בכיר בציונות הדתית: ההפרדה פוגעת בסדרי המשפחה

הרב אליעזר מלמד, ראש ישיבת הר ברכה, אומר כי ההפרדה מנוגדת להלכה. "הפיכת מנהגי הידור לתקנה ציבורית הורסת את יסודות התורה", כתב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרב אליעזר מלמד, ראש ישיבת הר ברכה ומבכירי הרבנים בציונות הדתית, יוצא נגד ההפרדה באוטובוסים. בטורו "רביבים" שיתפרסם מחר (חמישי) בעיתון "בשבע" פורש מלמד את עמדתו ההלכתית ומסביר כי "בהלכה ישנן הגדרות ברורות - מה חובה ומה רשות, וכאשר הופכים מנהגי הידור לתקנה ציבורית מחייבת הרי שהורסים את כל יסודות התורה וההלכה".

מלמד ממשיך ומסביר כי הישיבה הנפרדת באוטובוסים פוגעת בסדרי המשפחה התקינה, בכך שמונעים מאיש לשבת ליד אשתו, אב ליד בתו ואם ליד בנה. מלמד טוען, כי באירועים ציבוריים יש הפרדה בין גברים לנשים, אבל נסיעה באוטובוס היא מעשה פרטי. לגבי החמרות הצניעות כותב מלמד כי צריך "להיזהר מלהוסיף בהלכות צניעות". לדבריו, "חכמים בתקנותיהם יצרו חברה צנועה ששומרת על מרחק מכובד בין גברים לנשים, אבל לא ניסו למנוע פגישה ומבט, ואילו ההמצאות החדשות מנסות למנוע פגישה ומבט, וכיוון שאי אפשר למנוע זאת, הרי שכל פגישה ומבט עלולים לגרום להתגברות היצר".

הרב אליעזר מלמדצילום: ניר קידר

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

כמו כן, מלמד התייחס לנושא שירת הנשים. בניגוד לעמדת עמיתו הרב אליקים לבנון מאלון מורה, שאמר שעדיפה כיתת יורים על שירת נשים, מלמד פורש יריעה הלכתית יותר מורכבת, וכותב: "כיוון שמקובל על רובם המכריע של הפוסקים שאסור לגבר לשמוע הופעה חיה של אשה, ואין זה מנהג חסידות אלא דין גמור, נכון שייצא מהאירוע ולא משנה איזה עונש ישיתו עליו".

עם זאת, מלמד כותב כי "משרתי קבע, שמפקדיהם נוהגים בעריצות ואינם מסכימים לשחרר אותם משמיעת זמרת, ויש חשש שאם ייצאו בניגוד לפקודות יאבדו את פרנסתם, רשאים לסמוך על דעת המקילים באופן שלא יתכוונו ליהנות מהשירה, ולא יסתכלו בזמרת. וכן רשאים לנהוג מפקדים שצריכים להיות עם חייליהם במסדר, ואין מי שיחליף אותם בתפקיד זה, שיכולים לסמוך על דעת המקילים בתנאים האמורים".

על רקע המשך הסערה סביב הציבור החרדי בבית שמש ובכלל, המנהיגות החרדית התייצבת היום בחזית אחת נגד מבקרי החרדים, בראשם ראשי המפלגות הגדולות וכלי התקשורת. כמעט כל חברי הכנסת מהסיעות החרדיות יצאו מעל במת הכנסת ובראיונות לתקשורת להגנת החרדים, ותיארו במלים חריפות מתקפה מתוזמנת על הציבור שהם מייצגים.

יו"ר יהדות התורה וסגן שר הבריאות תקף בכנסת את יו"ר האופוזיציה ציפי לבני והזכיר את נכונותה לקבל את הדרישות הקואליציוניות של החרדים בקדנציה שעברה. "היית מסכימה שכל המדינה תניח תפילין, העיקר שתהיי ראש ממשלה. קדימה היתה מוכנה לתת לחרדים כפול מהליכוד", אמר. ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם השר אלי ישי בניסיון להפיג את המתח, וזאת בשעה שמנהיגה של ש"ס הרב עובדיה יוסף קיבל בביתו את ראש העיר בית שמש משה אבוטבול, וגיבה אותו.

מחר בערב מתוכננת עצרת בקריה החרדית בבית שמש, המאורגנת על ידי הקהילה המקומית, במחאה על הניסיונות לסלק שלט המורה לנשים לעבור למדרכה המרוחקת מבתי הכנסת ברחוב חזון אי"ש. מארגני העצרת מסרו, כי אין לה קשר לחידוש הלימודים היום בבית הספר "אורות", הנמצא מרחק כמה רחובות ממקום העצרת, וכי כל תכליתה הוא להגיב לסוגיית השלט.

"רבני השכונה רואים את הניסיונות להסיר את השלט כהתערבות גסה ופסולה במרקם החיים של השכונה", נמסר. במוצאי שבת מתוכננת עצרת נוספת, שמתכננת "העדה החרדית" להזדהות עם פעיל בולט בקבוצת הסיקריקים, שמואל וייספיש, שאמור להתחיל לרצות ביום ראשון עונש מאסר של שנתיים על מעשי ונדליזם שביצע נגד חנות מחשבים בכיכר השבת. בעצרת אמורים להשתתף רבנים בכירים מהפלג הבדלני "העדה החרדית" והיא צפויה לעסוק גם בניסיונות "להביא לכניעתם והתבוללותם המוחלטת" של החרדים, בסערה סביב קווי המהדרין ובית שמש. מודעות הקוראות לציבור להשתתף בעצרת למען וייספיש, הופצו היום תחת הכותרת "הדרת חרדים".

Read this article in English: Top Israeli rabbi: Gender segregated buses go against Jewish Law

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ