מרצים בבן גוריון: "מחלקת הביטחון מתערבת בפעילות אקדמית"

המחלקה מסרה לדיקן פרטי סטודנטים המבקשים לערוך קורסים בנושאים חברתיים, ללא אישור המוסד

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלילה נשר

מחלקת הביטחון באוניברסיטת בן גוריון דרשה הסברים לפעילות אקדמית המתרחשת בתוך מחלקה במוסד. באחרונה פנה הממונה על אבטחת מידע וחקירות במחלקת הביטחון לדיקן הסטודנטים, בעקבות כוונה של סטודנטים בקמפוס לערוך "פעילות ציבורית ללא אישור", הכוללת קורסים בנושאים חברתיים-כלכליים. הממונה מסר לדיקן את פרטי הסטודנטים המעורבים ביוזמה, וטען כי זו נעשית מטעם ארגון כוח לעובדים והמכללה החברתית-כלכלית, שאינם חלק מהמוסד.

הדיקן החליט לשתף פעולה עם מחלקת הביטחון, ושיגר מכתב למזכירת המחלקה המדוברת, שבו ציין בין היתר כי "על פי התקנות לפעילות פוליטית וציבורית באוניברסיטה, סטודנטים שירצו לקיים פעילות ציבורית או פוליטית בקמפוס יפנו בבקשה בכתב אל דיקן הסטודנטים...".

"הופתעתי מאוד לקבל את המידע ממחלקת הביטחון, לפיו הקורס מתקיים במחלקה. אני מבקש לדעת האם הקורס מתקיים בידיעת המחלקה ואם כן מי אישר לקיימו במחלקה", כתב בפנייה.

הפקולטה למדעי הרוח והחברה באוניברסיטת בן גוריוןצילום: אלי הרשקוביץ

ראש המחלקה בה התקיימה הפעילות השיבה לדיקן בפליאה: "נדהמתי לגלות שמצאת לנכון לפנות למזכירת המחלקה לשם בירור על מתן אישור לפעילות במחלקה. הטון המאיים שמופנה לסגל מנהלי זוטר ו'גיבוי' האיום במכתב של מחלקת הביטחון, פסולים לגמרי ביחסי עבודה תקינים במוסד כלשהו ובוודאי במוסד אקדמי".

היא מתחה ביקורת על בקשתו לדעת מי אישר את הפעילות, המופנית לסגל מנהלי זוטר (המזכירה - ט"נ). לדבריה, לא מדובר בפעילות "ציבורית" אלא בפעילות אקס-קוריקולירית (מחוץ לתוכנית הלימודים) אקדמית-קהילתית של המחלקה.

בעקבות פניית הדיקן, החלה התכתבות פנימית בין בכירי המוסד. "מהו השלב הבא, להגיש את הסילבוס לאישור מחלקת הביטחון, הרקטור, דיקן הסטודנטים וכו'?" כתבה מרצה בכירה במוסד. גורם בכיר במוסד ציין כי: "האוניברסיטה מוכיחה שהיא איננה מבינה את הא-ב של חופש פעילות בקמפוס".

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי ראש מחלקת הביטחון באוניברסיטת תל אביב דרש ממרצים במוסד למסור לו פרטים מזהים על סטודנטים, שהתכוונו לקיים פעילות חברתית ופוליטית בקמפוס. הנהלת האוניברסיטה גיבתה בתחילה את המהלך, אך לאחר מכן חזרה בה והבהירה כי אינה עומדת מאחורי הדברים ותחקור את השתלשלות המקרה.

מאוניברסיטת בן גוריון נמסר בתגובה: "עלה חשד שמספר סטודנטים קיימו קורסים מטעם מכללה חיצונית במתקני הקמפוס ללא אישור האוניברסיטה. הנושא נבדק ונמצא שהתקבל אישור מראש המחלקה. אי לכך המוסד אישר את המשך קיום הקורס".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ