מחירון ההפגנות של תל אביב: ההוצאה על עצרת המונית תגדל

למרות הסתייגות ביהמ"ש העליון, העירייה תמשיך לגבות עשרות אלפי שקלים ממארגני הפגנות המוניות בעיר, ותפטור מתשלום מארגני הפגנות קטנות

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור

עיריית תל אביב מתכוונת להמשיך לגבות עשרות אלפי שקלים ממארגני הפגנות רבות משתתפים בתחומי העיר. בשבועות האחרונים גיבשו בעירייה מחירון חדש, לפיו יחויבו מארגני עצרות, הפגנות ואירועים המוניים. בהשוואה למחירון ששימש את העירייה בשנים האחרונות, המחירון החדש אינו מוזיל את העלויות למארגנים ועל פי רוב אף מייקר אותן. מוסדות העירייה טרם אישרו אותו. עיריית תל אביב היא העירייה היחידה שגובה תשלום על הפגנות.

המחירון, שעותק שלו הגיע לידי "הארץ", מתייחס בשלב זה להפגנות בכיכר רבין וברחבת מוזיאון תל אביב. מפורטות בו הוצאות העירייה, מעבר לפעילותה השוטפת. הוא כולל תחזית של הוצאות על תברואה, ניקיון, פיקוח, תאורה, מהנדס בטיחות והעסקת עובדים בבניין העירייה. מצירוף כלל הסעיפים מתברר, למשל, כי מארגני הפגנה בהשתתפות 5,000-10,000 איש צפויים לשלם לעירייה 17,674 שקלים במקום 16,600 עד כה. המחירון ישמש אומדן, כאשר בפועל תגבה העירייה תשלום לפי הוצאותיה על האירוע.

בניגוד לנהוג כיום, מארגני ההפגנות לא יחויבו לשלם מראש, בהתאם למספר המשתתפים הצפוי בהפגנה. על פי הנוהל החדש, שאישרה ועדת הכספים של העירייה בחודש שעבר, יידרשו המארגנים לחתום על המחאת ביטחון בהסתמך על צפי המפגינים. רק לאחר ההפגנה, תחייב אותם העירייה בעלויות שיהיו לה בפועל, וייתכן כי אלה יהיו נמוכות או גבוהות מהאומדן הראשוני במחירון.

מחירון ההפגנות - לחצו להגדלה

מעבר לכך, העירייה החליטה לפטור מתשלום מארגני הפגנות שבהן ישתתפו פחות מ-5,000 אנשים. הם יחויבו עם זאת בהוצאות מיוחדות, הכוללות ריקון או מילוי בריכה, תליית דגלים, הצבת מחסומים והתקנת תאורה דקורטיבית.

בעצרות הענק של המחאה החברתית, שבהן השתתפו עשרות ואף מאות אלפים, סירבו המארגנים לדרישת העירייה לשלם לה, והבהירו כי אין ברשותם משאבים מספקים על מנת לעמוד בהוצאות אלה. לבסוף, ויתרה העירייה על דרישתה.

את הנוהל החדש גיבשה העירייה בעקבות מאבק משפטי, שהגיע לפני כשנה לבית המשפט העליון. התנועה לאיכות השלטון עתרה לבית המשפט לעניינים מנהליים בתל-אביב בעקבות דרישת העירייה לשלם לה 19 אלף שקלים בגין הצבת מיצג בכיכר רבין ב-2005. בית המשפט דחה את העתירה, אך התנועה ערערה לבית המשפט העליון.

בדיון בעליון, הנשיאה דורית ביניש הגדירה את דרישת התשלום של העירייה "מוזרה". בקרוב תגיש העירייה את הנוהל ואת המחירון החדש לבית המשפט לצורך הכרעה.

חברת מועצת העיר תל אביב, תמר זנדברג (מרצ), מתחה ביקורת על המחירון החדש. "יש פה ניסיון לעגן מחדש מצב של תשלום עבור הפגנות שהוטל בספק. זה לא ראוי ולא דמוקרטי שהעירייה תתנהל כבעל מסעדה שבסוף ההפגנה מגישה חשבון למוחים".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה כי "לא מדובר בתעריפים מוחלטים ומאושרים, אלא בנייר עבודה המפרט את העלויות האמיתיות שיש לעירייה. התעריפים שנגבו עד כה נמוכים מהעלויות הללו וטיוטת הנוהל החדש, שטרם התגבשה, תיקח בחשבון עלויות נמוכות יותר במקרים מסוימים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ