כאלף הפגינו בי-ם נגד "הדרת חרדים"; עשרות ניסו לחסום את כביש בר-אילן

כמה מהצעירים ענדו טלאי צהוב במחאה על היותם "קורבנות הנרדפים בשל יהדותם"; המשטרה עיכבה שניים מהמתפרעים לחקירה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

כאלף חרדים התכנסו הערב (שבת) בכיכר השבת בירושלים, לעצרת מחאה נגד מה שהם מכנים "הדרת חרדים". חלק מהמפגינים עונדים טלאי כתום בצורת מגן דוד שאמור לסמל את היותם "קורבנות הנרדפים בגלל יהדותם", כדבריהם. כמה מעונדי הטלאי הם ילדים ונערים; אחד מהילדים חבש כובע ברט, בדומה לילד בתמונה מוכרת מהשואה.

המפגינים התכנסו גם  כדי להזדהות עם שמואל וייספיש, אחד מהפעילים המרכזיים בקבוצה הידועה בכינוי סיקריקים. וייספיש אמור להיכנס מחר לכלא לריצוי עונש של שנתיים מאסר על מעשי ונדליזם נגד חנות מחשבים בכיכר.

במקום פרצה קטטה, לאחר שאחד המשתתפים נחשד על ידי הסובבים אותו כבלש משטרתי, אך לאחר זמן קצר המהומה נרגעה. לאחר זמן-מה יצאו המפגינים מכיכר השבת, והתחילו ללכת לעבר ביתו של מנהיג העדה החרדית, הרב יצחק טוביה וייס בשכונת עזרת תורה, כאשר הם נושאים על כתפיהם את שמואל וייספיש. כמה עשרות חרדים ניסו גם לחסום את כביש בר אילן, המשטרה פיזרה אותם ועיכבה שניים מהם לחקירה.

ראש האופוזיציה, ציפי לבני, הגיבה הלילה לענידת הטלאי הצהוב בהפגנת החרדים: "עם כל הכבוד לזכותן של קבוצות בעולם החרדי להפגין, וזו זכותן האלמנטרית להפגין, לשים טלאי צהוב על ילדים זו פגיעה קשה בזכרון הנספים בשואה שנאלצו כולם, חילונים וחרדים, לשים את הטלאי בגטו ובדרכם להשמדה ואין שום מחאה בעולם שיכולה להצדיק את זה.

"גם בתוך הויכוח שאנחנו מנהלים יש גבולות שאסור לחצות אותם. נוער הגבעות שקרא לקציני צהל נאצים ועכשיו החרדים עם הטלאי, חוטאים לזכרון השואה ולמהותה של מדינת ישראל. אני מקווה שראשי הציבור החרדי יוקיעו את המעשים הללו כי הם פוגעים במכנה המשותף שעדיין קיים בין כולנו".

ביום חמישי נהרו מאות חרדים להפגנה ברחוב נהר הירדן בבית שמש, בסמוך לבית הספר "אורות בנות". הם ייידו אבנים, חסמו את הכביש והבעירו פחי אשפה. כוחות משטרה גדולים הוזעקו לזירת האירוע, עצרו שלושה מהמתפרעים ולאחר שעה פיזרו את ההפגנה.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב מאמרי הארץ ישירות אליכם

העימותים התחילו כהתקהלות מקומית קטנה של כעשרים חרדים שהחזיקו שלטים בגנות הציונות. שמואל פפנהיים המתגורר באזור סיפר ש"הקבוצה הזאת יוצאת לאחרונה בכל לילה עם שלטים. היום בגלל שיש אווירה חמה כזאת ואנשים במעצר, מישהו החליט להצית פח אשפה גדול ומכאן התלהטה האווירה – הגיעה משטרה ומעצרים.

"אם המשטרה היתה הולכת מפה כל זה לא היה קורה אבל זה כבר שיקולים שלהם. עוברת שמועה בין האנשים שהמשטרה מתכוונת להסיר בלילה שלט צניעות על אחד הבניינים אז אנשים נשארים שם".

Read this article in English: Hundreds of ultra-Orthodox Jews protest in Jerusalem against 'exclusion of Haredim'

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ