פרס קורא להפגין בבית שמש: חובת כולנו להילחם על נפש העם

הנשיא אמר כי ההפגנה היום היא "יום מבחן אליו צריך להתגייס העם כולו". הוא שיבח מנהיגים חרדים היוצאים נגד האלימות והדרת הנשים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

נשיא המדינה שמעון פרס קרא היום (שלישי) לאזרחי המדינה להפגין הערב בבית שמש נגד הדרת נשים והאלימות החרדים הקיצונים בעיר. בכנס שגרירי ישראל בעולם שנערך בירושלים אמר פרס, "אנחנו נלחמים על נפש העם ועל תוכן המדינה. היום הוא יום מבחן שאליו צריך להתגייס העם כולו, על מנת להציל את הרוב מציפורניו של מיעוט קטן, חובה זו מוטלת על כולנו".

פרס התיחס בדבריו לעימותים האלימים אמש בין כוחות הביטחון לחרדים בעיר, ואמר כי "ראינו אתמול את השוטרים נאבקים למען שוויון זכויות אלמנטרי. הם עשו זאת בשליחות המדינה כולה". לדבריו, "ההפגנה היום היא מבחן לעם ולא רק לשוטרים. כולנו - דתיים, חילוניים ומסורתיים מוכרחים להגן על דמותה של מדינת ישראל מול מיעוט שמפר את הסולידריות הלאומית ומתבטא בצורה מקוממת".

הנשיא המשיך ואמר כי אין לאיש במדינה זכות לאיים על ילדה, איש, או על כל אדם. "המתפרעים בבית שמש ומדירי הנשים מהמרחב הציבורי אינם אדוני הארץ, אלא אזרחי המדינה המחוייבים לשמור על החוק. בעיניי אין הבדל מבחינה זו בין חילוני לחרדי או לדתי". הוא הוסיף כי הוא מעריך את הקולות הנשמעים גם בקרב מנהיגים חרדים נגד אלימות, פגיעה והדרת נשים בישראל. "הציבור החרדי בישראל ככלל מתנגד לתופעות אלו ומוקיע אותן וחשוב שימשיכו לעשות ולומר את דברם בקול רם ברור", אמר.

פרס בכנס שגרירי ישראל, היוםצילום: משה מילנר / לע"מ

מארגני ההפגנה הערב, תחת הכותרת "הדרת נשים - הקו האדום שלי", מקווים כי יגיעו אליה לפחות 10,000 בני אדם. ההפגנה תחל בהתכנסות מול בית הספר "אורות", ומשם יצאו המפגינים לצעדה.

אמש פרצו עימותים אלימים בין חרדים לשוטרים בשכונת נחלה ומנוחה בעיר. כ-300 חרדים רדפו אחר השוטרים, יידו לעברם אבנים, צעקו עליהם, התעמתו איתם ושרפו פחים. לפחות שוטר אחד נפצע, ושני אזרחים נעצרו. זמן קצר לפני כן, נעצר חרדי תושב העיר בית שמש בחשד לתקיפת צוות חדשות ערוץ 10. ביום ראשון הותקף  והוכה צוות חדשות ערוץ 2 בידי כ-200 חרדים בעת שצילם בעיר.

אתמול בבוקר תלו חרדים מחדש את שלט המריבה ברחוב חזון איש הסמוך לרחוב נהר הירדן. הפעם תלו החרדים שלט קרטון מאולתר, והתעמתו שוב עם השוטרים שהגיעו להוריד את השלט וקראו לעברם קריאות "נאצים".