איך הגיעו מסמכים של הפילהרמונית ל-ebay?

השבוע הצטרפה התזמורת לתביעה שמנהלת הספרייה הלאומית נגד אספן אמנות, שלטענתן גנב מהן מאות פריטים והציע למכירה באינטרנט

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

התזמורת הפילהרמונית הישראלית הגישה השבוע לבית משפט השלום בירושלים בקשה להצטרף לתביעה האזרחית שמנהלת הספרייה הלאומית נגד תושב חיפה, מאיר ביזנסקי. לטענת שני הגופים, ביזנסקי גנב מהם מאות מסמכים ארכיוניים בעלי ערך רב וניסה למכור אותם באתר eBay. בתביעה מייחסים לו גם העלמת מסמכים מהקרן הקיימת לישראל ומגנזך המדינה.

הפרשה החלה בשנת 2008, לאחר שאספן של כתבי יד ומסמכים מוזיקליים שונים פנה לספרייה הלאומית כדי לדווח שהגיע לידיו כתב יד של המלחין השווייצי ארתור הונגר. האספן רכש את המסמך מביזנסקי, וזיהה שמדובר בפריט שמקורו בספרייה. בעקבות פנייתו, ולאחר אימות המסמך, העלו אנשי הספרייה חשד שביזנסקי גנב מאות מסמכים בעלי ערך רב מארכיון הספרייה. הם הגישו תלונה במשטרה, ובפשיטה שנערכה על ביתו התגלו מאות פריטים, שעל-פי החשד נגנבו מהספרייה הלאומית, מהתזמורת הפילהרמונית, מקק"ל ומגנזך המדינה.

ביזנסקי נעצר ונחקר אך במשטרה לא הצליחו לסתור את טענתו כי הפריטים נרכשו על ידו כחוק - בשוקי פשפשים ומידי אספנים אחרים. באחרונה הודיעה הפרקליטות לספרייה הלאומית על החלטתה לסגור את התיק נגדו מחוסר ראיות. בלית ברירה הגישה הספרייה, תביעה אזרחית נגד ביזנסקי בדרישה לקבל לידיה את המסמכים, שמוחזקים בינתיים בנאמנות, בהתאם לצו שקיבלה הספרייה. הצדדים עמדו להגיע להסדר שיסיים את התביעה, תוך השבת לפחות חלק מהמסמכים לידי הספרייה.

אלא שלפני חתימת ההסדר הגישה הפילהרמונית בקשה להצטרף לתביעה בניסיון לקבל לידיה את המסמכים, שנגנבו ממנה לטענתה על-ידי ביזנסקי. לבקשה מצורפת רשימה של 300 מסמכים שלכאורה נגנבו מהארכיון שלה, ובהם מכתבים מקוריים של ארתור רובינשטיין ויהודי מנוחין, תוכניות של קונצרטים משנות ה-30 וה-40, תמונות היסטוריות של נגני ומנצחי התזמורת עם האפיפיור ומסמכים חתומים על-ידי גדולי המוזיקה הקלאסית.

לחץ להגדלה

בתזמורת לא יודעים להצביע על הדרך המדויקת שבה נגנבו המסמכים מהארכיון שלה. על-פי תצהיר של מנהלת הארכיון, אביבית הוכשטטר, נהג ביזנסקי לשהות זמן רב במבנה הארכיון. "החל מחודש ינואר 2006 הוא ביקר בערך כאחת לחודש במשך כמה שנים בארכיון התזמורת ובכל ביקור שהה בו בין שעתיים לארבע שעות", מסרה בתצהיר.

"ברור מאופי המסמכים שזה יכול להגיע רק מארכיון התזמורת", אומר עו"ד יעקב כץ, המייצג את התזמורת ביחד עם עו"ד מיטל רוה. לדבריו, "אלה לא מוצרים שנסחרים בחוץ. הם בעלי חשיבות מעבר לערכם הכספי. אלה נכסי צאן ברזל של התמורת הלאומית, שמשקפים את תולדות המוזיקה הקלאסית בישראל החל מ-1936 וראוי שהם יוחזרו לתזמורת".

עורך דינו של ביזנסקי, ניר סגל, מסר בתגובה כי התזמורת "חומדת בחוסר הגינות ובחוסר תום לב את אוספיו החוקיים של מר ביזנסקי". לדבריו, "התזמורת הפילהרמונית הגישה תביעת סרק שקרית, נטולת בסיס עובדתי או משפטי. לאחר חקירת המשטרה, ובדיקת פרקליטות המדינה, נמצא כי הפריטים שבידי מרשי אינם גנובים ולפיכך הוחלט לסגור את תיק החקירה ולא להגיש כתב אישום. לא בכדי לא הגישה התזמורת הפילהרמונית כל תלונה למשטרת ישראל בגין גניבות. התנהגותה חסרת תום הלב של התזמורת הפילהרמונית מתגלה אף בעובדה כי במסמך שהעבירה למשטרה במהלך החקירה הודתה שאין היא משייכת לעצמה לפחות ממחצית מהפריטים שנתפסו באוספיו החוקיים של ביזנסקי".

מהספרייה הלאומית נמסר בתגובה כי "הספרייה פועלת בכל האמצעים המשפטיים על מנת להשיב את החומרים לידיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ