סוף למאהל בשכונת התקווה: יפונה בשבוע הבא

בית המשפט המחוזי בת"א דחה את עתירת המתגוררים במאהל, הכולל כ-20 חסרי דיור, ביניהם ילדים; "ניזרק מהרחוב לרחוב", הם אומרים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה היום (ראשון) את עתירת חסרי הדיור המתגוררים במאהל בשכונת התקווה בתל אביב כנגד כוונת העירייה לפנותם. השופטת אביגיל כהן האריכה עם זאת בשבוע את הצו האוסר על העירייה לפנות את דרי המאהל, על מנת לאפשר להם להתארגן ולעזוב את המקום בכוחות עצמם. מיום ראשון בעשר בבוקר תהיה העירייה רשאית לפנות את האוהלים והציוד שיוותרו בגן התקווה. יושבי המאהל אומרים כי אין להם חלופת דיור אחרת ולא תהיה להם ברירה אלא לנדוד לשטח ציבורי אחר.

במאהל מתגוררים עדיין כ-20 חסרי דיור, ובכלל זה גם שתי משפחות עם ילדים. יושביו הביעו אכזבה מהחלטת בית המשפט. "אנחנו עוד שבוע נזרקים מהרחוב לרחוב", אמר בתסכול איציק אמסלם, המתגורר במאהל עם אשתו וארבעת ילדיו. "אנחנו נתפנה מרצון, ניקח את הברזנטים ואת הציוד הדל שיש לנו ונראה מה אנחנו עושים משם. נלך לגינה הבאה, אולי לשטח הפקר אחר. בכל אופן, אנחנו חייבים ללכת למקום אחר, אין לנו ברירה אחרת". אמסלם הוסיף כי ההפגנה הבאה תהיה נגד בית המשפט, שלדבריו כשל בתפקידו לסייע לאזרח הקטן מול הרשויות.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

לפני כחודשיים הציעה העירייה ליושבי המאהל בשכונת התקווה מענק חד פעמי בסך כ-6,300 שקלים ליחיד וכ-10,000 שקלים למשפחה. בתמורה, התחייבו מקבלי המענק לעזוב את המאהל. בעירייה הסבירו כי מענק זה נועד לסייע למתגוררים באוהלים למצוא פתרונות דיור זמניים. כ-50 משפחות ויחידים נענו להצעת העירייה. אחרים, השוהים עדיין במאהל, סירבו לקבל את המענק והסבירו כי זה פתרון בלתי מספק. לדבריהם, סכום זה מספיק לשכירות קצרת מועד ולאחר מכן ייאלצו לשוב ולהתגורר ברחוב.

"אין מקום לאפשר ישיבה במאהל שאינה מוגבלת בזמן", קבעה השופטת כהן. "פתרון לטווח הארוך של מצוקת הדיור לא יהיה ככל הנראה בטווח של מספר חודשים". היא התייחסה להצעת העירייה ולשיהוי בפינוי המאהל בשכונת התקווה, לעומת המאהלים האחרים בתל אביב: "משנעשה ניסיון למצוא פתרון זמני ליושבי המאהל וזאת בהתחשב במצבם הכלכלי הקשה, והכל במסגרת התקציבית האפשרית של העירייה, תוך כדי סיוע ממשלתי, הרי שבוצע האיזון הנכון על ידי המשיב ולא נפל פגם בהחלטתו המצדיק התערבות של בית משפט זה".

המאהל בשכונת התקווה בקיץ האחרוןצילום: עופר וקנין

עו"ד ד"ר יפעת ביטון, המייצגת את אנשי המאהל מטעם מרכז תמורה, הפועל בשיתוף המכללה למינהל, אמרה בתגובה כי "ההחלטה הזאת מבטאת את העובדה שלא למדנו הרבה על אחריות חברתית בקיץ הזה. בסופו של יום, האוכלוסיות הכי מוחלשות נותרות לבדן במערכה. למרות שכל המאבק היה סביב הנושא של דיור, פסק הדין מראה לנו איפה הבעיה האמיתית יושבת, ואת חוסר האחריות של הרשויות לפעול לפי חובה שלהן בנושא הדיור הציבורי". היא ציינה כי אנשי המאהל שוקלים לערער על ההחלטה לבית המשפט העליון.

בדיון שהתקיים בשבוע שעבר דחתה עו"ד פזית שלמון-ברץ, מהשירות המשפטי של עיריית תל אביב, הצעת פשרה של השופטת לדחות את פינוי המאהל בארבעה חודשים. "אנחנו סבורים שארבעה חודשים בנסיבות האלה זה זמן ארוך מדי", אמרה. היא הדגישה כי העירייה פועלת "למלא את חובתה להחזיר את המרחב הציבורי לתושבים". נציגת העירייה ציינה כי המאהל יוצר מטרדים רבים לתושבי השכונה. עוד טענה העירייה כי השהייה במאהל מעמידה בסכנה את בריאות המתגוררים בו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ