בג"ץ מתח ביקורת על מחיקת החובות לרשות השידור

שופט העליון רובינשטיין רמז לבעייתיות שבסירוב לדחות את תשלום החובות של ערוץ 10, לעומת הטיפול ברשות השידור

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

בג"ץ מתח ביקורת נוקבת נגד רשות השידור והשר הממונה עליה, ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעקבות החוק הפוטר את הרשות ממחויבויותיה ליצירה ולתוכן. שופט העליון, אליקים רובינשטיין, אמנם החליט לדחות את הבקשות לצווי ביניים מצד ארגוני היוצרים, אך לא חסך ביקורת מההתנהלות של הדרג הפוליטי ושל רשות השידור.

את העתירה הגישו ארגוני היוצרים לפני כשבועיים בעקבות אי עמידת הרשות במחויבויותיה. על פי חוק, חייבת רשות השידור להשקיע 36% מהכנסותיה ברכישת תוכן מקורי מגופי הפקה חיצוניים לה. באופן מסורתי לא עמדה הרשות בחוק. בשנת 2011 השקיעה 25 מיליון שקלים בלבד, שהם כ-15%, במקום סכום של 165 מיליון. את העתירה הגישו הארגונים אחרי שהתברר כי ראש הממשלה מתעתד לשנות את החוק באופן שיאפשר לו למחוק את חובות התוכן של הרשות בשנה החולפת. שלשום עבר התיקון בקריאה שנייה ושלישית בכנסת.

כאמור, השופט רובינשטיין דחה את בקשות היוצרים לצווי ביניים, אך לא חסך ביקורת מהצד שכנגד. "מצב הבסיס אינו משביע רצון, בלשון המעטה שבהמעטה", כתב, "פער נרחב, אפשר לומר מקומם, בין החוק הבסיסי לבין הוראות החוק המשעות אותו (כלומר התיקון לחוק המאפשר מחיקת חובות התוכן של הרשות, ג"א), בנושא שבלב מטרותיה של רשות השידור, מערער אמון הן בחוק והן ברשות השידור". בית המשפט העליון התייחס גם ליחס שלו זוכים גופי הטלוויזיה המסחריים כאשר הם מפגרים בתשלום חובותיהם, ובכך רמז כפי הנראה לסכנת הסגירה המרחפת מעל ראשו של ערוץ 10, שבקשתו לדחייה בשנה של תשלום חוב בסך כ-60 מיליון שקלים, נדחתה, מהלך שנתפס כנובע מטעמים פוליטיים. "תמהני כיצד יכולים המשיבים לשאת פניהם כאשר המצב שונה בתכלית, כנטען בעתירה ולא הוכחש, לגבי הערוצים המסחריים".

בסיכומו של דבר קבע השופט רובינשטיין כי על הרשות לעדכן לגבי תקציבה ל-2012 עד סוף חודש פברואר הקרוב, כדי לתת לעותרים הזדמנות להגיב. עוד הורה רובינשטיין להעביר את החלטתו לראש הממשלה ולמנכ"ל משרדו, כדי שיוכלו להתחשב בה בדיונים הקרובים בעניין רשות השידור.

מארגוני היוצרים נמסר: "אנו תקווה שפסק הדין לא יגרום לקואליציה לרוץ ולעשות תספורת לחובות ההפקה של הרשות לשנת 2012".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ