פסק הלכה יכריע אם נשים יורשו להספיד

ביום רביעי הבא ימסור המשרד לשירותי דת דו"ח שיפרט מיהו הגורם האחראי על תהליך הקבורה בישראל ומה סמכויות חברה קדישא

אופיר בר-זהר ויאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר ויאיר אטינגר

פסק הלכה שייתן הרב הספרדי הראשי, שלמה עמאר, הוא שיכריע אם המשרד לשירותי דת יאשר לנשים לשאת הספדים בבתי הקברות - כך הודיעה אתמול נציגת המשרד בדיון שערך הצוות הבין-משרדי לסוגיית הדרת הנשים, ועוררה סערה בקרב השרים שנכחו בדיון.

הצוות, בראשות השרה לימור לבנת, התכנס אתמול לראשונה בכנסת. זאת לאחר שבדיון שנערך לפני מספר שבועות בוועדת השרים לקידום מעמד האשה הוחלט כי המשרד לשירותי דת יתקן את רישיונות חברה קדישא, כך שיבהירו שנשים רשאיות ללוות מתים לקבריהם ולהספיד אותם בהלוויות.

כאשר הנושא עלה בדיון אתמול מסרה אחראית מעמד האשה במשרד לשירותי דת, דבורה אייפרמן, כי "נקבעה פגישה עם הרב שלמה עמאר ואנו ממתינים לפסיקה הלכתית בנושא". השרה לבנת תקפה התנהלות זו בחריפות. "לא אתן שפסק הלכה יכתיב החלטות של משרד ממשלתי", אמרה. השר דניאל הרשקוביץ הוסיף כי "תפקיד חברה קדישא הוא לטפל בטהרת הנפטר ולקברו על פי ההלכה. הצורה שבה משפחה מחליטה לבטא את אבלה הוא עניינה הפרטי ולא עניין הלכתי".

הרב הספרדי הראשי, שלמה עמאר. מלשכתו נמסר כי סוגיית הספדי הנשים טרם הועברה לטיפולוצילום: אמיל סלמן

בדיון נקבע כי ביום רביעי הבא תיערך ישיבה נוספת, בה ימסור המשרד לשירותי דת דו"ח שיפרט מיהו הגורם האחראי על תהליך הקבורה בישראל ומה סמכויות חברה קדישא בתהליך הקבורה. מלבד זאת, מנכ"ל המשרד יידרש להבהיר אילו צעדים נקט משרדו עד כה ליישום החלטת ועדת השרים לקידום מעמד האשה מתחילת החודש.

מלשכתו של הרב עמאר נמסר כי הסוגיה טרם הובאה לטיפולו. במשרד לשירותי דת אישרו כי החלטה בעניין הספדי נשים תתקבל לפי פסיקה הלכתית והדגישו כי חברה קדישא היא שמנהלת את בתי העלמין בארץ, לפי ההלכה היהודית. "במדינת ישראל ובמוסדותיה הרבנות הראשית מהווה סמכות בלעדית לשאלות הלכתיות", נמסר, "קביעת הרבנים הראשיים תחייב את חברות הקדישא לפעול לפי הנחיותיהם, כמו בכל שאלה הלכתית המתעוררת במסגרת נושא הקבורה. עד אז, עמדת המשרד לשירותי דת היא כי יש להתחשב ברגשות המשפחות ואין למנוע הספד נשים ממשפחה שמבקשת זאת". לפני שבוע וחצי אמר ל"הארץ" מנכ"ל המשרד, אביגדור אוחנה, כי חברות קדישא רשאיות לקבוע נורמות אך לא לכפות אותן על בני משפחות. "אם בהלוויה משפחה באה ואומרת 'אני רוצה לעמוד כך ולא אחרת' אז אף אחד, גם לא הרב, לא יכול לסרב לה", אמר.

ברקע סערת ההדרה בבית שמש ביקר אתמול מפקד משטרת מחוז ירושלים, ניצב ניסו שחם, אצל האדמו"ר מסלונים, הרב שמואל ברזובסקי. ברזובסקי נחשב למנהיגם הרוחני של ההורים מעמנואל, שהתנגדו להתערבות בית המשפט העליון בהפרדה העדתית בבית הספר. בפגישה התבטא האדמו"ר נגד אלימות החרדים בבית שמש ואמר כי היא "גורמת לחילול שם שמיים". גורמים ששוחחו אתמול עם ניצב שחם מסרו כי אמר להם שהוא "נחוש לגדוע את הסיקריקים". בתוך כך, במוצאי שבת מתוכננת בי-ם עצרת הזדהות של "העדה החרדית" עם שמואל וייספיש, פעיל בקבוצת הסיקריקים, שיתחיל לרצות ביום ראשון עונש מאסר של שנתיים על מעשי ונדליזם שביצע נגד חנות מחשבים בכיכר השבת. הערב מארגנים תושבי הקריה החרדית בבית שמש עצרת מחאה נגד הניסיונות לסלק שלט המורה לנשים לעבור למדרכה המרוחקת מבתי הכנסת ברחוב חזון אי"ש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ