הרבצ"ר נגד הדרת נשים: כל הזמנת רב מהחוץ תחייב אישור

"הרבנים הצבאיים צריכים אחריות וזהירות גדולה כלפי מי יקבל את הזכות לדבר בפני חיילי צה"ל. מי שלא מבין את השפה ואת המסר, לא יכול לדבר", אמר

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

הרב הצבאי הראשי, תא"ל רפי פרץ, קרא לרבני יחידות צה"ל להילחם בהדרת נשים. בכנס חירום שנערך היום (ראשון) אמר הרב כי עליהם "למנוע תופעות של הדרת נשים בצה"ל, כחלק מהאחריות הרחבה של אחדות השורות".

בכנס החירום, שהתקיים על פי הנחיית הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, השתתפו עשרות מרבני היחידות הצבאיות. מטרת הכנס הוגדרה כהבהרת נהלים ו"יישור קו" בעקבות האירועים האחרונים בצה"ל ובכלל. תא"ל פרץ פנה לרבנים וברוח האגרת אותה הפיץ למפקדים בשבוע שעבר אמר: "אין ולא תהיה הדרת נשים בצה"ל. דווקא מאיתנו, מי שיודעים את חשיבות כבודה של האישה, לדאוג שהפולמוס הזה לא יחדור לשורותינו".

סוגיה נוספת שעלתה בכינוס הייתה מעורבותם של מרצים חיצוניים המוזמנים להרצאות בקרב היחידות הצבאיות. אלו, לא פעם, מביאים עימם רוח שונה, קיצונית יותר, מזו שבצה"ל היו מקווים לראות. על כן, הוחלט כי בתקופה הקרובה תהיה כל הרצאה של רב מחוץ לצבא בתוך היחידות עצמן טעונה את אישור הרבצ"ר עצמו. "הרבנים הצבאיים צריכים אחריות וזהירות גדולה, כלפי מי יקבל את הזכות לדבר בפני חיילי צה"ל. מי שלא מבין את השפה ואת המסר, לא יכול לדבר בפני החיילים", אמר.

המפגש עסק גם בסוגיית שירת נשים בצה"ל, שם הובהרה ההנחייה החדשה ליחידות, בעקבות עבודת המטה שנערכה בצה"ל, שקבעה כי בכל הטקסים הרשמיים חלה חובת נוכחות מחייבת של כלל החיילים, ולכן חיילות יוכלו לשיר בכל טקס. עם זאת הוחלט כי באירועי הווי, שאינם בעלי אופי צבאי, יינתן שיקול דעת למפקדים וכי "לא יחייבו חיילים דתיים להישאר במקום שנשים שרות בניגוד לרצונם". בשבוע שעבר הבהיר קצין החינוך והנוער הראשי, תא"ל אלי שרמייסטר, כי "נשים ישירו מעל לכל במה בצה"ל", וגם הרמטכ"ל, בני גנץ, אמר בשבוע שעבר כי "נשים צריכות להיות גאות בשירות שלהן ובשירה שלהן".

הרבצ"ר רפי פרץ והרמטכ"ל בני גנץצילום: דו"צ

הרבנים הצבאים אמרו במפגש כי לעתים המעשים הקיצוניים מגיעים דווקא מהחיילים עצמם, ולא פעם הם נמצאים בסיטואציות מורכבות - מבחינה הלכתית ומבחינה צבאית. ביחידות ההדרכה ובבתי-הספר הצבאיים מרגישים הסגל הפיקודי בהקצנה של דרישות חלק מהחיילים שומרי המסורת בדבר ההפרדה בין נשים לגברים. על כך השיב הרב הצבאי הראשי כי כאן מגיע מקומם של רבני היחידות. "מחובתנו הגדולה לעמוד בצמתים מרכזיים ברגישות גדולה בעת הזו, לזהות מוקדי חיכוך מראש ולהיות שם על מנת לסייע לחיילות, לחיילים ולמפקדים", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ