הצ'קים שחזרו מן העבר

המחאות ללא כיסוי שנתן אביו של יצחק לפני כמעט 30 שנה, חזרו לטרוד את מנוחת הבן 15 שנה אחרי שאביו נפטר. הסכומים תפחו למימדים מבהילים

אורלי וילנאי
אורלי וילנאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים31
אורלי וילנאי
אורלי וילנאי

ליצחק (השם המלא שמור במערכת) יש את כל מה שאדם יכול לבקש לעצמו. בת זוג אהובה, שלושה ילדים מוכשרים, בית קטן ועבודה מסודרת. כך התנהלו לו חייו בשלווה, עד שיום אחד ביקש ליטול הלוואה כדי לסגור את המשכנתה שלו. כתנאי לקבלת ההלוואה הוא נתבקש להמציא אישורים שאין נגדו תיקים בהוצאה לפועל. יצחק ניגש בצעדים בטוחים להביא את האישור, אלא שאז גילה להפתעתו שתיקים כאלה קיימים גם קיימים. ולא רק זאת, אלא שתיק אחד נגדו עומד על 40 אלף שקל, ואילו השני על לא פחות מ-233 אלף.

עד מהרה התברר שמדובר בשני תיקים מלפני כמעט 30 שנה. יצחק זוכר במעומעם שאז, כשהיה חייל, אביו שהיה שרוי בחובות רבים החתים אותו על כמה מסמכים, כנראה טופסי ערבות, והחוב הוא למעשה שני צ'קים בלא כיסוי שנתנו אביו ואחיו. בתיק הראשון הסכום המקורי של הצ'ק היה 1,800 שקלים (היום 40 אלף), ואילו בשני סכום הצ'ק שחזר היה 1,760 שקלים (היום 233 אלף). יצחק מספר שמעולם לא קיבל הודעה על החוב, וכי לא נשלחו לו כל התראות ולא נעשו עיקולים, ואכן בתיק הראשון נכתב שהוא נפתח ב-1987 אולם לא בוצעה בו כל פעולה מ-1988 ואילך.

עורך דין המייצג את החברה התובעת שקיבלה את הצ'ק אמר שהוא לא בקשר עם החברה כבר יותר מעשר שנים, ושאין לו עניין בתיק. באשר לתיק השני, הגדול יותר, הרי שזה נפתח ב-1983 - נגד אביו של יצחק שכבר אינו בין החיים יותר מ-15 שנה - ואילו את האדם שלו נתן את הצ'ק בזמנו אי אפשר היה לאתר, גם לא אחרי שנשכר למלאכה בלש פרטי, וממילא הוא לא דרש את הכסף בשנים האחרונות.

אלא שכאן נכנס לתמונה עורך הדין שקיבל את התיק לטיפולו, עו"ד דורון יורם, אשר מסרב בתוקף לסגור את התיק וגם מתעקש שלא לרדת בשקל מהסכום האסטרונומי של 233 אלף שקלים. יצחק הציע כמה עשרות אלפים כדי לסיים את סיפור האומלל הזה, אנחנו התערבנו וניסינו לשכנע את עורך הדין שלא הגיוני שמ-1,760 שקלים הגענו לסכום הזה, וביקשנו שיילך לקראת יצחק ושני הצדדים ייצאו נשכרים אולם הוא, בשפה בוטה מאוד יש לומר, סירב בתוקף אפילו לשמוע על הצעה כזאת.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

חובות צריך לשלם, זה ברור, אבל חייבת להיות גם מידתיות ומידה נוספת של היגיון. האיש לא ידע על החוב, לא קיבל כל הודעה או התרעה, הריביות לא הגיוניות וממילא מקום הימצאם של בעלי החוב אינו ידוע.

בדיוק בגלל טיעונים כאלה פנו לפני שנתיים אנשי רשות האכיפה והגבייה (הלוא היא ההוצאה לפועל), שבראשה עומד דוד מדיוני, לשר המשפטים בבקשה למתן הוראת שעה לסגירת כ-700 אלף תיקים שנמצאו במחסני ההוצל"פ ושלא נעשו בהם פעולות. הבקשה היתה לקחת את כל התיקים שנפתחו לפני שנת 2002 ושלא נעשתה בהם פעולה עד שנת 2005, ופשוט לסגור אותם. טענתם המרכזית של המבקשים היתה שאם עורכי הדין או בעלי החוב לא טרחו לעשות כל פעולה בתיק, ההוצאה לפועל לא צריכה להיות הבנק שלהם לצורכי ריבית, ושיש לשים לדבר סוף.

שר המשפטים אכן נתן את הוראת השעה, אלא שאז עמדה לשכת עורכי הדין על רגליה האחוריות ועתרה לבג"ץ, שנתן ארכה להתארגנות ולביצוע פעולות בתיקים, למי מעורכי הדין שיחפוץ בכך. בשורה התחתונה נסגרו 630 אלף מתוך 700 אלף התיקים שברשות האכיפה והגבייה ביקשו לסגור מלכתחילה. התיק ה"קטן" של יצחק כנראה נפל כאן בין הכיסאות, ואילו בתיק הגדול ביצע עורך הדין העיקש פעולות מינוריות כמו עדכוני כתובת ופרטים, ולכן הוא לא נסגר.

פנינו לרבקה אהרוני, דוברת רשות האכיפה והגבייה. לדבריה, ברשות משתדלים מאוד בתקופה האחרונה ללכת לקראת החייבים, להביא לסגירת תיקים או להקל במידת האפשר. אלא שבמקרה הזה, כל עוד בא כוחו של בעל החוב לא מוכן לשתף פעולה, הם אינם יכולים לעשות דבר. באחרונה הצליחו ברשות להביא לשינוי תקנה 126 לחוק ההוצאה לפועל, שעל פיה ברגע שלא נעשות פעולות בתיק במשך כמה שנים רצופות, מתקבלת התרעה ממוחשבת והרשם יכול להביא לסגירתו, אם עורך הדין לא מנמק או פועל. אבל זה כבר לא יעזור ליצחק.

אמנם באשר ל-40 אלף השקלים הוא הגיש בהמלצת אנשי ההוצאה לפועל בקשה לסגירת התיק, וזה אכן אמור להיסגר בזמן הקרוב. אך בכל הנוגע ל-223 אלף השקלים - אלוהים יודע. 25 שנים עברו, אולי יעברו עוד כמה עשרות כאלה עד שמישהו יתעשת. ליצחק אין סכום כזה לשלם כרגע, עורך הדין לא מוכן לוותר. חייו של יצחק כבר אינם שלווים כל כך.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ