עיריית ת"א מנעה כניסת תושבים לדיון תקציב

הבאים לישיבות המועצה מצולמים, וכך מי שהפריע בישיבות קודמות הוכנס ל"רשימה שחורה"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

עיריית תל אביב מנעה שלשום כניסה של פעילים חברתיים לישיבת מועצת העיר על תקציב העירייה ל-2012, על אף היותה פתוחה לציבור. בעירייה מסבירים כי פעילים אלה קראו קריאות ביניים בישיבות מועצה קודמות ושיבשו את התנהלותן ולכן הוכנסו ל"רשימה שחורה". העירייה סיפקה לחברה המאבטחת את ישיבות המועצה, המתקיימות במרכז ענב שעל גג גן העיר, רשימה ובה שמות הפעילים ותמונותיהם. הפעילים מוחים על האיסור לצפות בישיבה ואומרים כי העירייה פועלת באופן פסול ובלתי דמוקרטי.

להחלטה לא לאפשר את כניסת הפעילים לאולם, קדמו כמה ישיבות סוערות, שאף הופסקו בשל קריאות ביניים, בעיקר נגד ראש העיר רון חולדאי. בשל המקרים האלה, מקפידה העירייה בחודשים האחרונים לצלם את הבאים לישיבות המועצה. על פי רוב, הורתה יו"ר המועצה, יעל דיין, להוציא את מי שהפריעו לישיבה. באחד המקרים, נילי לרנר, ממובילות מאהל המחאה בשדרות רוטשילד, סירבה לעזוב את האולם והוצאה בידי שוטרים שכבלו את ידיה באזיקים.

שלשום היתה לרנר בין מסורבות הכניסה לישיבה. "הבעיה היא שנבחרי הציבור מתנהגים כמו שליטי הציבור. הדבר היחידי שמעניין אותם זה לשמור על הסדר הציבורי. בשם הסדר הציבורי הם עושים הכל - לא נותנים לנו להיכנס, משתיקים אותנו", היא אומרת ומתקוממת: "זה אמור להיות פורום פתוח. ברגע שמישהו מוציא מלה מוציאים אותו החוצה. זאת התנהלות דיקטטורית של מנהיגים שהם שליטים ולא משרתי הציבור. אתה תוהה מה פה מעניין אותם - הסדר או הציבור?".

פקודת העיריות קובעת כי ישיבות מועצה יהיו פומביות, "למעט ישיבה שראש העירייה הורה על קיומה, כולה או מקצתה, בדלתיים סגורות לאחר שראה כי טעמים שבביטחון המדינה או טעמים שבצנעת הפרט מחייבים לעשות כן, בהתאם לחוות דעת של היועץ המשפטי לעירייה, שתונח לפני חברי המועצה". עם זאת, החוק מציין כי "יראו ישיבת מועצה פומבית, גם אם הוקרנה על מסך לפני קהל שמחוץ לאולם הישיבות שמתקיימת בו הישיבה".

העירייה מקפידה להקרין את ישיבות המועצה על מסך מחוץ למבנה שבו הן מתקיימות. כך היה גם שלשום, ולכן, הסבירו בעירייה, כי לא הפרו את החוק. דקלה צנציפר, מפעילות המחאה החברתית, נותרה אף היא מחוץ לישיבה. "שאלתי למה לא נותנים לי להיכנס. אמרו לי 'בעקבות ההיסטוריה'. כנראה שסימנו אותי. אני תושבת העיר תל אביב וזו זכותי המלאה לבוא לפה ולשמוע את החלטות העירייה", אמרה.

עיריית תל אביב מסרה בתגובה: "כמדי ישיבת מועצה, התאפשרה כניסה של עשרות צופים, למעט בודדים שהפריעו באופן שיטתי ועקבי להתנהלות ישיבות המועצה הקודמות ולכן נמנעה כניסתם לישיבה הנוכחית. באפשרותם לצפות בה במסכים המוצבים מחוץ לאולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ