קורבן לסחר בבני אדם נשכחה חודשיים במעצר

האשה, אם ל-3 ילדים מבנגלדש, נאספה על ידי צה"ל בגבול לבנון ונשלחה למעצר בשב"ס, אך משרד הפנים סירב לקחת עליה אחריות

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

במשך למעלה מחודשיים החזיקה מדינת ישראל במעצר שווא, ללא שימוע וללא ביקורת משמורת, אזרחית בנגלדש שנכנסה לישראל מלבנון לאחר שעברה שם התעללות קשה. מעצרה התקיים והתמשך משום שרשות האוכלוסין וההגירה דחתה את הטיפול בעניינה. אלמלא דפקה האשה, קורבן לסחר בבני אדם, מיוזמתה על דלת בית הדין לביקורת משמורת בכלא שהוחזקה בו, ייתכן שהיתה יושבת עדיין במעצר.

האגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים, מחוז תל אביב, הגיש השבוע באמצעות עו"ד סמדר בן נתן תביעת פיצויים בסך 700 אלף שקל לבית משפט השלום בעיר נגד משרד הפנים, שב"ס וצה"ל בגין כליאת שווא של האשה.

ס', בת 27, אם לשלושה ילדים, נכנסה לישראל מלבנון בסוף אוגוסט, לאחר שעברה התעללות פיזית ונפשית שכללה אלימות, העסקה למשך שעות ארוכות ותפיסת דרכונה על ידי שני מעסיקיה בלבנון. חיילי צה"ל שעצרו אותה בגבול הבינו שחייה יהיו בסכנה אם תוחזר ללבנון ולקחו אותה לבסיס באזור. ראש אגף המבצעים בצה"ל, אלוף יעקב אייש, חתם על צו גירוש נגדה לפי החוק למניעת הסתננות.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

למחרת פנה צה"ל לרשות האוכלוסין וההגירה, המוסמכת לטפל במקרים אזרחיים, אבל ברשות סירבו לקבל את ס' לאחריותם. בה בעת פנה צה"ל לצלב האדום הבינלאומי כדי שיסייע להחזיר את ס' למדינתה, שלישראל אין יחסים דיפלומטיים אתה. ס' הועברה לשירות בתי הסוהר ונכלאה בכלא קישון, בית מעצר פלילי, לפי צו הגירוש המצריך שהייה במשמורת. בהמשך הועברה לבית הכלא גבעון, שם מוחזקים שוהים שלא כדין.

אחרי יותר מחודש במעצר ובלי שתדע מתי תשתחרר, פנתה ס' ביוזמתה לבית הדין לביקורת משמורת בגבעון וביקשה להבין מהו עתידה. דיינת בית הדין, רותי גרינברג, הופתעה לגלות מוחזקת שאיש לא הבחין בקיומה ושום גוף אינו מטפל בה. "אלמלא ניגשה בבקשה לעזרת בית הדין לביקורת משמורת היתה נשארת כלואה ללא טיפול בעניינה כאדם שנעלם ואיננו", אמרה גרינברג בדיון.

היא ציינה שלא נעשה לס' שימוע במשרד הפנים ולא הוצא צו משמורת או צו הרחקה. "האסירה נעצרה מכוח צו אלוף בלבד... ונכלאה ללא צו משמורת מתאים". השופטת גרינברג ניהלה דיונים יומיומיים בתיק, מטעמים הומניטריים בלבד להגדרתה, שכן ללא צו משמורת אין בסמכותה לדון בעניינה של ס'.

לפי נוהל הטיפול בקורבנות עבדות, עם קבלת ראיות ראשונות בעניינם מוענקת להם אשרה זמנית המאפשרת להם גם לעבוד בישראל לשלושה חודשים. לפי הנוהל הזה, ס' לא היתה צריכה כלל להיעצר.

גרינברג ערכה דיון נוסף בתיק וקבעה שיש לשחרר את ס' לאלתר. אך למרות ההחלטה, בית הדין לא הורה על שחרורה שכן לא היה לה מקום לשהות בו והמליץ שימונה לה עורך דין מטעם הסיוע המשפטי. עו"ד סיגלית זוהר, רכזת תחום סחר בבני אדם באגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים, ומוקד סיוע לעובדים זרים איתרו לס' מקום במקלט לקורבנות סחר בבני אדם. היא שוחררה לאחר יותר מחודשיים ושוהה שם עד הסדרת חזרתה למדינתה.

לדברי עו"ד זוהר, "זו אשה שנאלצה לעזוב את ארצה לצורכי פרנסתה ופרנסת משפחתה. בלבנון עברה התעללות והוחזקה בתנאי עבדות. גם כשברחה לישראל לא תם סבלה. עם בגדיה בלבד לגופה, ובלי שהיא דוברת את שפת המקום, התקשתה האשה לממש את זכותה הבסיסית וכמיהתה לשוב לביתה. כעת ננקטים אמצעים לסייע לה לשוב. האגף לסיוע משפטי רואה חשיבות עליונה בהגנה על זכויות אוכלוסיות מוחלשות שאין להן אמצעים או יכולת להגן על עצמן".

מדובר צה"ל נמסר כי "ס' עברה לישראל בין 30 ל-31 באוגוסט, נעצרה ע"י חיילים והועברה לבסיס. בערב הועברה לידי שירות בתי הסוהר". מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי "האשה הסתננה מלבנון, שהיא מדינת אויב, לכן הטיפול והמעצר בוצעו על ידי הצבא ולא רשות אזרחית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ