אלפים הפגינו נגד הדרת נשים: "לא נהיה טהראן"

בין המפגינים בבית שמש - הזוג מרגוליס. ציפי לבני: "יריקה על ילדה - יריקה בפרצופנו". יחימוביץ': "כשממשלה לא ממלאה את תפקידה - מחליפים"

אלפי בני אדם נהרו הערב (שלישי) לעצרת המחאה נגד הדרת הנשים בעיר בית שמש. המפגינים, ובהם הוריה של הילדה נעמה מרגוליס, התכנסו ליד במה שהוקמה בקרבת בית הספר "אורות" לבנות. הוריה של נעמה מרגוליס הגיעו להפגנה, אך הילדה עצמה נעדרה ממנה. כוחות גדולים של משטרה ומשמר הגבול התפרסו במקום בשעות אחר הצהריים ומסוק משטרתי חג מעל. האזור נסגר לתנועת כלי רכב ובמקום נוצרו פקקי תנועה כבדים בגלל המפגינים שגדשו את האזור.

כתבה אודות הילדה נעמה מרגוליס בערוץ 2, בה התברר כי היא חוששת מתקיפות חרדים בדרכה לבית הספר כיוון שאינה לבושה מספיק בצניעות, העלתה את בית שמש ואת הדרת הנשים בה לכותרות.

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' אמרה מעל הבמה: "מדרכות אסורות לנשים. זה נשמע כמו סרט מדע בדיוני על מציאות אפלה והזויה במיוחד. אבל זו מציאות. ומציאות כזאת, במדינת ישראל, במאה ה-21, היא כתם שחור על החברה הישראלית, כתם שיש לנו חובה להסיר אותו.

6 מתוך 6 |
הפגנה נגד הדרת נשים, הערב בבית שמש
1 מתוך 6 |
הפגנה נגד הדרת נשים, הערב בבית שמש
2 מתוך 6 |
הפגנה נגד הדרת נשים, הערב בבית שמש

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

"כשיש עוול כמו העוול הזה, אתם קמים, אומרים לא עוד, ונוהרים לכאן בהמוניכם, במפגן מרהיב של מחאה. אצלנו לא פוחדים מהמשטרה כמו בדיקטטורות. המשטרה שומרת עלינו. אצלנו לא פוחדים מהצבא. כולנו, רובנו, משרתים בצבא. אצלנו אזרחים לא פוחדים מהממשלה. אצלנו, כשהממשלה לא ממלאה את תפקידה – האזרחים תובעים ממנה לעשות זאת. וכשהיא אינה עושה זאת – מחליפים אותה!".

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני נאמה גם היא בהפגנה: "המאבק הערב הוא לא רק על הזכות ללכת לבית ספר, הוא על הפנים של מדינת ישראל כולה. יריקה על ילדה קטנה זו יריקה בפרצופנו, כל אבן שנזרקת על שוטר או חייל פוגעת בנו. ביהדות שלי, כבודה של בת מלך הוא לא רק בבית פנימה".

מעל הבמה, פנתה לבני לראש הממשלה נתניהו: "די לפחד הזה שלך. אם נעמה לא מפחדת שהיא הולכת לבית ספר, אם טניה לא מפחדת כשהיא עולה לאוטובוס, אם אנחנו לא מפחדים – תפסיק לפחד. אנחנו לא מפחדים כי אנחנו מאמינים בדרך, במה שישראל יכולה להיות, במה שבית שמש יכולה להיות עבור תושביה. ומי שמאמין לא מפחד. וכשתפסיק לפחד – אתה תתנער מההסכמים עם שותפיך הטבעיים - אלו שלא מאפשרים לצעירים בבית שמש לקנות דירה ופעם אחת, תתנער מההסכמים הקואליציוניים והקואליציה הרעה הזו ופעם אחת תעשה משהו טוב למדינת ישראל כי זה לא מספיק רק להתענג רק על דברי השבח והקלס שמישהו הכתיב אחרי שאירע אסון".

ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) שהגיעה גם היא להפגנה אמרה: "הפגנה זו מסמנת קו אדום לגורמים האנטי-ציוניים המנסים להקים מדינה בתוך מדינה. קו אחד מחבר בין השתמטות מצה"ל, אי לימוד לימודי ליבה, אפליה בין אשכנזים וספרדים ודחיקת רגלי נשים. זה המקום לעצור את התהליך המסוכן הזה. אין מקום לכניעה בערכים אלה לתכתיבים של שותפות קואליציוניות"

ציון סולטן, פעיל חברתי ועיתונאי מקומי, אמר מעל הבמה: "כשהגענו לפה לפני 61 שנה ידענו להסתדר אלה לצד אלה, בתינו היו פתוחים. גם כשהגיעו חרדים לעיר איש לא התנגד. האידיליה הזו הוחלפה בעננה שחורה. בארבע השנים האחרונות עזבו 7,500 איש את העיר בגלל הגזענות והמחדלים של הנהלת העיר הנוכחית...הגיעה עת מאבק, בית שמש לא תהיה טהראן, בית שמש לא תהיה בני ברק, זה תלוי בי ובכם".

יושב ראש "ישראל חופשית" שי אבן פנה לילדה נעמה מרגוליס שכאמור לא הגיעה למקום. "תראי איזה יופי, 10,000 איש באו ללוות אותך לבית הספר". האם הדסה מרגוליס אמרה מעל הבמה "הרבה שאלו אותי אם אני מתכוונת לעזוב, בשום פנים ואופן לא. העיר הזו מתוכננת להיות עיר חרדית למרות שאף אחד לא שאל אותנו, התושבים האחרים (הכוונה לתכניות בינוי לחרדים - ע"ר).

יוסי לפקוביץ', "מקבוצת תיגר", ארגון מקומי שהיה בין מארגני ההפגנה, דרש מראש העיר להתפטר: "המשחק נגמר, היום כל תושבי מדינת ישראל רואים מה קורה כאן". עופר ברקוביץ' יו"ר תנועת התעוררות" אמר: "הגיע הזמן שממשלת ישראל תפסיק להתעלם ממעשה אלימות נגד נשים.

"המגזר החרדי אינו מקשה אחת, יש לומר שאנחנו יוצאים נגד הקיצונים שבהם ולא כולם אני קורא להנהגה לצאת נגד האלימות הזאת. הפגנה אחת לא מספיקה, זה תהליך ארוך שלוקח זמן".

עם סיום העצרת יידה קטין חילוני ביצה לעבר בניין בו מתגוררים חרדים, הוא נעצר ונלקח לחקירה בתחנת המשטרה המקומית. לאחר ההפגנה נמצאו 4 כלי רכב שבכל אחד מהם צמיג מנוקר, הרקע למעשה לא ידוע.

נתניהו: קראתי לגורמי האכיפה לפעול

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב לנושא כשנאם בחידון התנ"ך הארצי למבוגרים. "אנו עדים בתקופה האחרונה לתופעה פסולה של הדרת נשים במרחב הציבורי, תופעה שנוגדת את רוח המסורת של התנ"ך והיהדות, מנוגדת לערכים הדמוקרטים עליהם מושתתת מדינת ישראל וסותרת את עקרונות היסוד של היהדות שאחד המרכזיים בהם הוא 'אהבת לרעך כמוך'.

"אני מברך על כך שרבנים ומנהיגי העדה החרדית החשובים יצאו נגד תופעה זו. קראתי לכל גורמי האכיפה להביא להפסקתה", כך ראש הממשלה, הערב.

שר החינוך גדעון סער התייחס גם הוא לנושא. "במרימי היד על המדינה ועל חוקיה יש לטפל במלוא התקיפות, ללא פשרות, גם תוך שימוש באמצעים בלתי שגרתיים. אין להיכנע לתכתיביהם ולגחמותיהם".

ראש העיר בית שמש, משה אבוטבול, הגיב היום לקריאות להדיחו, בעקבות האירועים האחרונים בעיר, ואמר כי "אמשיך לכהן כאן כל עוד הציבור רוצה אותי. קיים קומץ שמבאיש את ריחה של בית שמש. ננהג ביד ברזל נגד מי שמרים יד על ילד או ילדה. אני מקווה שהקיצונים יעזבו את העיר". לגבי שלט המריבה בשכונת נחלה ומנוחה אמר אבוטבול כי "השלט נמצא במקום כבר 10 שנים ומעולם לא קיבלנו עליו תלונה. רק כשערוץ 2 צילם אותו, פתאום זה עשה את הטראנס שלו".

אבוטבול אמר את הדברים במהלך מסיבת עיתונאים שקיים בבית העירייה, במהלכה התפרץ למקום אדם שהחל לצעוק לעברו שהוא מושחת, קרא לו להתפטר וזעק "הרסתם לנו את העיר". מאבטחים הצליחו לבסוף לגרש אותו מהמקום.

השתתפה בהכנת הידיעה אופיר בר-זוהר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ