ימים שחורים ליהדות החרדית

החרדים מודים: אלה ימים קשים לקהילה - התקשורת והפוליטיקאים מסתערים, ולא תמיד מבחינים בין מתונים לקיצונים; 3 נק' מבט על עדה במרכז הסערה

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

כבר כמה שבועות שישראל והעולם נחשפים במהדורות המרכזיות למערכת הצניעות והחומרות שהתפתחה במשך שנים בציבור הדתי והחרדי בארץ, לתופעות שבחלקן אינן חדשות ובחלקן הן תגובה לרוחות רפורמיסטיות. העיתונים, הערוצים והפוליטיקאים מסתערים בכל הכוח, ולא תמיד מבחינים בין מתונים לקיצונים ולאלימים, בין יחידים לקהילות. הנה שלוש נקודות מבט חרדיות בשולי הסערה.

התקשורת החרדית: מצופפים שורות

העיתונים המפלגתיים קבעו מהיום הראשון כי מדובר במסע מתוזמן נגד החרדים, אבל מי שתוהה לאן נושבת הרוח באמת יכול לעקוב אחרי התנודות שהיו השבוע באתר חרדי אחד, "כיכר השבת". מנהלי האתר הם ברובם חב"דניקים שככלל מצייתים לקו החרדי הרשמי, אבל לעתים נהנים לזגזג סביבו. כבר כמה חודשים שהם מובילים את המלחמה באלימות הסיקריקים בירושלים כחלק מהמאבקים בשכונת "בתי ורשה".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

חשודים בהשתתפות במהומות בבית שמש מובאים לבית המשפט, לפני שלושה ימיםצילום: מיכל פתאל

בתחילת השבוע, האתר היה הראשון להניף גרזנים על הסיקריקים מבית שמש. פורסמה בו הכתבה מערוץ 2 בתוספת כותרת "חילול השם", ולצדה מאמרי ביקורת פנימית: "בריוני המהדרין הורסים את הציבור החרדי", "אין לנו חלק באלילי בית שמש" (מאמר שקרא להצטרף להפגנה עם החילונים והדתיים-לאומיים ביום שלישי), "קיצונים נקבצו עלי", "הסיקריקים הם האויבים של הציבור החרדי" הרעיון ברור.

מתישהו באמצע השבוע, האתר התהפך. כותרת חג קידמה את פני הגולשים: "אינתיפאדה חילונית". לצדה, "ימים שחורים ליהדות החרדית". האתר פתח את "הקו החם לחרדים שהותקפו בידי חילונים", וכמעט כל המאמרים יוצאים למתקפת נגד.

מה גרם לשינוי? מנחם כהן מעורכי האתר: "ביום שני או שלישי הגענו למצב שהתקשורת הפכה את כל החרדים לסיקריקים. זה מילא כמעט את כל המהדורות. פתאום שמענו על אברך שמותקף סתם ברחוב. הבנו שאם אנחנו תוקפים את הסיקריקים אנחנו תוקפים בעצם את עצמנו, כי התקשורת עושה עליהום. התקשורת החילונית הרסה את כל המאבק".

ומה עם העיתונים הממוסדים והמפלגתיים? שם אין כל חדש, היצמדות לקו המערכתי לצד גינויים מתחייבים ליורקים. השבועונים העצמאיים "בקהילה" ו"משפחה" הקדישו למהומת בית שמש גם את הכותרות הראשיות וגם את מוספיהם. "הסתה פרועה וחסרת תקדים שנועדה להכפיש את הציבור החרדי משתוללת בראש חוצות", נכתב ב"בקהילה". בעצם, בכל העיתונים, והוחמצה האפשרות לדיון מעניין.

עובר אורח: שתתפוצץ

אלי שוורץ הוא ירושלמי בעל חזות חרדית חסידית, רק במקרה הוא גם עוסק בעולם המגזינים המצולמים הפופולריים במגזר. ביום ראשון השבוע הוא בא לבית החולים ביקור חולים בירושלים יחד עם אשתו, כדי לבקר את סבה המאושפז, וכך הוא תיאר בפני "הארץ" את הכניסה לבניין: "באתי עם אשתי למיון, עברנו במגנומטר. הגלאי צפצף, כי הייתי עם פלאפון. כשהתכוונתי להוציא אותו מהכיס, השומר אמר לי 'אם הייתם מתפוצצים הייתי כל כך מחייך, מזל שיש לי אוזניים שיעצרו לי את החיוך'. אמרתי 'מה?' חשבתי שאני לא שומע. אמר: 'אם הייתם מתפוצצים היינו נפטרים משתי ציפורים במכה'". אמו של שוורץ נהרגה בפיגוע באוטובוס קו 2 בירושלים (2003). באתרים החרדיים מדווחים על עלבונות שחרדים סופגים ברחוב בכל רחבי הארץ. הנהלת ביקור חולים התנצלה בפני בני הזוג שוורץ.

הרב האנונימי: כן, אנחנו אשמים

הוא רב חרדי בכיר, מהשורה השנייה, לא מהאגף המתון דווקא. האנונימיות היתה תנאי הכרחי לגבות ממנו חוות דעת, וחריגותה מדברת בעד עצמה. "ברגע שאנחנו נרדפים ומושמצים אז קצת שוכחים את הביקורת שבעצם יש לרבים אצלנו", אמר, והתכוון לביקורת על הסיקריקים. "השאלה היא איך אנחנו יכולים ללמד אנשים אחריות, כך שלא יגיבו כעת כמו בהמה אלא באמת יחשבו מה העתיד, למה אנחנו שואפים בטווח הארוך. כעת הציבור רואה עצמו נרדף ולא רואה שגם אנחנו אשמים". הוא חושב שהמאבק שהתקשורת מנהלת על שלט ליד בית כנסת הוא בזוי, לדבריו יש דברים חשובים הרבה יותר. "היהדות החרדית צריכה להבין שכפייה דתית וטרור משיגים בדיוק את ההפך מקירוב אנשים לדת. כשיעשו גזירות במדינת ישראל נגד הדתיות שלנו, נעמוד על בריקאדות, אבל לכפות דת על מישהו שלא מאמין בזה? זה מביא לשנאת הדתיים ולשנאת הדת ולשנאת הבורא. זה היום לא מקובל".

על הסיקריקים הוא אומר: "אני שואל למה? איפה האחריות? חכמינו אומרים שחילול השם גם יום הכיפורים לא מכפר, גם ייסורים לא מכפרים. רק המיתה. זה החטא הכי נורא. האם אנחנו הרבנים אשמים? בוודאי הרבנים אשמים, הם צריכים להראות את גודל השעה. הציבור הכללי לא יודע כמה שהם (הסיקריקים) מועטים, וכמה אין לציבור אומץ לצאת נגדם. קשה מאוד לרב ללחום נגד אנשים שרואים עצמם יותר חסודים ממנו. בסיפור של בית הספר בבית שמש היו ניסיונות פשרה, היו פגישות, היו הצעות, הכל היה מיותר, שטויות. הסיקריקים לא יודעים דבר אחר חוץ ממלחמה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ