חרדי קרא לחיילת "פרוצה" ועוכב לחקירה

האיש דרש מהחיילת לעבור למושב האחורי באוטובוס בעת נסיעה בירושלים. בתוך כך התקיים דיון בהדרת נשים בוועדת הכלכלה של הכנסת

צבי זרחיה ועוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה ועוז רוזנברג

חרדי עוכב היום (רביעי) לחקירה, לאחר שקרא לחיילת "פרוצה" ודרש ממנה לעבור למושבים האחוריים של האוטובוס בו הם נסעו. האוטובוס עצר, וכוח משטרה שהגיע למקום עיכב את הצעיר.

ניצב ניסו שחם, מפקד מחוז ירושלים של המשטרה, סיפר על האירוע היום בדיון בנושא הדרת נשים בוועדת הכלכלה של הכנסת.הוא כינה את הצעיר "עבריין" וסיפר לנוכחים כי האיש בן ה-44 נסע בקו 49, וכי נהג האוטובוס הוא שדיווח על המקרה.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

"אכיפה בלבד לא תיתן את המענה, צריך עמדה קהילתית ואולי שינוי חקיקה כדי שהאנשים האלה יתחילו לחשוש", אמר מפקד המחוז.

עם זאת, אמר ניצב שחם כי "במשטרה אנו לא מתחברים לחיבור כל אוכלוסיית החרדים להדרת הנשים. מדובר בקומץ קטן של אנשים שקודם כל מהלכים אימים על הקהילה החרדית עצמה". עוד אמר הקצין הבכיר: "הייתי שמח לשמוע רבנים מגנים את התופעה".

בדיון שהתקיים למחרת הפגנת האלפים בבית שמש, סיפר ח"כ עמיר פרץ (עבודה): "כשאני הייתי ראש מוצעה בשדרות, לפני הרבה מאד שנים, היו תופעות שהיו בימי שישי כאלה שמנסים למנוע פעולות של תנועות הנוער...אבל אני מודיע כי בניגוד להתחמקות של ראש העיר בבית שמש קראתי חד משמעית שאין סיכוי שמישהו יכנס לחצרו של השני".

לדבריו היו"ר ח"כ כרמל שאמה הכהן, "כשרות למהדרין טובה בתחום המזון, אבל להתחיל להכשיר מדרכות ואוטובוסים זה פגיעה בכבוד האדם".

ח"כ שלמה מולה ציין כי כבר לפני שנה קיים יחד עם ח"כ ניצן הורביץ דיון בנושא קווי המהדרין, לאחר לטענתו שר התחבורה ישראל כץ הודיע לבג"ץ כי הוא תומך בקווים הללו. "שר התחבורה עמד במליאה ואמר שהוא תומך בקווים", טען ח"כ מולה.

מנכ"ל משרד התחבורה, אלכס לנגר, אמר כי המשרד התמודד על התופעה בצורה יסודית, על ידי ועדה שקבעה שאנשים יכולים לשבת איפה שהם רוצים באוטובוסים ואפילו הורתה להציב שילוט על כך. ח"כ הורביץ טען מנגד כי השלטים הללו מוסרים. לנגר הוסיף כי נשים יכולות לבחור באופן וולנטרי היכן לשבת ונהגי האוטובוס מונחים לשמור על זכויותיהן.

ח"כ רחל אדטו העירה כי "המילה וולונטרי בהתייחס לנשים חרדיות היא מאוד בעייתית". ח"כ יואל חסון הוסיף: "אישה חרדית צריכה אומץ מטורף לעלות מקדימה ולשבת שם". ח"כ ציפי חוטובלי סיפרה כי כשהייתה סטודנטית ונסעה בתחבורה ציבורית סירבה לבקשות לעבור לשבת מאחור ולא נתקלה בבעיות. ניצב שחם התייחס להיקף התופעה ואמר כי "המתלוננות לצערי הן גם קומץ ואני מעריך שמדובר בתופעה רחבה יותר". ח"כ חוטובלי העירה כי "נשים לא מתלוננות אפילו על תקיפה מינית".

ח"כ מולה התייחס לדברי לנגר ואמר כי "עצם ההנחיה של המשרד שאתם מרשים שיפנו לנשים ויבקשו מהן לשבת מאחור זה ביזיון וזו החלטה שערורייתית". ראש תחום ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים, עדנה הראל הסבירה כי פסיקת בג"ץ, שאימץ את החלטת הוועדה שהקים משרד התחבורה, היא שאין קווי מהדרין ואין אבחנה בין סוגי הקווים. "כל אבחנה היא אסורה ובלתי חוקית, אסור ליצור שום התנהגות כהסכמה מטעם המדינה לאבחנה בין נשים וגברים".

בתשובה לשאלת היו"ר שאמה-הכהן באשר לבדיקות שהיה צריך משרד התחבורה לבצע באותם קווים אמר לנגר כי המשרד עומד לפרסם דוח בנושא. מנהל אגף תחבורה ציבורית במשרד התחבורה, יהודה אלבז, אמר כי בוצעו בקווי המהדרין בשנת 2011 4,250 בדיקות מתוכן 1,150 בדיקות מתערבות – של גברים ונשים שהתיישבו במקום הלא נכון כביכול באוטובוס. ח"כ ישראל אייכלר אמר בתגובה: "האינקביזיציה הספרדית לא עשתה כל כך הרבה בדיקות".

אלבז הוסיף כי ב-56 מהמקרים הבודקים התבקשו לעבור מקום, אך הם הונחו לעשות זאת רק אם הם מרגישים חשש מפני אלימות פיזית. לדבריו, רק ב-15 מהמקרים הבודקים בחרו לעבור מקום. היו"ר שאמה-הכהן ביקש גם התייחסות לנושא המחיר הזול בקווי המהדרין. ח"כ אייכלר אמר בתגובה כי המחירים הנמוכים היו בגלל שאגד רצתה להתחרות בקווים פרטיים זולים שהיו לציבור החרדי. עם זאת הוסיף אלבז כי המשרד פועל לתקן את העיוותים במחירים בין הקווים השונים.

מוריה שחם, תלמידה מבית שמש, סיפרה לוועדה כי כמעט בכל הנסיעות שלה מבקשים ממנה לשבת מאחור. "לנשים שיושבות מלפנים קוראים 'שיקסע' ו'משוגעת', לפעמים יש אפילו צרחות ואין שלטים על איסור הטרדת נשים. יש זלזול בפסיקת בג"ץ כי הם לא רואים בו סמכות והנהגים לא מתערבים".

אבי מימרן מרדיו קול ברמה טען כי הדיון הוא "עוד פורום שמתנהל מעל גבו של הציבור החרדי. בכל חודש יש 43 אלף אוטובוסים שנוסעים בקווי המהדרין והמקרים הללו הם פחות מאחוז. בציבור החרדי מקובל שנשים עולות מאחור בגלל שקל להן יותר עם הילדים והעגלות. 99.5% מהמשתמשים בקווים הללו הם חרדים ומה שעושים פה זה התערבות באורח חייו של הציבור הזה", אמר.

היו"ר שאמה-הכהן אמר בתגובה כי "לא אומרים לכם איך לשבת בבית הכנסת אבל אוטובוס זה מרחב ציבורי". מימרן הוסיף וציטט סקר של הרשות לקידום מעמד האישה במשרד ראש הממשלה שממנו עלה כי 82% מהנשים ענו שיש באוטובוסים הטרדות מיניות. יו"ר נעמת עו"ד טליה לבני השיבה לו בתגובה: "אם אתם פוחדים מהטרדה אז אנחנו מוכנים לייבא חגורות צניעות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ