הרב אלישיב לחרדים: החרימו מסגרות חרדיות בצבא ובאקדמיה

במכתב שפורסם ב"יתד נאמן" נכתב כי מדובר במסגרות שכפופות ל"פורקי עול, לשליטתם ולתרבותם"

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

בכיר המנהיגים בעולם החרדי, הרב יוסף שלום אלישיב, מנסה דווקא כעת להגביה את החומות בין חרדים לחילונים ולבצר אותן. במכתב שפורסם אתמול והוגדר בידי אנשיו כ"היסטורי ובעל משמעות עצומה לשעה ולדורות", המנהיג הליטאי קורא לציבור החרדי להחרים באופן גורף יוזמות ומסגרות המיועדות בעבורם בתחומי ההשכלה והשירות האזרחי והצבאי.

הרב מנמק את הוראתו בכך שהמסגרות הללו כפופות "לפורקי עול, לשליטתם ולתרבותם". הכוונה בדבריו היא למשל למסלולי הנח"ל החרדי ושח"ר (שירות חרדים) בצבא, או למכללות אקדמיות, שאלפי חרדים וחרדיות לומדים בהן.

מכתבו של הרב אלישיב פורסם בעמודו הראשון של שופרו, העיתון "יתד נאמן", וזאת בעיצומה של סערת בית שמש. שלשום זכו חדשות היום לכותרת ראשית בעיתון, שלשונה "מסע הסתה מתוזמן נגד הציבור החרדי". אחר כך, אתמול, בא המכתב הדרמטי שנועד להגביה את החיץ בין המחנה החרדי לעולם החיצון. "יש למחות ולהזהיר מפני כל מיני מגמות מבחוץ לשלוח יד בפך השמן הטהור, שמייסדים 'מסגרות מיוחדות לחרדים' שיהיו תחת שליטתם המלאה ועל פי רוחם", נכתב במכתבו של הרב.

הרב אלישיב חושש כי המכללות החרדיות שהוקמו בשנים האחרונות "יכניסו שאיפות זרות הקלוטות מבחוץ, ומטרתן היא "לעשות שינוי הרוח והמהות של הציבור החרדי, ולפעול להחדיר כל מיני שאיפות אחרות, לאומיות ומשכיליות, אשר לא שיערום אבותינו, ולעשות השתלבות והתחברות עם חיי החילוניות ועם תרבות אנשים חטאים".

במכתב מוסיף הרב כי "יש לקרוא 'אל תלך בדרך אתם, מנע רגלך מנתיבתם ועם שונים אל תתערב, אלא אך ורק בדרך המסורה לנו מדור דור, לעשות רצון אבינו שבשמים, שהבדילנו מן התועים ונתן לנו תורת אמת וחיי עולם נטע בתוכנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות