הבילוי של נוער מג"ב: גירוש פועלים פלסטינים

כך נראה יום פעילות שגרתי בתנועת הנוער של משמר הגבול: בבוקר לומדים, בלילה לוכדים שב"חים

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

"אני מגדירה את זה כהנאה: זה פשוט נותן לי ערכים ואני אוהבת את האקשן", כך פותחת רעות מכיתה י"ב בתיכון באזור מודיעין את התיאור שלה לפרויקט שבו היא חברה: "נוער מג"ב (משמר הגבול)".

המיזם ממומן על ידי המשרד לביטחון הפנים, בפרויקט "עיר ללא אלימות", ועל ידי המועצה האזורית חבל מודיעין, ללא ידיעתו של משרד החינוך. כ-36 בני נוער בגילים 16-18 משתתפים בפרויקט: הם מבלים את שעות הפנאי שלהם בלכידת "שוהים בלתי חוקיים" (שב"חים), עמידה במחסומים ושמירה על ביטחון היישובים באזור. רק בשבועות האחרונים, אומרים במועצה, הצליחו בני הנוער ללכוד עשרות שב"חים, רובם פועלים פלסטינים ללא אישורים.

"אני אוהבת ללכוד את השב"חים", אומרת רעות, אחת המשתתפות בפרויקט, "בעיקרון אנחנו מחפשים אותם כי הם מפחידים ילדים. המטרה היא לתפוס אותם ולהחזיר אותם למקום שאליו הם שייכים".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

מתוך פעילות בני נוער בפרויקט "נוער מג"ב"

גם חברה לפרויקט, ערן, מספר בהנאה על הפעילות: "זה תחושה כיפית, יש לך אדרנלין ואנרגיה במבצעים כאלה. אנחנו גם מרגישים גאווה שאנחנו שומרים על הבית. נכנסנו למשל לאתר בנייה ומצאנו שם כמה. ראינו אותם מתחבאים אז תפסנו אותם, לקחנו מהם את התעודות, הושבנו אותם ברכב וקראנו למפקד שיבדוק אותם".

ליעד, גם הוא שותף לפרויקט, מדגיש כי "לוקחים אותם בעדינות, כמו שהסבירו לנו, מעלים אותם לניידת ולוקחים אותם לתחנה, שם הם עוברים חקירה. אני אישית לא שם עליהם אזיקים".

מתוך פעילות בני נוער בפרויקט "נוער מג"ב"

מטרתו הרשמית של פרויקט "נוער מג"ב" היא לסייע להגביר את הביטחון ביישובי חבל מודיעין. נוכחותם של בני הנוער, שמצוידים ברובי 16-M, אמורה להבריח גנבים וגורמים עוינים שמסתובבים באזור.

"ברור שזה טוב שבני נוער יעשו את זה", אומרת רעות, "אני מרגישה שאני עושה משהו בשביל הביטחון, שאני עוזרת לאנשים. כמה חברות סיפרו לי שיש ערבים שישנים באתרי הבנייה שבהם הם עובדים והם כל לילה רודפים אחריהן. אנחנו מוודאים שהם לא שם. אחרי שהם מקבלים בבית משפט את העונש שמגיע להם, הם כמעט לא חוזרים לפה".

הכשרתם של בני הנוער נמשכת כמה ימים, במהלכם הם עוברים סדנאות הסבר על הפעילות שבה ייקחו חלק ומטווחים שבהם יוכשרו לשאת נשק. "מלמדים אותך איך עובדים מבצעים, מה מותר ומה אסור לעשות", מסביר ליעד. "לפני יציאה למבצע אנחנו מתאספים במקום אחד, עוברים תדרוך על הנשק ושומעים נוהלי בטיחות וכולם הולכים ביחד לתפוס שב"חים".

רכזת הפרויקט, קורין חיים, מסבירה כי "בני הנוער האלה יוצאים בליווי שוטרי מג"ב לעבוד במחסומים, לבדוק כלי רכב בחיפוש אחרי שב"חים. הם נכנסים לבניינים, לפעמים אפילו של 22 קומות, ועורכים סריקות. לפני חודש, במחסום בכביש 443, בני נוער סייעו לעצור אוטובוס ולבדוק אם יש עליו גורמים חשודים".

בעוד כחודש אמור להיפתח קורס נוסף של "נוער מג"ב" שימנה כ-30 חניכים. "אנחנו מכניסים לבתי הספר הרצאות בנושא, עורכים כנסים במושבים ולעתים גם בבתים", מסבירה חיים. כל נער שמעוניין להשתתף בפרויקט צריך להצטייד באישור הורים ובאישור רפואי.

לדברי מנכ"ל המועצה האזורית חבל מודיעין, יוסי אלימלך, הפרויקט נועד "להעסיק את בני הנוער, לחזק את מג"ב ולהגדיל את שיעורי ההתנדבות באוכלוסייה ותורם לגיבוש האחווה בקרב בני הנוער. הם מחפשים את זה".

ראש החוג לחינוך בסמינר הקיבוצים, ד"ר ניר מיכאלי, סבור מנגד כי "עצוב שבוחרים לכוון את בני הנוער לעיסוק בתכנים ובערכים מיליטריסטיים, במקום לנצל את השנים שלפני הצבא כדי להקנות להם מטען ערכי שיאזן את מה שהם ממילא יעשו בשנים שלאחר מכן. קיוויתי שבשנים האחרונות התקדמנו מהעידן של המשמר האזרחי, ושיש הבנה היום שעדיף לדחות את האימון של בני נוער בנשק עד לגיל 18. המערכות הביטחוניות הן שאמורות לתת את המענה ולא להסתמך על בני נוער. את החינוך הבלתי פורמלי צריך בהחלט להדגיש לנתינה לחברה, אבל לנתינה קונסטרוקטיבית ולא לנתינה מיליטריסטית".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "הפרויקט אינו מוכר למשרד. עם קבלת כל הפרטים תיערך בדיקה בנושא".

ממטה "עיר ללא אלימות" במשרד לביטחון הפנים נמסר בתגובה: "פרויקט נוער מג"ב הוא מיזם חיובי שנועד להקנות לבני הנוער, בחלקם נוער בסיכון, ביטחון עצמי, העצמה אישית, וערכים כגון אחריות וחשיבות השמירה על מרחב ציבורי נקי מאלימות והפרות חוק. במסגרת הסיורים בהם משתתפים בני הנוער בליווי מתנדבים בוגרים, הם מצטרפים לגורמי אכיפה שפועלים כנגד אלימות, התנהגות אנטי חברתית ועבריינות על כל השלכותיה. משטרת ישראל ומשמר הגבול הם הגורמים היחידים שבסמכותם לעצור שוהים בלתי חוקיים".

read this article in english: Border Police train Israeli teens to detain illegal Palestinian workers

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ