יהונתן ליס
יהונתן ליס

הימין מפעיל מכבש לחצים על שרי הממשלה, בניסיון לאשר מחר (ראשון) את "חוק מגרון" למניעת פינוי מאחזים ללא קביעת בית משפט שמדובר בקרקע פלסטינית פרטית. את ההצעה, שתעלה בוועדת השרים לחקיקה, יזמו, בין היתר, יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, וחברי הכנסת יעקב כץ (כצל'ה) מהאיחוד הלאומי ודוד רותם (ישראל ביתנו).

ההצעה נולדה בעקבות היערכות המדינה לפינוי המבנים השנויים במחלוקת במאחז מגרון: הפרקליטות התחייבה על פינוי מבנים והריסתם בעקבות תביעת משפחות פלסטיניות, אלא שרק לאחר שההתחייבות ניתנה לבג"ץ התברר שאין באפשרות הפלסטינים להוכיח את בעלותם על הקרקע.

הרעיון העומד מאחורי החוק הוא הרצון לחייב את המדינה להציג ראיות וממצאים הנוגעים לבעלות פלסטינית על הקרקעות, לפני שמתקבלת ההחלטה להרוס מבנים יהודיים שהוקמו על אדמות אלה.

צילום: עופר וקנין

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

יו״ר מועצת יש"ע, דני דיין, פנה הערב לחברי ועדת השרים לחקיקה וקרא להם לתמוך בהצעת החוק. "הצעת חוק זו אינה מפקיעה קרקע פרטית, ואינה מכשירה בדיעבד יישובים. היא בסך הכול קובעת שבית משפט יורה על הריסת בית רק לאחר שבחן את הראיות בתיק". לדברי דיין, "במצב הקיים היום, בית המשפט העליון, שכידוע אינו בוחן בעצמו ראיות, נסמך על החלטה של קצין במינהל האזרחי".

יוזמי החוק טענו כי ההצעה עלתה לאחר שפלסטינים לא הצליחו להציג הוכחות לבעלותם על קרקע במגרון, לאחר שבתי מתנחלים בה כבר נהרסו. עורך הדין מיכאל ספרד, שייצג את שלום עכשיו בעתירה בנושא לבית המשפט, טוען כי מדובר בספין של חברי הכנסת מן הימין, וכי המציאות הפוכה לחלוטין. לדבריו, בעלי הקרקעות הפלסטינים החליטו להקפיא את הדיון בערכאה נמוכה אחרי שבג"ץ ממילא הכריע בנושא.

לדברי ספרד, "הטענות הנשמעות כאילו הפלסטינים לא הוכיחו את בעלותם על קרקעות עליהן יושבת מגרון הן בגדר ספין נבזי ושקרי שנועד להכין את הקרקע להפרת פסק הדין של בג"ץ. גם המדינה וגם המתנחלים יודעים היטב מהן הראיות לבעלות הפלסטינית והם קיבלו עותקים המוכיחים את מסמכי הבעלות של לפחות חלק מהבעלים".

יריב אופנהיימר, מזכ"ל שלום עכשיו, אמר בתגובה כי "הצעת החוק למניעת פינוי מאחזים משולה להצעת חוק האוסרת על המשטרה לתפוס את הגנבים ותיצור אנרכיה בשטחים. מטרת ההצעה היא לאפשר לכל נער גבעות להקים התנחלות קבע ולמנוע פינוי מיידי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ