יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה הערב (רביעי) בקריאה טרומית את "חוק צהר" לפתיחת אזורי הרישום לנישואין בישראל. 57 חברי כנסת תמכו בהצעה, ו-15 התנגדו לה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הצביע נגד החוק בטעות וביקש מאוחר יותר לתקן את הצבעתו ולתמוך בה. את ההצעה יזמה ח"כ פאינה קירשנבאום מישראל ביתנו.

החוק צפוי לאפשר לזוגות שלא יכלו להירשם לנישואין, משום שרבנות זאת או אחרת לא הכירה ביהדותו של אחד מבני הזוג, לפנות לרבנות אחרת, מקלה, ולהירשם דרכה. בכך תפתר "בדלת האחורית" המחלוקת סביב גיור החיילים בצה"ל, שכן זוגות יוכלו להינשא גם אם לא כל הרבנויות יכירו ביהדותם.

שר הדתות, יעקב מרגי, שהגיש בעבר ערער על החוק, מתח ביקורת נוקבת על התנהלות הממשלה בקידומו, ועל ההחלטה להפקיד בידי השר מיכאל איתן את הצגתו בפני מליאת הכנסת. "יש פה מעשה שלא יעשה על ידי מזכירות הממשלה. הצעת החוק הזאת היתה צריכה להיות מוצגת על ידי, ולא על ידי שר המשפטים, השר בגין או השר איתן. זה לא מקרי. לא ייתכן ששר שלא בקיא בנושא רישום הנישואים יכין את ההצגה לכנסת. זה לא נכון, לא אתי ולא מכובד".

שר הדתות יעקב מרגיצילום: תומר אפלבאום

מרגי הוסיף כי בעיית רישום הנישואין כבר נפתרה: "הראשון לציון נתן הנחיה חד משמעית שרב שיסרב לרשום זוג יאציל את הסמכות לרב אחר. אלא שנעשה פה צורך של ארגון מסויים ושל מפלגות לעשות פה הון פוליטי. אין בעיה. היום בכל הרבנויות מקבלים ורושמים זוגות שעברו הליך גיור. היה קמפיין, הד תקשורתי וכך נולדה הצעת החוק".

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) איים בפרישה מהממשלה אם החוק יעבור גם בקריאה שנייה ושלישית. הוא פנה לראש הממשלה שישב במליאה ואמר לו: "איך נשב כולנו באותה קואליציה? אדוני ראש הממשלה, אם אנחנו היינו בקואליציה עם קדימה החוק הזה לא היה עובר. שלא תהיה טעות".

השר איתן, שהציג את הצעת החוק, אמר מנגד כי "אנחנו חושבים שההצעה יכולה להביא לפתרון רחב יותר לבעיות שונות שקשורות במחסומים של זוגות שרוצים להינשא, וכל זאת מבלי לפגוע בסמכותם של רבנים. הממשלה תומכת בהצעת החוק, בתנאי שהמציעים יתחייבו להמשך התיאום עם משרד המשפטים והמשרד לשרותי דת".

מקדימה נמסר בתגובה להצבעתו של ראש הממשלה נגד החוק, אותה כאמור ביקש לשנות, כי "לדראון עולם תשאר הצבעתו של נתניהו יחד עם הסיעות החרדיות נגד 'חוק צהר'. הפתק המביך שהעבירה לשכת נתניהו לאחר ההצבעה, לא בעצמו ובאופן שלא משנה את ההצבעה, לא יתקן את האמת המכוערת שנחשפה בהצבעה. הוא מגנה במילים רפות כשמתחיל להיות לא נוח ומיד לאחר מכן לא עושה דבר כדי לעצור את התופעות שאותן הוא מגנה. הוא מצביע בעצמו עם החרדים ונגד הציבור הכללי ולאחר מכן שולח פתק כדי להגיד שבעצם הוא בעד".

עוד נמסר כי "הצבעת נתניהו הערב נגד הציבור הכללי ובעד הסיעות החרדיות היא עדות ברורה נוספת להתנהלות הקריצות חסרת עמוד השדרה שלו שמובילה את ישראל לחציית קווים אדומים של קיצוניות אלימות ואפליה".

עם זאת, למרות שההצבעה אושרה בקריאה טרומית, עתידה עדיין לוטה בערפל. ח"כ קירשנבאום מבקשת לקדם אותו בוועדת החוקה, הנשלטת בידי ישראל ביתנו, בניסיון לזרז את חקיקתו. אלא שחוק זהה, שהונח על ידי ח"כ עתניאל שנלר מקדימה ועבר לפני למעלה משנה, הועבר לטיפול ועדת הפנים, הנשלטת על ידי ש"ס, ונתקע שם.

אחד מחברי הכנסת שיזמו את "חוק צהר" אמר השבוע ל"הארץ": "הסיכויים שנצליח להעביר את החוק לוועדת חוקה לא גבוהים, ואין ספק שהעברתו לוועדת הפנים יקשה על קידומו. לחוק החדש יש חשיבותו כי כעת לקירשנבאום וישראל ביתנו יהיה מנוף לחץ על כל פשרה עתידית שתגובש בנושא במסגרת הועדה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ