דנה ויילר-פולק

בית הדין הארצי לעבודה הציע למוסד לביטוח לאומי להכיר בפועלים פלסטינים, שנפגעו מירי קסאם על ההתנחלות גני טל בגוש קטיף, בשנת 2005, כנפגעי תאונת עבודה. החוק מונע הכרה בהם כנפגעי פעולות איבה, בהבדל מפועל סיני שנהרג והוכר ככזה באותו אירוע. המוסד לביטוח לאומי מסר, שהוא פועל למימוש הצעת בית הדין.

ביוני 2005 עבדו הפלסטינים בחממות של גני טל יחד עם פועל סיני. כולם נפגעו מטיל קסאם שנפל במקום: שני פועלים פלסטינים ועובד הסיני נהרגו, וארבעה פלסטינים נפצעו והם סובלים מפגיעות שונות. בניגוד לסיני, המוסד לביטוח לאומי לא הכיר בנפגעים הפלסטינים - ההרוגים והפצועים - כנפגעי פעולות איבה, בשל חוק התגמולים שאינו מאפשר הכרה כזאת בפלסטינים, אם הפגיעה היא מחוץ לישראל. תביעות הפלסטינים למוסד, שהוגשו מיד לאחר הפגיעה, להכרה בהם כנפגעי תאונת עבודה, נדחו גם הן, בשל סעיף בחוק שתוקן באוקטובר 2005, שלושה חודשים לאחר האירוע.

הפצועים פתחי ג'רג'ון, סמיר ג'רג'ון, נאהד עמראן וראג'ב עמראן, ומשפחות ההרוגים מוחמד ג'רג'ון וצאלח ג'רג'ון הגישו תביעה לבית הדין האזורי לעבודה, אך זה דחה אותה בשל מגבלות החוק. לפני חודשיים ערערו התובעים על ההחלטה לבית הדין הארצי לעבודה, ובדיון שהתקיים לפני שבועיים הציעה נשיאת בית הדין להכיר בתובעים כנפגעי תאונת עבודה מטעמים הומניטריים.

פינוי אחד העובדים שנפגעו מפגיעת קסאם בגני טל ב-2005צילום: לימור אדרי

לדברי עו"ד סאוסן זהר מארגון עדאלה, המייצג את העובדים, "העובדים נכנסו כדין לשטח התנחלות ברצועת עזה טרם ההתנתקות, ונפגעו בשטחה כמו העובד מסין. האבחנה בין העובדים היא החלת שני דינים שונים על קבוצות הנפגעים ועל אותה טריטוריה. דינים אלה אינם יצירת החוק, אלא יצירת חקיקת משנה".

בשנת 1998 הכניס שר הביטחון תת סעיף לחוק, שלפיו עובדים פלסטינים, שאושר להם לעבוד בישראל, לא ייכללו בזכאים לגמולים אם נפגעו כשעבדו מחוץ לישראל. לכן קבע בית הדין האזורי לעבודה שהעובדים הפלסטינים, שעברו מעזה לגני טל, לא עבדו לישראל, כך שהחוק לא חל עליהם.

בית הדין הארצי הבין את האבסורד, אך העדיף עד כה להימנע מיצירת הלכה חדשה. ואולם נשיאת בית הדין, השופטת נילי ארד, כתבה בעניין תביעת הנפגעים הפלסטינים, כי "אנו מציעים, לפנים משורת הדין, שהתביעה תוסר ואתם (הביטוח הלאומי) תכירו בפגיעה לפנים משורת הדין ותחילו עליהם את החוק... אלו מקרים של אנשים שהוזמנו על ידי מדינת ישראל וקיבלו היתרים כדין לעבוד, זה היה גם אינטרס שלנו... בגני טל נוסעים על טרקטור עובד שכיר ישראלי ופלסטיני. שניהם מתהפכים. הישראלי יוכר והפלסטיני לא? מדוע?".

במוסד לביטוח לאומי מסרו כי בימים אלה הם מחפשים דרך לממש את הצעת בית הדין. "האירוע היה בטרם נכנס לתוקפו תיקון החוק בעניין נפגעי תאונת עבודה, לכן אנו בקושי גדול", מסרו. "אך אנו עורכים דיונים רבים בניסיון לפתור את הבעיה. בינואר יתקיים מפגש עם נציגי משרד המשפטים ויימצא פתרון".

גמלת נפגע תאונת עבודה וגמלת נפגע פעולות איבה דומות במהותן, ואנשים שנפגעו באירוע שהוגדר פעולת איבה בעבודתם יכולים לבחור בהכרה כנפגעי עבודה או פעולת איבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ