חודש לפני מועד החשכת ערוץ 10 |

הכנסת: למחוק חובות רשות השידור

הכנסת אישרה סופית את חוק רשות השידור; יו"ר הכנסת ריבלין מתח ביקורת חריפה על החוק: הולכים וכורתים את כל ענפי השידור במדינה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה היום (שלישי) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק רשות השידור המאפשר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להפחית את מחויבות רשות השידור להשקיע בהפקות מקומיות.

משמעות הפחתת המחויבויות היא מחיקה של 150 מיליון שקלים שרשות השידור הייתה צריכה להשקיע בהפקות מקומיות. בנוסף, נקבע כי הרשות לא תוכל למכור נכסי נדל"ן לפני יישום הרפורמה. לאורך שעות הדיון בחוק השנוי במחלוקת היתה נוכחות דלילה ביותר של חברי האופוזיציה והקואליציה.

יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, תקף את מדיניות הממשלה כלפי כלי התקשורת בחריפות. לדבריו, "אנחנו הולכים וכורתים את כל ענפי השידור במדינה. לא מובן לי מה הממשלה רוצה. אם הממשלה רוצה לעשות רפורמה היא צריכה להשקיע. בלי שהממשלה תיתן את חלקה, אין רפורמה. בדיוק כמו שעשינו עם אל-על. אלא אם הממשלה אומרת - במקום שנהרוג אותם, ניתן להם למות לבד".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות של הארץ ישירות אליכם

הצעת החוק הממשלתית כוללת הוראות שונות הנוגעות הן לשינויים מבניים ברשות השידור כחלק מהרפורמה ברשות, והן הוראות אחרות הנוגעות לפעילותה של הרשות, והמתחייבות כתוצאה מהתפתחויות שחלו מאז חקיקת החוק המקורי. יו"ר סיעת העבודה, ח"כ איתן כבל, אמר בדיון כי ״התנהלות ממשלת נתניהו גורמת לי להתגעגע לימי ג׳ו בראל, מי היה מאמין שאלה היו ימי הזוהר של רשות השידור?״.

התיקון הראשון שהתקבל במליאה מעגן בחוק חובה להקצות, במסגרת התקציב השנתי של רשות השידור, סך של 8 מיליון שקלים חדשים לשידורי רדיו בשפה הרוסית בתחנה המיועדת לשידורים בשפות זרות לעולים חדשים, תחנה הקרויה היום רק"ע (רשת קליטת עליה), וכן סכום של 1.6 מיליון שקלים חדשים שיוקצה מדי שנה לשידורי רדיו בשפה האמהרית בתחנת הרדיו האמורה.

הצעה נוספת לתיקון החוק, שהתקבלה במליאה, עוסקת ב"הפקות מקומיות קנויות". על פי ההצעה, תוארך התקופה בה רשאי השר הממונה על רשות השידור להתיר לרשות השידור הפחתה בהיקף השידורים ובסכומי ההוצאה המפורטים באותו סעיף ובתוספת לחוק.

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד), שגיבשה את החוק, אמר בדיון כי, ״ועדת הכלכלה ערה לא רק למצבה הכספי הקשה של רשות השידור אלא גם לאי יכולתה של רשות השידור לעמוד בשלב זה בדרישות החוק בכל הנוגע להפקות מקומיות קנויות. יש לזכור שסעיף זה, כבר מעת חקיקתו בשנת 2006, לקח בחשבון את האפשרות שכל עוד הרפורמה בשידור הציבורי לא תצא לדרך, יהיה צורך בהפחתת המחויבויות בעניין סכומי ההוצאה להפקות מקומיות קנויות״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ