"הפוך על הפוך" בתל אביב הופך את הכיסאות וסוגר

עמותת עלם הפעילה את המרכז, במשך 14 שנה, לבני נוער שנקלעו למצוקות או רק נזקקו לאוזן קשבת. בעמותה מזהירים שהבעיה לא תיעלם, והנוער הזה יתגודד במקומות אחרים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

מועצת העיר תל אביב אישרה ביום שני השבוע את תקציב העירייה לשנת 2012, בסך יותר מארבעה מיליארד שקלים. בשורה האחורית של אולם הישיבות במרכז ענב, על גג גן העיר, ישבה סתיו מילוא, בת 17 מרמת השרון. היא באה לדיון עם שביב תקווה ויצאה מתוסכלת. למרות מאמציה ומאמצי בני נוער אחרים בחודש האחרון, גם בשנה הבאה העירייה לא תתמוך במרכז "הפוך על הפוך" שמפעילה עמותת עלם במרכז תל אביב. זה היה המסמר האחרון בארון הקבורה. המרכז, שמעניק ייעוץ ומידע לבני נוער המצוי במצוקה, ולפעמים רק נוער שמחפש אוזן קשבת, נסגר אמש, אחרי 14 שנות פעילות.

ב"הפוך על הפוך" תל אביב ביקרו בשנה האחרונה כאלף בני נוער. כמאה מהם באו באופן קבוע. המקום פעל ארבעה ימים בשבוע, מארבע אחר הצהריים עד שמונה בערב. זה היה מעין בית קפה נינוח ובו כיסאות, ספות, פופים, מטבח קטן וספרייה צנועה. המרכז הציע בעיקר אוזן קשבת, עצה טובה, מעט הכוונה כשצריך.

קהל היעד לא היה רק נוער בסיכון קיצוני, הדגישו אנשי עלם. המקום שימש גם בני נוער נורמטיביים, מבתים טובים. "לא צריך סיפור חיים דרמטי, טרגי וקורע לב", אמר מנהל המרכז, צחי ברזילי. "זה גיל קשה ומורכב וצריך שיהיה מישהו שיקשיב".

עלם החליטה לסגור את "הפוך על הפוך" תל אביב בשל קשיים תקציביים, שנבעו מירידה משמעותית בתרומות. הפרויקט הזה, מסבירים בעמותה, לא זוכה לתמיכת העירייה ומתקיים מתרומות בלבד. אפילו המבנה אינו עירוני ונתרם על ידי נדבן יהודי אוסטרלי. עלות הפעלת המרכז היא 325 אלף שקלים בשנה. רוב הסכום נועד לתשלום משכורות לעובדים. בעלם הדגישו ש-14 מרכזים אחרים הפועלים בארץ זוכים לתמיכת הרשויות המקומיות, המממנות 30%-100% מתקציב הפעלתם.

בתום ישיבת מועצת העיר ניגשה מילוא לראש העיר, רון חולדאי, וביקשה את עזרתו. "אמרתי לו כמה מלים", היא מספרת, "והוא אמר שיראה מה הוא יכול לעשות. במלים אחרות: 'לא מעניין אותי, תסתדרו לבד, אני את שלי עשיתי'". אתמול היא באה להיפרד מהמקום, יחד עם עשרות בני נוער, מתנדבים ועובדים בעמותה. היו שם עולים, חיילים, דתיים וחילונים, סטרייטים והומוסקסואלים. זה היה אירוע מוזר, מעין הלוויה. רבים חלקו זיכרונות, סיפרו מה היה "הפוך על הפוך" בשבילם. היו שם חיוכים ומחיאות כפיים לצד דמעות, הכרת טובה לצד תסכול.

"התחלתי לבוא לפה בגיל 13", סיפרה מילוא. "באתי כי אמרו לי שיש קפה חינם. נשארתי בגלל האווירה, האנשים, הצוות שקשוב לנו. זה בית. זה מקום שאתה בורח אליו כל פעם שלא טוב לך. זה מקום ששינה כל כך הרבה אנשים. וגם אם לא שינה, תמך".

כמו רבים אחרים, היא התקשתה לעכל את הסגירה. "עצוב לי פחות על אנשים שאני מכירה פה, ויותר על אנשים שעתידים לבוא ולא יבואו. כל כך עזרו לי ולחברים שלי פה בדרכים שונות, שממש עצוב לי על מי שיצטרך את העזרה ולא יהיה לו לאן ללכת", אמרה בייאוש.

לדברי מנהל המרכז ברזילי, הקושי לגייס את תמיכת העירייה, ותרומות, נבע דווקא מכך שהמרכז אינו פונה רק למקרים קיצוניים. "בישראל שורדים רק פרויקטים יותר סקסיים, שמיועדים לקצה", הצטרפה לדבריו מנהלת אזור מרכז של עלם, לילך שוורץ. "אפשר לגייס כסף לפרויקטים שיש בהם זונות או מכורים".

אין להם ספק, שבמקום לבוא למקום תומך רבים מבני הנוער ישוטטו מעתה ברחובות. "התופעה הזאת תועתק למקום אחר. אותם בני נוער שמתגודדים כאן, יתגודדו מעכשיו במקום אחר - בסנטר, בגן מאיר, בטיילת, בנמל. הבעיה לא תיעלם", התריעה שוורץ.

לא רק העירייה אכזבה את בני הנוער. גיא, בן 19, שפקד את "הפוך על הפוך" בקביעות במשך ארבע שנים, הפנה אצבע מאשימה גם לעמותה. "עלם סוגרים לנו את הבית. הגענו למצב שבני הנוער היו צריכים להילחם על המקום הזה ולא עלם. זה בושה שהם עושים דבר כזה", אמר. "בלי המקום הזה הייתי היום בכלא. לפני שהגעתי לפה הייתי במקומות שלא אהבתי, של אלכוהול, אלימות וסמים. פה תמיד היה מי שנתן לי את העצות שלא נתנו לי בבית ספר, או כשהתביישתי לדבר עם ההורים. במקום הזה קיבלתי המון אהבה. המקום נתן לי חיים".

אנשי עלם דחו את הטענות. "זו אמנם החלטה שלנו לסגור, אבל החלטה מחוסר ברירה", אמר אמיר דלומי, מנהל תחום "הפוך על הפוך" בעמותה. "האחריות לטפל בבני הנוער היא של עיריית תל אביב ולא של עלם. אנחנו לא יכולים להמשיך לעשות את זה לבד. עשינו את זה לבד 14 שנה". ההסברים האלה לא שכנעו את גיא. הוא איבד את האמון בעלם ובעירייה. עכשיו הוא חולם להקים עמותה חדשה של בוגרי "הפוך על הפוך", שיפעילו בעצמם מקום דומה.

עיריית תל אביב מסרה בתגובה שהיא "מעניקה תמיכה והקלות בארנונה לעשרות עמותות חברתיות ובהן גם עלם. העירייה מעניקה לעמותה סיוע כולל לכל הפרויקטים שהיא מפעילה, ואינה מתערבת בשיקולי חלוקת המשאבים שלה. השנה עמדה התמיכה העירונית על 14 אלף שקלים. כמו כן, נותנת העירייה הנחה בארנונה בסך 125 אלף שקלים, החלה על כל המבנים שבהם מקיימת העמותה פעילות. העירייה גם מעניקה סיוע בסך 225 אלף שקלים לתוכנית 'ערים בלילה' השייכת לעלם, לטובת פרויקט להוצאת נערות ממעגל הזנות".

קפה "הפוך על הפוך" אמש. עשרות בני נוער, מתנדבים ועובדים באו לקפה להיפרד ממנו צילום: דניאל בר און

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ