המשטרה מפסיקה להשתמש בתוכנה למדידת השוטרים

התוכנית, שספגה תלונות רבות בשל נסיון תחנות המשטרה לדבוק ביעדיה במקום בצרכי הרחוב תוחלף אחרי 4 שנים

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

כארבע שנים לאחר שהחל השימוש בה נפרדת משטרת ישראל מתוכנת מנה"ל (מדידה, ניהול והערכה למפקד) השנויה במחלוקת, שמדדה את ביצועיהם של השוטרים בשטח. זאת בשל שלל תלונות על כך שתחנות משטרה המתקדו ביעדי התוכנית, גם אם אלו לא חפפו לצרכי הרחוב. במקום תוכנה זו יכניס המפכ"ל רב-ניצב יוחנן דנינו מערכת חדשה למדידת ביצועי השוטרים שבה, כך על פי התכנון, לא תיפגע עבודת המשטרה.

תוכנת מנה"ל, שהוכנסה ביוזמת המפכ"ל הקודם דודי כהן, אמורה היתה לבחון את תפוקת המפקדים ביחס ליעדים שאותם קיבלו בראשית השנה. כך כל מפקד תחנה ומפקדים בכירים יותר קיבלו יעדים בכמה קטגוריות מוגדרות דוגמת תפיסת משקל מסוים של סמים, פענוח גניבת כלי רכב או מעשי שוד. במקרה שהמפקדים לא היו עומדים ביעדיהם, היה עליהם לתת דין וחשבון על כך.

אולם למרות הכוונות הטובות, בפועל ספגה המערכת ביקורת קשה: מבחינת המפקדים, העבירות שהוגדרו בתוכנה קיבלו עדיפות ברורה וכך החלו השוטרים לעבוד על פי יעדיה, גם על חשבון צרכי הרחוב והתושבים. כך, לקראת סוף השנה התמקדו שוטרי התחנות בעיקר בעבירות שבהן חסרו למפקדים "תוצאות". עם זאת, גם במקרים שבהם עמדו המפקדים במטרות היה לכך מחיר: כדי להימנע מרף גבוה יותר בשנה הבאה, כאשר מפקדים הגיעו לתוצאה הרצויה באחד היעדים, הם הפסיקו את פעילותם בעבירות מסוג זה.

הנפגעים העיקריים מפעילות המערכת היו בעיקר האזרחים החלשים ופלסטינים תושבי הגדה המערבית. מאחר שלתפיסת סכין בחברון נקבע מספר יעד גבוה בעבור התחנה, נוצר מצב שפועלים שהחזיקו ברשותם סכין יפנית לצורך עבודה נעצרו בחשד להחזקת סכין.

במקרים אחרים מפקדי התחנה העבירו לחוקרים שבפיקודם הוראה לרשום את העבירות בכותרת אחרת כדי למלא את היעדים. באחד המקרים הודח מתפקידו מפקד תחנה בדרום הארץ לאחר שהתברר כי החליט לרשום עבירת שוד כתקיפה רק משום שרצה לעמוד ביעדים - וזאת אף על פי שעבירת שוד חמורה הרבה יותר.

באחרונה החליט המפכ"ל דנינו לסיים את השימוש בתוכנת מנה"ל ולהכניס לשימוש את מערכת המדידה החדשה שגם היא מציבה יעדים למפקדים - הרתעה, שירות פנים ושירות חוץ - באופן שבו לא תיפגע עבודת המשטרה.

ענף ההרתעה יהווה 40% מציון המפקד והוא יימדד באמצעות המעצרים שאותם תשיג התחנה לאחר קריאה לאירועים. זאת על פי סל עבירות שייקבע לכל תחנה על פי מאפייני האזור. כך, למשל, הדגש בערים הערביות יהיה על תפיסת אמל"ח.

ענף שירות פנים יהווה 20% מהציון ובו יימדד מפקד התחנה גם על ניהול כוח האדם שלו בתוך התחנה, כאשר בין היתר ייאלץ כל מפקד לבצע ראיונות תקופתיים לשוטרים שלו כדי להעלות בעיות.

דנינו סבור שהשינוי בתדמית המשטרה מתחיל קודם כל בתחושות השוטרים כלפי הארגון. התפיסה היא ששוטר לא מרוצה שיושב בחברה ומדבר בצורה קשה על המשטרה פוגע בארגון באופן משמעותי.

ענף שירות החוץ שיהווה 40% מהציון ימדוד את הקשר בין מפקד הגזרה לאזרחים שעליהם הוא אחראי.

כל מפקד יקבל יעדים של תיקים שאמורים להשפיע לטובה על חיי האזרחים במקום, ובהם עבירות של מטרדי רעש, חסימת כבישים וחניה בנתיב תחבורה ציבורית. בנוסף על כך, כל תחנה תהיה חייבת לחזור לכל אזרח שמגיש תלונה, עד שבוע ימים מיום הגשתה, וליידע אותו איפה עומדת החקירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ