המדינה שינתה עמדתה, אלפי נתיני חוף השנהב יאלצו לחזור למולדתם

בעקבות שינוי עמדת משרד החוץ, לפיה בחוף השנהב כבר אין מלחמת אזרחים, ההגנה על 2000 אזרחי המדינה החיים בארץ תפוג בעוד 3 ימים

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

רשות האוכלוסין וההגירה הודיעה היום (רביעי) כי בתום החודש, קרי בעוד שלושה ימים, תסתיים ההגנה הקבוצתית שניתנה לאזרחי חוף השנהב בישראל. משמעות ההודעה היא כי על 2000 אזרחי המדינה להיערך ליציאה מישראל תוך חודש. כמו כן, מחודש פברואר יינקטו פעולות אכיפה נגד שוהים בלתי חוקיים.

עוד בחודש מאי האחרון הודיעה הרשות כי בעקבות שיפור במצבה המדיני של חוף השנהב על נתיניה להיערך ליציאה מישראל, אך עד לקבלת החלטה רשמית לא נקטה בצעדי כלשהם בעניין.

בדיקה של משרד החוץ העלתה כי לא נשקפת סכנה לנתיני חוף השנהב השבים למדינה, וכי האזרחים החוזרים אליה ממדינות חוץ חיים בה בבטחה, על כן התקבלה ההחלטה על הסרת ההגנה. על פי הרשות ובהתאם לעמדת משרד החוץ, לא ניתן עוד להתייחס למדינת חוף השנהב כאל מקום בו מתנהלת מלחמת אזרחים, או כאזור שבו נשקפת סכנה לנתינים.

כאמור, על פי ההחלטה מדיניות אי ההרחקה תסתיים ב-31.12, יום שבת הקרוב והרשות לא תאריך או תנפיק רישיונות ישיבה מאותו יום. על כן, מבקשת הרשות מאזרחי חוף השנהב לצאת בצורה וולונטארית למולדתם תוך 30 יום, ומבהירה כי מחודש פברואר יינקטו פעולות אכיפה נגד שוהים בלתי חוקיים במדינה.

ביל טול, נציב האו"ם לפליטים בישראל מוסר בתגובה: "עד כה קיבלו אזרחי חוף השנהב הגנה קבוצתית. עכשיו, כשישראל הסירה את ההגנה, עליה לאפשר לאזרחי המדינה שרוצים בכך להגיש בקשה פרטנית למקלט ולעבור הליך כמו שעובר כל מבקש ממדינה אחרת". עוד הוסיף "כמו כן, על ישראל לאפשר לאנשים שהגישו בקשה למקלט ונדחו בעבר להגיש בקשה שוב ולהציג טיעוניהם באשר למצב החדש".

Read this article in English: Israel ends collective protection of Ivory Coast asylum seekers

מהומות בחוף השנהב ב2010צילום: אי–פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ