הסוכנות היהודית תקצץ את התמיכה במרכזי קליטה לעולים

הסוכנות תעצור גם מימון למלגות, כחלק מצמצום הפעילות בארץ. המשרד לקליטת עלייה: הסוכנות מפרה אמנה שחתמה עליה עם הממשלה

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

הסוכנות היהודית מתכוונת לקצץ באופן מסיבי את הפעילות לקליטת עולים בישראל: ארבעה מרכזי קליטה עלולים להיסגר והמימון למלגות לימודים לעולים חדשים ייפסק.

בסוכנות היהודית מסבירים כי מדובר בפועל יוצא של שינוי פנים-ארגוני שהחל לפני כשנה וחצי - מתן דגש על חיזוק הזהות היהודית בקרב יהודי התפוצות והקשר עם ישראל, ופחות בקליטתם בארץ. אחת הפעילות שתיפגע ממדיניות זו היא ארבעת מרכזי הקליטה שמפעילה הסוכנות המסייעים לעולים מחבר העמים, אמריקה הלטינית, מזרח אירופה ואסיה. גורם בסוכנות אומר כי המרכזים עלולים להיסגר כתוצאה מהקיצוץ.

המרכזים נמצאים בערים אשדוד, באר שבע, אולפן עציון וירושלים. מדי שנה הם מלווים כ-2,000 עולים, הזוכים לקליטה ראשונית בנמל התעופה, לימוד עברית, ועזרה במציאת תעסוקה. גם ארגונים חוץ-ממשלתיים המסייעים לקליטת עולים, המתוקצבים בכ-2.5 מיליון בשנה, ייפגעו מהמהלך.

בסוכנות היהודית מכחישים כי המרכזים ייסגרו, אולם מודים כי "אכן הוחלט על קיצוץ בהוצאות הסוכנות היהודית להפעלת מרכזי הקליטה, בשל הצרכים המשתנים של העולים החדשים עם השנים, שאינם עולים ממדינות מצוקה אלא עולים מבוססים ממדינות המערב". להערכתם, מרכזי הקליטה יאלצו להפוך למשקים סגורים המקיימים את עצמם. "הסוכנות איננה יוצאת מתוכניות הקליטה שלה", הבהירו בסוכנות, "אנו מאמינים שיש מקום לדון בחלוקת תפקידים הגיונית וברורה יותר בין הסוכנות לממשלה בעניין זה".

עוד מתכוונת הסוכנות היהודית להפסיק לממן מלגות עבור עולים חדשים כבר באמצע השנה הנוכחית. מדובר בכ-7,000 סטודנטים בשנה, שעלו לארץ בשנים האחרונות וקיבלו הבטחה למלגת לימודים מלאה, תמיכה אקדמית כמו שיעורי עזר וסדנאות הכנה, וסיוע נפשי ופסיכולוגי בזמן הלימודים.

על פי נתוני אגף המינהל לסטודנטים עולים במשרד הקליטה, כ-80% מהסטודנטים העולים הנתמכים על ידי המשרד, עולים ושוהים בארץ ללא הוריהם או משפחתם. האגף, שהוקם בשנת 1968 בניהול משותף של המשרד והסוכנות היהודית, העניק את השירות לעולים מכל המדינות בשלוש השנים הראשונות לשהותם בארץ. בשנה החולפת נתמכו 2,300 עולים מאסיה ואפריקה במלגה מלאה באמצעות המינהל, 2,200 סטודנטים יוצאי אתיופיה הנתמכים במלגת לימודים ומלגת קיום מלאה, וכן כ-2,000 עולים ממדינות מזרח אירופה.

בעבר השקיעה הסוכנות למעלה מ-35 מיליון שקלים בשנה לתקציב הסטודנטים העולים, אולם בשנים האחרונות ירד תקציב זה ירד ל-16 מיליון בלבד, כאשר את היתרה כיסו משרד הקליטה. כעת, טוענים בכירים בסוכנות, תפסיק הסוכנות את תמיכתה הכספית במינהל באופן מלא, ככל הנראה בסמוך לסיום שנת הלימודים האקדמית הנוכחית.

גורמים בכירים בסוכנות היהודית מציגים הסבר אחר לקיצוץ במלגות לעולים. "זה כבר כמה שנים שהם רוצים לצאת מהסיפור של הסטודנטים ומחפשים איך, הרבה לפני השינוי ש(נתן) שרנסקי הנהיג. זה רק תירוץ. צריך לקרוא לילד בשמו: זאת לא הרפורמה החדשה בארגון אלא מדובר במגבלות תקציביות חמורות - הסוכנות מאבדת מנכסיה, התרומות יורדות, והקיצוץ מתחיל להיות יותר מאסיבי".

שרת הקליטה והעלייה, סופה לנדבר, אמרה אמש "במשרד הקליטה אין פרויקטים שאפשר לסגור או לקצץ עוד - קיצצנו מספיק. היציאה של הסוכנות מכל הגופים של העולים זו הפרה של האמנה עליה היא חתומה מול הממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ