הותרה הנחת הצעת חוק שתמנע ממי שלא שירת בצה"ל להתמנות לעליון

היועמ"ש לכנסת התיר במקביל גם את הנחתה על שולחן הכנסת של הצעת ח"כ טיבי לפיה מתנחלים לא יוכלו להתמנות לכהונה בביהמ"ש העליון

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

היועץ המשפטי לכנסת התיר את הנחתן של שתי הצעות חוק שנויות במחלוקת, לשינוי הרכב בית המשפט העליון. מדובר בהצעה שיזם ח"כ אחמד טיבי, הקובעת כי מתנחל לא יוכל לכהן בבית המשפט העליון והצעה מקבילה של ח"כ מיכאל בן ארי, שזכתה לכינוי "חוק ג'ובראן", הקובעת כי "לא יתמנה לשופט בית משפט העליון אלא מי ששירת בצה"ל או התנדב לשירות לאומי", וכי "שופט שכבר התמנה לבית המשפט העליון ולא שירת בצה"ל או התנדב בשירות לאומי, לא ימונה לנשיא בית המשפט או לתפקיד המשנה לנשיא בטרם ישלים שירות צבאי או יתנדב בשירות לאומי".

היום צפויות ההצעות להגיע לדיון בנשיאות הכנסת, שם יוחלט האם לגבות את חוות הדעת המשפטית ולאפשר את הנחת ההצעות על שולחן הכנסת. נשיאות הכנסת מוסמכת לפסול הנחתה של הצעת חוק על שולחן הכנסת אם זו שוללת לדעתה "את קיומה של מדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי" או שהיא "גזענית במהותה".

בחוות דעת לנשיאות הכנסת כותב היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, כי עיון בנוסח הצעות החוק מעלה כי קשה לסווגן כגזעניות במהותן, לפחות לא במובן המקובל של מושג זה, שכן אינן מבקשות להגביל מינוי שופטים לבית המשפט העליון בשל עילות הנוגעות לצבע, השתייכות לגזע או מוצא לאומי-אתני. דברים אלה נכונים על אחת כמה וכמה נוכח המדיניות הראויה של נשיאות הכנסת לדורותיה, להעניק פרשנות מצמצמת לעילות הפסילה שבתקנון.

עם זאת ינון הדגיש בחוות דעתו כי ההצעות נוגדות עקרונות יסוד, שכן הן מבקשות להפלות קבוצות אוכלוסיה מסוימות ומובחנות ולמנוע מהן את האפשרות לכהן בבית המשפט העליון. ההצעות גם יוצרות אבחנה בין מועמדים לכהונה בבית המשפט העליון לבין מועמדים לכהונה בערכאות השיפוט האחרות, ואחת מהן אף קובעת הוראה רטרואקטיבית בדבר מגבלה על מי שכבר מכהן בבית המשפט העליון.

היועץ המשפטי לכנסת איל ינוןצילום: אמיל סלמן

אולם, לדברי ינון, בהיעדר סמכות לנשיאות הכנסת לפסול הנחתן של הצעות חוק אך בשל העובדה שאינן חוקתיות, אין בכך כדי להוות עילה לפסילת הנחתן של ההצעות על שולחן הכנסת, ואין בהחלטה להניחן כדי להעיד על חוקיותן.

ח"כ בן ארי אמר היום בתגובה להחלטה כי, "חוות דעתו של היועמ"ש לכנסת מוכיחה כי דרישה לנשיאה שווה בנטול החברתי כתנאי לכהונת שופט או סגן נשיא בבית המשפט העליון אינה גזענות. אם ג'ובראן רוצה להיות נשיא, יתכבד ויקדים שירות צבאי או אזרחי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ