משרד החינוך נזף במנהל בית ספר ערבי שלקח את תלמידיו למצעד זכויות אדם

במכתב ששלח המשרד נכתב כי נשיאת שלטים נגד גזענות נוגדת את חוזר המנכ"ל. מורה בביה"ס: "זה היה שווה אלף שיעורים באזרחות"

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

משרד החינוך נזף בהנהלת בית הספר התיכון ערערה שבמשולש, בעקבות השתתפות תלמידיו במצעד זכויות האדם שנערך בתל אביב בתחילת החודש. "התלמידים נשאו שלטים נגד גזענות, הריסת בתים ועוד, דבר אשר נוגד את חוזר המנכ"ל", נכתב בין היתר במכתב ששלח המשרד, שבו נדרשה ההנהלה לספק לכך הסברים. כמו כן התבקשו מפקח המחוז ומפקח בית הספר לטפל בעניין, ולעדכן את המשרד.

בבית הספר התפלאו על הפנייה, ואמרו כי מדובר היה ב"שיעור מרתק באזרחות". בכיר בבית הספר אמר כי "התלמידים פעלו על פי כללי החינוך והדמוקרטיה, ויזמו מרצונם את ההשתתפות ביום כזה, על חשבון יום חופש. הם ראו שם את כל הקשת החברתית של מדינת ישראל. למה המשרד בא ומתנפל עלינו?".

בתשובת בית הספר לפנייה נכלל ציטוט מדברי שר החינוך, גדעון סער, שהופצו לרגל יום זכויות האדם הבינלאומי, ב-9 בנובמבר השנה. סער קרא למורים לחנך את התלמידים "לגלות מעורבות ואחריות אישית, חברתית, אזרחית ולאומית, שתביא אותם להשתתפות".

במשרד החינוך סירבו אמש להגיב לדברים.

תלמידי בית הספר התיכון ערערה שבמשולש מניפים שלטים בהפגנה בת"א, לפני כחודש צילום: גיליר

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לטענת מורה בערערה, ביום שישי לפני שלושה שבועות יצא אוטובוס מבית הספר לאחר שנאספו אישורי ההורים מתלמידי כיתות י', י"א וי"ב שהביעו נכונות לנסוע, בעידוד מועצת התלמידים. "זו היתה חגיגה של זכויות אדם", סיפרה המורה, "היו תלמידים שאמרו בסיום המצעד שזה היה אחד הימים החשובים והמשמעותיים בחייהם".

"אלף שיעורי אזרחות לא מסוגלים לתת את מה שנתנה השעה שבה היינו שם", הוסיפה המורה, "התלמידים ניגשו אלי בסוף ואמרו: ‘לא ידענו שהיהודים כל כך נחמדים וטובים'. תלמידים ערבים ויהודים שרו יחד: ‘ערבים ויהודים זה לזה אוהבים' - זה היה מדהים איך שהם צעקו ככה יחד, למען זכויות אדם".

לדברי מורה אחר, "הם כל כך שמחו להיות בתל אביב אחרי המחאה שהחלה בה בקיץ, זו היתה הפעם הראשונה שלהם בתהלוכה יחד עם יהודים. הם שרו ורקדו יחד, עם כלי נגינה, תופים ומקרופונים, הכל היה באווירת פלורליזם של ממש".

בעקבות ההשתתפות במצעד, נשלח באחרונה מטעם משרד החינוך מכתב בכותרת: "תלמידי תיכון ערערה השתתפו בהפגנה לציון יום זכויות האזרח". בין היתר נכתב בפנייה כי "התלמידים השתתפו בהפגנה במסגרת שיעור אזרחות בנושא זכויות האזרח" וצוין כי "התלמידים נשאו שלטים נגד גזענות, הריסת בתים ועוד, דבר אשר נוגד את חוזר המנכ"ל".

גורם בכיר במוסד סיפר כי השלטים שהונפו בהפגנה "הוכנו על ידי וביוזמת הילדים. מדובר בשלטים נגד גזענות, בעד שלום, שוויון, צדק חברתי. מישהו אמר במשפט הזה שהמדינה גזענית?". לדבריו, "אני גם לא מבין מה נורא בהנפת שלטים של תלמידים נגד הריסת בתים. זו בכלל לא היתה התייחסות לעניין הפלסטיני, אלא לכך שהילדים האלה חיים עם בתים הרוסים מול חלון בית הספר, זו עובדה קיימת ויש להם צורך לדבר עליה, כמו שרצו לצעוק למען שלום ושוויון".

כאמור, בתשובת בית הספר למכתב, הם הפנו לדבר שר החינוך לרגל יום זכויות האדם, "אשר מדבר בעד עצמו", נכתב בתשובה. ואכן, בדבר השר שהופץ לרגל יום זכויות האדם הבינלאומי נכתב כי "תפקידכם כאנשי חינוך המשמשים מורי דרך לתלמידים, לחנכם כי לצד השמירה וההגנה על זכויות האדם, ישנה ציפייה מהם לגלות מעורבות ואחריות אישית, חברתית, אזרחית ולאומית. מעורבות זו תביא אותם להשתתפות, ועליהם להאמין כי השתתפותם אכן תתרום לעיצוב דרכה של המדינה. זכותם להשתתף היא בעצם גם חובתם לגלות מעורבות ואחריות כלפי המדינה והחברה".

עוד נכתב בתגובה לפניית המשרד כי מדובר ב"יוזמה אזרחית של יותר ממאה ארגוני חברה אזרחית ... רצינו שהתלמידים יתרשמו מאווירת הפלורליזם והסולידריות החברתית המאפיינת את החברה, וכך התלמידים שלנו יכירו שיש עוד קבוצות נפגעות בישראל וחשוב להיות סולידריים כלפי קבוצות אלו. זה מעודד ערכים דמוקרטיים, סובלנות ומעמיק את המודעות לסוגיות חברתיות".

"אני שואל את עצמי איפה אנחנו חיים?", אמר אחד הרכזים בבית הספר, שסיפר כי מדובר היה ב"יוזמה מבורכת" של התלמידים, כחלק ממטלת הביצוע שלהם בשיעור אזרחות. "איזו דרך טובה יותר יש להביע מעורבות אזרחית ולהפנים את חומר הלימוד?", הוסיף. "הצעדה הזו היא לתפארת מדינת ישראל וכל הסתכלות אחרת עליה, לרבות כינויה ‘הפגנה', היא פשוט פגיעה בדמוקרטיה".

קואליציית הארגונים החברתיים "שארקה" מסרה בתגובה: "טוב יעשו בכירי משרד החינוך והשר העומד בראש משרד זה אם יפנימו כי אין חינוך בלי זכויות אדם, אין חינוך בלי דמוקרטיה, ואין חינוך ללא מאבק בגזענות. בתקופה בה משתולל טרור יהודי, בה כמעט מדי יום עולות הצעות חוק שעניינן אפליה שיטתית של ערבים אזרחי ישראל, בה האווירה הציבורית רוויה בהסתה נגד ערבים - דווקא עתה טוב היה עושה משרד החינוך אם היה מברך את מנהל בית הספר על היוזמה הברוכה מצדו... טוב היו עושים בכירי משרד החינוך אם במקום לנזוף היו מקבלים שיעור של דמוקרטיה מהותית מהי מצד התלמידים שהפגינו אומץ לב דמוקרטי".

Read this article in English: Education Ministry blasts Israeli Arab school for taking students to human rights march

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ