שירת נשים בצבא: תיאסר החרמת טקסים רשמיים; פטור יינתן רק באירועי הווי

ראש אכ"א, אלוף אורנה ברביבאי, הציגה אתמול בפני פורום מטכ"ל את ההנחיות בנוגע להדרת נשים בצבא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צה"ל יאסור על חיילים להחרים שירת נשים בטקסים רשמיים ביחידות - כך הודיעה אתמול ראש אכ"א, אלוף אורנה ברביבאי, בהנחיות החדשות שהציגה בפורום מטכ"ל. אם, לעומת זאת, מדובר באירועי הווי בלבד, מצופה מהמפקדים להפגין שיקול דעת ולשחרר מחובת ההשתתפות חיילים שהדבר מציב קושי לאמונתם הדתית.

ההנחיות, עם זאת, אינן באמת חדשות. בספטמבר, אחרי השערורייה התורנית בעקבות סירובם של צוערים דתיים לשמוע שירת נשים בבה"ד 1, הנחה הרמטכ"ל בני גנץ לבחון מחדש את שאלת "השילוב הראוי" בין גברים ונשים בצבא בכלל ושירת הנשים בפרט. התוצאות היו ידועות מראש - ונמסרו ל"הארץ" ימים ספורים לאחר מכן.

זה פתרון סביר, שאינו חורג מההנחיות שהיו נהוגות בצה"ל עוד קודם לכן. אולם ההכרעה נדרשה משום שבשנים האחרונות חל פיחות זוחל בכללים שקבע הצבא. הקפדה רבה יותר במצוות שנוקט שיעור גדול בהרבה של חיילים, הטפות של רבנים מבחוץ וחששם של מפקדים להסתבך בסוגיות דת, יצרו סחף לכיוון שסופו מקרים רבים יחסית של הדרת נשים.

להקה צבאית בהופעה בשנת 2006. פתרון סביר, שאינו חורג מההנחיות שהיו נהוגות עוד קודם לכןצילום: דן קינן

חידוד והבהרת הכללים הקיימים, כפי שנעשה אתמול (באיחור מיותר של קרוב לשלושה חודשים), היו הכרחיים בנסיבות.גנץ גיבה את המהלך בשורת התבטאויות בשבוע האחרון. בראיון לגלי צה"ל, בהופעה בתיכון בבאר-טוביה ושלשום בטקס הענקת פרס בן-גוריון לצה"ל, אמר גנץ דברים ברורים. הוא התייחס לא רק לשירת הנשים, אלא לסדרי העדיפויות שלאורם צריך הצבא להתנהל. נשים ימשיכו להשתלב בכל תפקיד שאותו הן יכולות למלא, אמר. בד בבד, צה"ל צריך לגייס עוד חיילים חרדים ולהבטיח סביבת שירות שבה יוכלו לתפקד, בלי לפגוע באמונתם, בלי לפגום באמונת המשרתים האחרים ובלי לפגוע בתפקוד המסגרת כולה.

אלה דברים מתבקשים, ובכל זאת טוב שנאמרו. מי שיותר מסובך לו לבטא אותם הוא הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף רפי פרץ. פרץ כבר ספג ביקורת על כך שכינס שלשום, בהוראת גנץ, כנס רבנים צבאיים ובו הזהיר מפני תופעות של הדרת נשים. בד בבד, חידד גם הוא הנחיה ישנה, שבצבא העדיפו להתעלם מאכיפתה: אין לאפשר כניסת רבנים אזרחים לפעילות ביחידות, בלא אישור ותיאום מראש עם הרבנות הצבאית. רבנים, בצבא ומחוצה לו, טענו שתא"ל פרץ "מגזים", מבקש לשאת חן בעיני החילונים, ואפילו "לגזור קופון פוליטי".

אין ספק שמתקיים היזון חוזר בין הצבא לחברה האזרחית בכל מה שקשור להדרת נשים. העיסוק התקשורתי האינטנסיבי בתופעה החל לפני כשלושה חודשים, אחרי פרשת בה"ד 1, מסמכים פנימיים שהפיצו ראש אכ"א הקודם ויועצת הרמטכ"ל לענייני נשים ודחיקתן של חיילות בחגיגות שמחת תורה ביישובי עוטף עזה. כשנוספו לכך המתיחות בבית שמש והתקריות בקווי ה"מהדרין" בירושלים, קיבלנו מהומת אלוהים, שהשפיעה גם על המטכ"ל, הרגיש כעת יותר לתופעה. בניגוד לזירה האזרחית, שבה קשה להאמין שלהצהרות התקיפות של הממשלה יהיה כיסוי בשטח, לצבא ישנה יכולת שליטה הרבה יותר טובה במתרחש ביחידותיו. באמצעות אכיפה תקיפה של הנחיות הרמטכ"ל, לצד הוראות ברורות של הרבנות הצבאית, אפשר לצמצם את ממדי הבעיה.

ראש אכ"א, אלוף אורנה ברביבאיצילום: מוטי מילרוד

אולם, כמו במתקפה האנטי-חרדית ההיסטרית משהו של השבוע האחרון, גם העיסוק במתרחש בצה"ל מתאפיין לעתים בזעזוע מופרז שנוטה לראות בכל אירוע חלק מקונספירציה כללית. דוגמא טובה לכך אפשר היה לראות בטקס השבעה בחודש שעבר לטירוני אחת מחטיבות החי"ר. כמה הורים מחו על מה שתיארו כריבוי מוגזם של סממנים דתיים בטקס ו"קו קיצוני שהשתלט עליו". בפועל, מדובר בפרוטוקול נוקשה שנקבע בצה"ל לפני זמן רב. ההורים לא ידעו כנראה שפסוקים מספר יהושע שהוקראו בטקס, והכעיסו אותם בשל לוחמנותם, מוקראים בטקסים זה יותר משלושים שנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ