יהודי מרוסיה אינו יכול לעלות בשל פגיעה נפשית

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

זה ארבעה חודשים שוהה ק' במרכז לבריאות הנפש בטירת הכרמל באשפוז סוציאלי, על אף שחוות דעת פסיכיאטרית שהוגשה בעניינו במסגרת עתירה שהוגשה לבג"ץ, קובעת כי מדובר באדם עובד, שאינו מסכן את הסביבה ואינו מהווה נטל על החברה. ק', יהודי רוסי, הגיע לישראל ב-2009 והתאחד עם משפחתו, אולם פגיעתו הנפשית מונעת ממנו כבר שלוש שנים לקבל אזרחות מכוח חוק השבות. את העתירה בעניינו הגיש האגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים, האמצעות עו"ד גילה ברזילי.

ק', בן 39, הוא בן לזוג יהודי ואמו מתגוררת בארץ עם אחיו שעלו ב-1996 ו-1997. עם בואו לישראל, הגיש בקשה לרשות האוכלוסין וההגירה כדי לקבל מעמד עולה אך לא זכה לתשובה. ק' שהה בישראל תקופה ארוכה עם אשרת תייר, אך זו פגה בחודש יוני והוא נותר חסר מעמד. גם פנייתו השנייה לאשרה שתאפשר לו לעבוד עד שיוסדר מעמדו - לא נענתה. בשני המקרים נמנעה רשות האוכלוסין וההגירה ממתן תגובה רשמית והסתפקה בתגובה בעל-פה בה הוזכר מצבו הנפשי כגורם שמעכב את ההחלטה.

לפי חוק השבות, קיימים שני סייגים שיכולים למנוע מיהודי לממש את זכאותו לעלות: סיכון שלום הציבור או רקע פלילי.

עקב מעמדו הלא ברור, ק' אינו זכאי לביטוח בריאות, דבר שגורם לכך שהוא אינו יכול לטפל במחלתו. כתוצאה מכך, חלה לפני כשלושה חודשים החמרה במצבו, ואחיו נאלץ להביאו למרכז בטירת הכרמל. מאז, השתפר מצבו, אולם ק' מצא את עצמו ללא יכולת לעזוב את המוסד, כיוון שאינו יכול לממן את התרופות. יצויין כי גם לדעת כל הגורמים המטפלים בק', הוא יכול להשתלב בקהילה ולתפקד באופן מלא, והשארתו באשפוז נובעת מכך שאינו זכאי לביטוח בריאות.

"מטרת חוק השבות היא לממש את עקרון הערבות ההדדית בין מדינת ישראל ליהודי העולם", אומר עו"ד אמנון גבעוני, ראש תחום מעמד אישי בלשכה לסיוע משפטי בחיפה. "אי-מתן החלטה בעניין גורמת לאשפוז שלא לצורך, שוללת את חירותו של ק' ומונעת ממנו להשתקם ולבנות את חייו".

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "מדובר במקרה סבוך ומורכב שלא ניתן לדון בו מעל דפי העיתון. מאחר שהעניין נדון בימים אלה בבג"ץ, תשובתנו המלאה תימסר בבית המשפט".

המרכז הפסיכיאטרי בטירת הכרמל. למצולם אין קשר לנאמר בכתבהצילום: דורון גולן/ג'יני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ