הרב הצבאי הראשי: אפליית נשים מנוגדת לרוח היהדות; גנץ: הנשים בצה"ל יכולות להיות גאות

גילי כהן ועוז רוזנברג
גילי כהן ועוז רוזנברג

רבני יחידות צה"ל יקיימו היום כנס חירום מיוחד בתל אביב, שמטרתו לגבש עמדה אחידה בעניינים השונים הקשורים לשירות נשים. הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף רפי פרץ, צפוי להדגיש בכנס את את ההנחיות הנוגעות לחיי היום-יום של נשים וגברים ביחידות הצבא, כפי שעולה מפקודות השילוב הראוי. מטרת הכנס היא להתאים את הנעשה ביחידות להנחיית הרמטכ"ל ולמנוע אפליה לרעה של נשים בשירותן הצבאי.

ביום חמישי בערב הפיץ פרץ איגרת מיוחדת למפקדי היחידות, בה הבהיר כי אפליית נשים נוגדת את ערכי היהדות. "בעת האחרונה אנו עדים לתופעה חמורה שבה נשים מופלות לרעה מחוץ לצבא ואף, לצערי הרב, אנו שומעים על מספר מקרים של אפליית נשים בתוך צה"ל", כתב. "אני מתקשה לעמוד מנגד נוכח מקרים חמורים מעין אלו. מקרים אלו אינם מוסריים, אינם תואמים את דרך צה"ל ואת ערכיו ועומדים בניגוד מוחלט לרוח היהדות".

הרבצ"ר הבהיר כי "מחדלי בית שמש לא יהיו בצה"ל. אני פועל לכך שלא יחלחלו לתוך הצבא רעיונות קיצוניים ומוטעים המהווים רקע לאירועי אפליית נשים בחברה הישראלית".

הרמטכ"ל בני גנץ, התייחס ביום שישי לסוגיית הדרת הנשים בצה"ל. "אין מקום להדרת נשים בצה"ל ואגיד יותר מזה: אין הדרת נשים בצה"ל. זה הרבה יותר רעש מעובדות נכונות", אמר בתשובה לשאלה של תלמידה בתיכון בבאר טוביה. הוא הוסיף כי "צה"ל הוא לא ארגון שבא לקדם נושאים מגדריים, אלא הוא ארגון מבצעי". עם זאת, לדבריו "נשים יכולות להיות גאות בשירות שלהן ויכולות להיות גאות בשירה שלהן".

שלמה פוקס, תושב ירושלים הנאשם שכינה חיילת "פרוצה" והורה לה לעבור לשבת בחלקו האחורי של אוטובוס, שוחרר ביום שישי ממעצר בתנאים מגבילים. זאת, לאחר שבית המשפט המחוזי בירושלים הסכים להפחית את הערבות על שחרורו מ-20 אלף שקל ל-5,000 שקלים.

סנגוריו של פוקס, עורכי הדין יאיר נהוראי ואיתן להמן, טענו לפני בית המשפט כי לא לא כל מעשה מגונה מבחינה מוסרית הוא גם עבירה פלילית. הם דורשים לבטל את האישומים נגדו מנימוקים של זוטי דברים והגנה מן הצדק. לטענתם, האווירה התקשורתית הביאה להחלטה להגיש נגדו כתב אישום בגין הטרדה מינית.

תגובות