יוזמי המחאה: "חוששים מקמפיין אנטי-חרדי ריק מתוכן"

לדברי הרב אורי איילון, "הכיוון האמיתי צריך להיות הכיוון הפלורליסטי"; אגד בי-ם מסרבת לפרסם תמונות נשים ללא ערבות על נזק שעלול להיגרם לאוטובוסים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

בקרב הפעילים למען פלורליזם בירושלים, שהיו מהראשונים שהעלו את נושא הדרת הנשים, יש החשים כעת מעט שלא בנוח עם הכיוון שאליו פנה המאבק ועם המסרים האנטי-חרדיים שבו. "ההפגנה הערב חשובה בגלל שהיא גורמת לתזוזות בתוך הציבור החרדי. התפקיד שלנו הוא לתת רוח גבית למי שרוצה לשנות שם - במגזר שלהם", אמר אמש (שלישי) הרב אורי איילון, רב קונסרבטיבי, פעיל תנועת "ירושלמים", שהיה ממובילי המאבק להשבת הנשים למודעות הפרסומת בעיר.

לדברי הרב איילון, "הכיוון האמיתי צריך להיות הכיוון הפלורליסטי, צריך להיות ערים שלא ליפול למקום הזה של קמפיין אנטי-חרדי שלא יביא לשום מקום. אסור לשכוח שהסיפור בכל הדברים האחרים לא נגמר ושהמוקד הוא עדיין גופים מסחריים וגופים ממשלתיים ועירוניים המקבלים על עצמם את הצנזורה העצמית, יש עוד המון מה לעשות". החשש העיקרי של הפעילים הוא שככל שהסיפור תפס נפח בתקשורת ובציבור הישראלי במהירות, כך הוא ידעך במהירות והבעיות לא ייפתרו.

אתמול התברר גם שחברת אגד מגבה את החלטת חברת כנען, זכיינית מודעות הפרסום על האוטובוסים בירושלים, שלא לפרסם תמונות של נשים מבלי לקבל ערבות על נזק שעלול להיגרם לאוטובוס. תנועת "ירושלמים" פנתה לחברת כנען בדרישה להעלות קמפיין נגד הדרת נשים שבו מופיעות תמונות של נשים. כנען סירבה, בטענה שמניסיונה הדבר עלול להוביל למעשי ונדליזם. בהמשך הציעה החברה שהפעילים יתחייבו לערבות של 50 אלף שקלים שישמשו לכיסוי הנזקים במקרה של השחתה. הפעילים דחו בתוקף את הדרישה בטענה שיש להפנות אותה למשטרה.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בתשובה ששלח בתחילת השבוע עו"ד אשר אקלסרוד בשם חברת אגד הוא מאשים את הפעילים כי הם רוכבים על העיסוק בהדרה. "ברוח העתים, מבקשים מרשיך לנצל את תשומת הלב הציבורית האופנתית, כדי לרכוש לעצמם פרסום ואהדה לשם קידום ענייניהם. האמנם סבורים מרשיך, כי יש מקום להטיל על שכמם של אחרים את הסיכון לחורבן כלכלי רחב ממדים, אך ורק כדי לספק את צורכיהם של מרשיך לפרסום, שבגינו צפוי להיגרם נזק כבד, ברמת ודאות גבוהה? לטעמי, ציפייה כזו כלל אינה ראויה לאוזן קשבת. מרשיך היו יכולים לזכות אולי באהדתי ובהערכתי אם היו מגלים נכונות לסכן את ממונם שלהם (ולא את ממונם של אחרים!) כדי ליישם ולממש את אמונתם בעקרונות צדק, שוויון וכבוד האדם. אלא שלא כאלה הם פני הדברים. מרשיך 'ששים אלי קרב' על חשבונם של אחרים".

עו"ד אביעד הכהן, המייצג את "ירושלמים", אמר בתגובה: "חבל מאוד שחברת אגד אינה מבינה את תפקידה הציבורי מעבר לפן המסחרי. לצערנו נצטרך להבהיר לה את חובותיה בבית המשפט. כבר נפסק בעבר שכאשר מדובר במפעיל תחבורה ציבורית הוא צריך לשוות לנגד עיניו לא רק את מקסום הרווחים שלו אלא גם את האינטרס הציבורי".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ