מאות בני אדם עלו על קווי המהדרין במחאה על הדרת הנשים

המפגינים והמפגינות שהתרכזו בירושלים ורמת גן עלו על עשרות אוטובוסים. השקט והסדר נשמרו מלבד במקרים בודדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מעל למאתיים גברים ונשים עלו הערב (ראשון) על עשרות "קווי מהדרין" של אוטובוסים בירושלים ורמת גן, במחאה על הדרת הנשים מהמרחב הציבורי וההפרדה באוטובוסים הנוסעים בשכונות חרדיות בערים שונות. על אף החיכוך בין האוכלוסיות, הפעולה עברה בשקט יחסי למעט כמה אירועים נקודתיים.

מארגני המחאה ביקשו מהמפגינים שהתאספו בקניון איילון ברמת גן ובכיכר בפרא בירושלים שלא להיסחף לפרובוקציות גם במקרה שמקללים אותם. במהלך הערב נרשמו שני מקרים בהם נהגי האוטובוס סירבו לאפשר לפעילים לעלות עליהם: בקו 354 מרמת גן לבאר יעקב הבעיה נפתרה לאחר התערבות משטרתית, ובקו 402 מרמת גן לירושלים איים הנהג על הפעילים והעיתונאים כי ישבור להם את המצלמות. ברחוב בן גוריון ברמת גן, שם אירע המקרה בו התערבה המשטרה הטיחו כמה חרדים בשוטרים "כי המדינה עוזרת למפגינים במאבקם". 

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

בחלק מהנסיעות התפתח דין ודברים בין הנוסעים הקבועים למפגינים. אחת מהנוסעות החרדיות באוטובוס לבני ברק שאלה את המפגינים אם "אין לכם משהו יותר מעניין לעשות בחיים?" והסבירה כי  "הם משועממים". חלק מהנוסעים החרדים אמרו לעיתונאים כי  "אף אחד לא יורק פה ושאנשים לא שפויים יש בכל מקום".

קו מהדרין בירושליםצילום: אמיל סלמן

כשירדו המפגינים בתחנת אוטובוס בבני ברק אמר אחד התושבים החרדים במקום כי "אנו יותר סובלים מההדרה מאשר החילונים, אבל ברגע שהתקשורת יוצרת מאבק בין חילונים וחרדים אז אין ברירה, אנחנו חייבים לבחור צד". הוא הוסיף כי "קיצונים משני הצדדים לא מאפשרים דו שיח הזה" והאשים את התקשורת והקיצונים החרדים באנטישמיות.

מרתה בריל עלתה לאוטובוסים ברמת גן עם שתי בנותיה יהודית ושירלי . "באנו להגיד כי גם נשים הן אנשים", אמרה אחת מבנותיה. קבוצה מארגון נעמ"ת הגיעה גם היא לפעילות. כרמל איתן הדוברת אמרה כי "יש נציגות גם בירושלים והדרת נשים באוטובוסים זה רק ביטוי אחד של הבעיה. הדרת הנשים יכולה לבוא בייצוג לא נאות בעמדות החלטה, עוני מחפיר ושכר לא שווה".

קרדיט: aptibabayt

מפגינה אחרת שסירבה להזדהות בשמה אמרה ל"הארץ" כי כשהיא נוסעת הביתה מרמת גן לרחובות היא נאלצת לנסוע בקו מהדרין. "בעבר ישבתי במקום מקדימה - היחיד שהיה פנוי - ואז גבר חרדי אמר לי: 'אשה, שבי מאחורה'". לדבריה, "זה נצרב בי מאוד. אני לא איזה אקטיוויסטית אבל היה לי חשוב לבוא לפה".

מלי דה-קאלו, תושבת תל אביב שעלתה גם היא על אחד האוטובוסים אמה כי "הדרת הנשים מתחילה בחוקי הנידה והטהרה שאנו מקבלים בברכה ללא הינד עפעף. זה אם כל הטומאה. זו מהות ההדרה. מכאן היא מתחילה ומנקודה זו היא רק מתרחבת".

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) אמר ל"הארץ" על הנוסעים היום בקווי המהדרין כי "מי שעושה פרובוקציות ועובר קווים אדומים שלא יתפלא על גורמים קיצוניים חרדיים שעושים פרובוקציות. משום מה, את הפרובוקציות בקווי המהדרין אף אחד לא מגנה, כולם שותקים. הפרובוקציות האלה נעשו היום במכוון, נגד אנשים שלא עשו לאף אחד שום דבר רע. היום פורסם מכתב נדיר במהותו של הרב אהרן לייב שטיינמן (המנהיג הליטאי; י"א), נגד מי שמבזים נשים, וכולם מתעלמים ממנו. אחרי זה שואלים למה המנהיגות לא מגנה. הבעיה היא לא בקולות שיוצאים מהמחנה החרדי, הבעיה היא אצל מי שאמור לשמוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ