנים האחרונות התקבלו החלטות רבות לקדם זמינות של שדה תעופה בישראל, אך בשל התנגדויות של גופים שונים וחילוקי דעות בין התעופה האזרחית והתעופה הצבאית, לא קודם התכנון הסטאטוטורי של אף אחת מהחלופות השונות".

שר התחבורה הדגיש בפנייתו לממשלה כי "הצורך לקדם זמינות של אתרים נוספים להקמת שדה תעופה משלים לנתב"ג הולך וגובר, לנוכח הגידול המתמשך בהיקפי התנועה האווירית הבינלאומית ובמספר הטסים לישראל וממנה. הקמת שדה תעופה בנבטים יביא לתנופת פיתוח גדולה בנגב; יגדיל את היצע העבודה ומעגל התעסוקה וימשוך לאזור אוכלוסיה איכותית שתביא לפריחה כלכלית וחברתית".

מפורום ראשי רשויות למען הקמת שדה תעופה בנבטים, נמסר בתגובה: "אנו מברכים על תמיכתו של שר התחבורה, ישראל כץ, בהקמת שדה תעופה בינלאומי שני בנבטים שבנגב. בניגוד לאלטרנטיבות אחרות, כל התנאים להקמת נמל תעופה בינלאומי אזרחי בנבטים כבר קיימים ובכללם התשתית התכנונית, התעופתית והתחבורתית. זאת בנוסף לרצון העז של תושבי הנגב הנושאים מבטם אל ממשלה ישראל, בתקווה שתיישם הלכה למעשה את חזון פיתוח הנגב. אנו מקווים שתמיכה זו תזכה לרוח גבית ע"י יתר חברי הממשלה לטובת קבלת החלטה הגיונית ושקולה, בדבר מיקום שדה התעופה המתבקש".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ