המאבק בהקצנה החרדית: החרדים המתונים בעד "מסע ההסתה החילוני"

הם נואשו מתחנות הרדיו ומהעיתונים החרדיים: בשכנות ל"סיקריקים" חיים חרדים המבקשים להגביר את הלחץ החילוני על הקיצונים של בית שמש וי-ם

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

בזה אחר זה פנו אלינו חרדים, חלקם אנונימיים, חלקם בשמם המלא. היה גם רב בכיר אחד שביקש כי שמו לא יוזכר. חלקם ניגשו אתמול ברחוב בבית שמש, חלקם התקשרו. הם מתחננים לעזרה, רוצים שיגבר הלחץ על "הסיקריקים", הקיצונים של בית שמש ושל ירושלים, רוצים ש"המשטרה תיכנס בהם", שהתקשורת החילונית תלחץ על הממשלה.

בריק הנוכחי שיצרו הרבנים, הפוליטיקאים והעיתונים החרדיים, רבים במחנה החרדי חושבים כי לתקשורת החילונית יש כעת תפקיד מכריע. הם אמרו נואש מהעיתונים החרדיים העצמאיים ומתחנות הרדיו החרדיות של הרשות השנייה, שבימים האחרונים אמנם החלו להתייחס לסערה הציבורית הגדולה סביב הציבור החרדי, אבל רובם ככולם הולכים בתלם שציוו ביטאוני המפלגות החרדיות. "יתד נאמן" הזהיר אתמול בכותרתו הראשית מפני "מסע הסתה מתוזמן נגד הציבור החרדי", שנועד קודם כל לפרק את השותפות הקואליציונית בין נתניהו לחרדים, ואז גם לפגוע בתהליכי ה"התקרבות של עוד ועוד אנשים לשמירת תורה ומצוות". מהצד שני, ב"מסע ההסתה" הזה שותפים כעת גם כותבים רבים באתרי האינטרנט החרדיים, הממשיכים במרץ לבקר את הקנאים, לתקוף, להכריז עליהם כאויבי המגזר החרדי, לא פחות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

אריה גולדהבר הוא פעיל מרכזי בתנועת "טוב", שמייצגת את החרדים המתונים במועצת הערים בית שמש וביתר עילית, ולפני כמה חודשים גם הכניסה נציג ללשכת עורכי הדין. "זה הזמן ליצור חיץ בינינו ובין הקיצונים", אמר. "אנשים, גם בציבור החילוני, מתחילים להבין שמי שמתפרע בבית שמש זו קבוצה קיצונית מטורפת שמטילה את חתתה על הרחוב, באמצעות מכות רצח, ונדליזם, אלימות. הציבור מפחד מהם, הרבנים מפחדים מהם. צריך לשים לזה סוף", אמר.

נציגי התנועה, שביקרו אתמול בבית הילדה נעמה מרגוליס, רואים בעצמם אלטרנטיבה ליהדות התורה ולש"ס, אבל מעבר לקריאה להכביד את היד על הסיקריקים הוא אמר כי זה הזמן לטפח מודל אחר של חרדיות.

גולדהבר עובד לפרנסתו, פועל למען טיפוח חרדים שקובעים עתים לתורה אבל גם עובדים. הוא סייע להקים בבית שמש ישיבה חרדית לגיל התיכון, "מתיבתא בית שמש", שהיא מהבודדות בישראל שבה ניגשים התלמידים לבחינות בגרות כדת וכדין. הוא טוען כי חרדים כמוהו נופלים בין הכיסאות. "במקום לסייע לנו", אמר, "הממסד מתעלם מאתנו או מקשה עלינו. אם לא נקבל לגיטימציה, גם מהציבור הכללי וגם מהציבור החרדי; אם לא נצליח להקים עוד ישיבות נורמליות שניגשים בהן לבגרות - אנחנו בדרך הבטוחה למלחמת אזרחים".

האם זהו רגע כה דרמטי כפי שעולה מדברי גולדהבר, או שהסוגיה כולה צפויה ללכת בדרך כל בשר ולהישכח בתוך ימים, כאשר עניין אחר יעלה לסדר היום? גולדהבר מסכים כי תחזיות השינוי שלו יושבות על קרקע טובענית, ובמיוחד משום ש"הציבור החרדי הקלאסי מזהה את מה שקורה כעת כמתקפה על החרדים, ומיישר קו".

תושב רמת בית שמש אחר, חרדי חסידי, אמר כי "המשטרה חייבת להיכנס בהם. הם אלימים, הם מאיימים עלינו, הם חונקים אותנו. הרבנים שלהם לא מעיזים לומר להם מלה, ולדעתי מי שאשם בהדרת הנשים כאן זו המדינה, המשטרה, שלא עושים כלום מולם. אולי תגיד לי למה כל הציבור החילוני טיפש, וממשיך לקנות מוצרים בהכשר 'בד"ץ העדה החרדית'? הם לא יודעים שהמוצרים האלה מממנים את הסיקריקים בבית שמש?".

Read this article in English: Ultra-Orthodox Jews ask Israeli media to help 'rid them of extremists'

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ