אופיר בר-זהר

השימוש שנעשה אמש (שבת) בסמלי השואה בהפגנת החרדים בירושלים, עורר תגובות נזעמות במערכת הפוליטית. "השימוש בטלאי צהוב וילדים קטנים המניפים את ידיהם לכניעה זו חציית קו אדום שאסור למנהיגות החרדית, שרובה אחראית, להשלים איתו. עליה לעקור את התופעות האסורות הללו ולוודא שלא יחזרו עוד", הגיב הבוקר שר הביטחון אהוד ברק, לאירועים בהפגנה.

כאלף חרדים התכנסו אמש בכיכר השבת בירושלים, לעצרת מחאה נגד מה שהם מכנים "הדרת חרדים". חלק מהמפגינים ענדו טלאי כתום בצורת מגן דוד שאמור לסמל את היותם "קורבנות הנרדפים בגלל יהדותם", כדבריהם. כמה מעונדי הטלאי הם ילדים ונערים; אחד מהילדים חבש כובע ברט, בדומה לילד בתמונה מוכרת מהשואה.

"עם כל הכבוד לזכותן של קבוצות בעולם החרדי להפגין, וזו זכותן האלמנטרית להפגין, לשים טלאי צהוב על ילדים זו פגיעה קשה בזיכרון הנספים בשואה שנאלצו כולם, חילונים וחרדים, לשים את הטלאי בגטו ובדרכם להשמדה ואין שום מחאה בעולם שיכולה להצדיק את זה", כתבה ראש האופוזיציה ציפי לבני בעמוד הפייסבוק שלה.

ילד עונד טלאי כתום בהפגנה נגד "הדרת חרדים" בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב מאמרי הארץ ישירות אליכם

שר הפנים אלי ישי גינה גם הוא הבוקר את השימוש בסמלי השואה בהפגנה. "רשויות החוק חייבות לטפל בקבוצה הקיצונית הקטנה הזו", אמר ישי בראיון לגלי צה"ל, "אני לא בעד שימוש בשום סממן מהשואה בהפגנות". השר תקף גם את מה שהוא מכנה "הסתה פרועה" נגד החרדים. "תוקפים ומקללים נשים חרדיות וילדים חרדים, לא לעיני המצלמות".

ח"כ יואל חסון הגדיל לעשות והבטיח לפעול להעלות כבר בימים הקרובים הצעת חוק לאיסור שימוש בסמלים נאצים ובכינויים נאצים, שהעונש בגינו עשוי יהיה להיות עד חצי שנת מאסר וכן קנס של עד 100,000 שקלים. לדברי ח"כ חסון: "אמש היינו עדים למחזה ציני ושפל מצד אותם קיצוניים שיורקים על ילדות ומקלסים חיילות, אך ורק בגלל היותן נשים, כאשר כחלק ממחאתם, עשו שימוש בסמלים מתקופה אפלה מההיסטוריה של העם היהודי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ