הארץ
דפנה ארד

הזמרת יפה ירקוני הובאה היום (שלישי) למנוחות בבית העלמין בקרית שאול בתל אביב. ירקוני, מהזמרות הישראליות האהובות והבולטות בישראל לאורך השנים, כלת פרס ישראל, היתה בת 86 במותה. בשנים האחרונות היתה חולה באלצהיימר.

להלוויה הגיעו, בין היתר, ישראל יצחקי, דורי בן זאב, דב לאוטמן, שלומית אהרון, עפרה פוקס, אביבה אבידן, רוחמה רז, עדנה גורן, צביקה פיק, אלי יצפאן, מתי כספי, שרה'לה שרון, אושיק לוי, מוזיקאים, מעריצים וקרובי משפחה.

"היא היתה אישה חזקה כמו סלע, עם המון הומור, התבדחה על כל דבר", אמרה שרה'לה שרון בהלוויה. "בהופעות שלנו יחד היא נהגה להעלות חבר'ה צעירים לבמה, שירקדו איתה טנגו, וביקשה מהם להיצמד אליה. צריך לזכור את מה שהיא ביקשה שיזכרו - את השירים שלה, את הקול שלה והמורשת".

הסופר והמשורר חיים גורי, סופד ליפה ירקוני בדרכה האחרונה צילום: ניר כפרי

"היא שרה את אחד מהשירים הראשונים שלי: 'אחותי הקטנה'" אמר מתי כספי. "העבודה איתה היתה חוויה נעימה. יפה היתה אישה לבבית ופשוטה, מכניסת אורחים ותמיד דיברה בגובה העיניים".

הכרתי את יפה בתחילת הקרירה שלי", אמר צביקה פיק. "היא היתה מהראשונים ששמה לב אליי כמוזיקאי. למדתי ממנה הרבה מאוד. אני זוכר שראיתי אותה במופע ענק בטורונטו והיה לה כוח להוליך את הקהל לאן שהיא רוצה, וכל זאת עם קפה טורקי ביד. צריך להנציח את זכרה בצורה מיוחדת ומכובדת, אבל בארץ אף אחד לא מקבל מספיק כבוד".

המשורר חיים גורי הקריא בהלוויה את שירו "באב אל וואד", אותו ביצעה ירקוני, והקהל הצטרף לשירה.

ירקוני נולדה בשם יפה אברמוב להורים שעלו מהקווקז. את דרכה האמנותית החלה בגיל צעיר, דווקא כרקדנית בלט בבית ספר של גרטרוד קראוס. היא פרשה בעקבות פציעה ברגלה, וכשהיתה בת 18 התגייסה להגנה, שם שירתה כאלחוטאית. במלחמת העצמאות שירתה במסגרת חטיבת גבעתי, שם גם התנסתה לראשונה בשירה מול קהל, במסגרת להקת ה"החישטרון".

ירקוני, שכונתה "זמרת המלחמות", אחראית לכמה מאבני הדרך בזמר העברי - ובהן השירים - "עגלה עם סוסה", "הן אפשר", "עיניים ירוקות", "באב אלווד" ו"יצאנו אט". בשנות ה-50 וה-60 הפכה ירקוני לאחת הזמרות הפופולריות בארץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ