לאוני' אין תקציב והסטודנטים בודקים עבודות זה לזה

תלמידי החוג לפיזיקה באוניברסיטה העברית בירושלים נדרשים לתת ציונים לתרגילים בשל מחסור בבודקי עבודות

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים71
טלילה נשר

האוניברסיטה העברית בירושלים מחייבת סטודנטים בחוג לפיזיקה לבדוק עבודות האחד של השני - בגלל מחסור בתקציב לבודקי עבודות. "אנחנו משלמים על הלימודים ומצפים שנקבל את הבדיקה לה אנחנו זקוקים", אומרים הסטודנטים. מהאוניברסיטה נמסר כי "תקציב החוג לבודקי עבודות הוא מוגבל ולכן הוחלט על שיטה זו".

בשנה שעברה הונהגה השיטה באחד הקורסים במתכונת בחירה, ולסטודנטים שהתנדבו לבדוק את התרגילים הוצעו בתמורה נקודות בונוס בציון. אולם, השנה העניין הוא בגדר חובה בשני קורסים - "גלים אופטיים" ו"חשמל אנליטי".

ברשימת הקריאה (סילבוס) של הקורס "גלים אופטיים", שחולקה לסטודנטים, נכתב בין היתר: "בדיקת התרגילים תתבצע על ידי שני בודקים (מקרב התלמידים)... מי שלא יבדוק את שני התרגילים שנדרש לבדוק, לא יקבל ציון על התרגיל שהגיש באותו השבוע".

כל תרגיל שמוגש בקורס עובר בדיקה על ידי שני סטודנטים אחרים, מבלי שהם יודעים למי שייכת העבודה, ומשני הציונים הניתנים מחושב ממוצע שהופך לציון הסופי בתרגיל.

תלמידי החוג לפיזיקה באוניברסיטה העברית, אתמול. "טבעי לסמוך עליהם במשימות מסוג זה", נמסר מהאוניברסיטהצילום: שירן גרנות

"זה פשוט לא לעניין", מסביר יובל סדן, סטודנט שנה ב' בחוגים פיזיקה ומתמטיקה, "אנחנו משלמים על הלימודים ומצפים שנקבל את הבדיקה שאנחנו זקוקים לה. אין לנו זמן לבדוק בשבוע שתי עבודות על כל עבודה שאנחנו מגישים, זה סמסטר מאד עמוס ומי שבמסלול דו-חוגי פשוט קורס תחת העומס".

לדברי סדן, "ייתכן שאנשים לא היו מתלוננים אם הבדיקה הייתה חובה אקדמית, לצד בודק מקצועי, אבל הערכה של איש מקצועי חסרה מאוד. אנחנו למעלה ממאה איש בקורס ויש לנו בודק אחד שמועסק ארבע שעות בשבוע. הודיעו לנו שאם לא נבדוק את התרגיל, זה ייחשב כאילו לא הגשנו תרגיל, וכדי לבוא לקראתנו אמרו שמי שיבדוק למעלה מעשרה תרגילים יקבל גם בונוס".

לדברי פרופ' יצחק טוכמן, מרצה לאסטרופיזיקה באוניברסיטה העברית, בדיקת עבודות על ידי סטודנטים היא רק קצה הקרחון של תופעה חמורה הרבה יותר: "הבעיות התקציביות במדעי הטבע מובילות להיעדר בדיקת תרגילים של סטודנטים, זו בגידה בחלק מהתחייבויותיה של האוניברסיטה. הבדיקה היום קיימת בצורה מאוד חלקית. יכולים לבדוק תרגיל אחד מתוך חמישה או רק לפרסם פתרונות מלאים כדי שהסטודנט יבדוק בעצמו".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

טוכמן הבהיר כי "ללא ספק, אין די משאבים כדי לעשות בדיקה וזה בפירוש לא ראוי. העליתי את הנושא בוועדת ההוראה והתשובה היא בפירוש - כסף". הוא הוסיף כי הוא מתנגד לשיטת הבדיקה ההדדית של הסטודנטים, אך "העניין הוא שזה פשוט לא באמת פתרון: אנחנו פשוט חוטאים למחויבות האקדמית אם אנחנו לא בודקים תרגילים".

לדברי ד"ר אסתר סרוק, יו"ר ועד הסגל הזוטר בעברית ופורום ארגוני הסגל הזוטר, "זהו בדיוק הביטוי לשחיקה בתקציבי ההשכלה הגבוהה שיצר מנגנון התנהגות שפוגע באיכות ההוראה ובסטודנטים ויוצר התנהלות של תרבות מצוקה. פשוט אין די סגל זוטר, מאחר ומודל התקצוב של הוועדה לתכנון ותקצוב במועצה להשכלה גבוהה לא לקח בחשבון את היחס בין סגל זוטר לסטודנטים".

באחרונה פנה יו"ר קמפוס גבעת רם באגודת הסטודנטים, מתן סעדה, לדיקן הפקולטה למדעי הטבע ולדיקן לענייני הוראה, בדרישה כי תיבדק החובה לבדיקה עצמית של תרגילי הסטודנטים, שאינה מקובלת על ידי האגודה. "על האוניברסיטה והמועצה להשכלה גבוהה להפנים כי איכות ההוראה והשירותים אותם מקבלים הסטודנטים מהווה אבן יסוד לקידומה וקיומה של האקדמיה בישראל", הוסיף יו"ר האגודה, איתי גוטלר.

"עצם העובדה שלב העניין הוא כספי היא הבעייתית", טוען ניר קפלן, סטודנט בקורס, "לא ייתכן שלכיתה בקורס חובה של כל כך הרבה אנשים יהיה בודק אחד שבארבע שעות שניתנות לו יבדוק אם אנחנו בודקים עבודות כמו שצריך".

מהאוניברסיטה העברית נמסר בתגובה: "החוג לפיזיקה פועל כמיטב יכולתו כדי להעניק ללומדים בו את תנאי ההוראה הטובים ביותר. במסגרת גיבוש תקציב החוג, הוחלט להעמיד בראש סדר העדיפויות הוספת מעבדות והוספת שעות תרגול. תקציב החוג לבודקי תרגילים הינו מוגבל ועל כן החליט החוג לאמץ מדיניות הנהוגה באוניברסיטה היוקרתית קל-טק (המכון הטכנולוגי בקליפורניה - ט.נ.) של שיטת 'הערכת עמיתים'".

"השיטה, אשר אושרה בוועדת ההוראה של הפקולטה, מאפשרת לתלמידי שנה ב' לחזור על חומר הלימודים באופן מעמיק במהלך הקורס וללמוד מטעויותיהם של חבריהם לספסל הלימודים. תלמידי החוג לפיזיקה בוגרים, מוכשרים ובעלי יכולת אינטלקטואלית גבוהה. לכן אך טבעי הוא לסמוך עליהם במשימות אקדמיות מסוג זה. יש לציין כי התרגילים אותם בודקים הסטודנטים לא משפיעים על הציון הסופי של חבריהם", נמסר.

Read this article in English: Cash-strapped Hebrew University requiring students to grade assignments of peers

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ