גילי כהן
גילי כהן

רב חיל האוויר פרש היום (שלישי) מתפקידו כמלווה פרויקט שילוב החרדים בצבא, בשל ההנחיות החדשות האוסרות על חיילים דתיים לעזוב טקס צבאי רשמי בו שרות נשים.

סגן אלוף רם משה ראב"ד, המשמש גם כרב חיל האוויר וגם כרב הפרוייקט לשילוב חרדים (שח"ר), שלח אתמול מכתב לראש אגף כוח האדם, האלוף אורנה ברביבאי, ולחיילי התוכנית, בו הודיע כי הוא מבקש לסיים את תפקידו כרב התוכנית. זאת, לדבריו, על רקע ההנחיות החדשות בנוגע לשירת נשים, ועקב האפשרות הנידונה שלחיילי התוכנית לא יובטח שישרתו בסביבה גברית בלבד.

ההתפטרות מגיעה לאחר שאתמול הודיע צה"ל באופן רשמי על החלטתו לחייב את החיילים, גם את החרדים מביניהם, להשתתף בטקסים רשמיים - גם אם במקום מושמעת שירת נשים.

במכתב, שפורסם באתר החרדי לדעת.נט, ציין סא"ל ראב"ד כי "בחודשים האחרונים החליטו באכ"א לפתוח את הכללים לבדיקה ולעיון מחדש. הייתי שותף לדיונים האלה, והתעקשתי לשמור על מה שסוכם. בטיוטה האחרונה של הכללים החדשים, ראיתי שהושמטו סעיפים שנועדו לשמור על יראת השמיים של החיילים, וכן נוסף סעיף שמתיר פעילות שעלולה לפגוע ביראת השמיים.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

"נכון, הדברים עדיין לא סוכמו ואף הובטח לי שידונו בהם שוב, אך במצב הנוכחי איני רואה את עצמי יכול להיות חלק מהנהלת התכנית בתפקיד רב ויועץ. אני מקווה שהאחראים יקבלו החלטות שיעצבו את התכנית כך שיתאפשר לאדם חרדי שהחליט לצאת לפרנסתו והתייעץ עם רבותיו, להגיע לתוכנית שח"ר".

סא"ל ראב"ד שימש כאחד ממנסחי הכללים שהתוו את מדיניות שילוב החרדים בצה"ל עם התחלת הפרויקט. בין היתר מדובר בהתחייבות על שירות עם כללי צניעות מתאימים בסביבת נשים, התאמת התפריט הצה"לי לכשרות מהדרין וכן רכישת מקצוע לחיילים. בתקופה האחרונה בחנו באכ"א שינויים הקשורים למדיניות שילוב חיילי התכנית, בין היתר הנוגעים לשירות גברים ונשים יחדיו.

לאחר שראב"ד הרגיש כי שינוי המדיניות אינו עומד בקנה אחד עם עמדותיו ועם השקפת עולמו כלפי מהות התכנית ואופן יישומה, הוא החליט להפסיק לשמש כמלווה התכנית וכאחראי על הגיוס אליה. בצה"ל הבהירו היום כי סגן אלוף ראב"ד ימשיך לשמש כרב חיל האוויר עד למועד יום פרישתו.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "כפי שסוכם לפני מספר חודשים, הקצין אשר משמש כרב חיל האוויר עתיד לפרוש מצה"ל בקיץ 2012. בניגוד לנאמר, הקצין לא ביקש לסיים את תפקידו או את שירותו הצבאי אלא ביקש להסיר את אחריותו מפרוייקט השח"ר בחיל".

פורום המטה הכללי של צה"ל אישר אתמול כי חיילים דתיים יוכלו לקבל פטור משירת נשים‫‫ באירועי הווי, אך יאסר עליהם לעזוב טקסים רשמיים. בכינוס הפורום דנו האלופים בעיקרי המלצות הצוות שעסק בנושא, בראשו עמדה ראש אגף כוח האדם, אלוף אורנה ברביבאי.

מטרת הצוות הייתה לנסות ולאפיין את המדיניות הצבאית הנוגעת לשירות נשים וגברים יחדיו, בסוגיות שנחשבו עד כה ל‫‫"תחום אפור". כעת, עם גיבוש הפקודה הסופית, זו תחייב את כלל המפקדים בצבא, ותלווה גם בהסברה למשרתים בצה"ל. כך הוחלט כי באירועים ממלכתיים, דוגמת טקסי התייחדות, טקסים במעמד משפחות שכולות, טקסי ימי הזיכרון לחללי מערכות ישראל, לשואה ולגבורה, ולרצח רבין ז"ל - יהיו בנוכחות כלל החיילים.

עוד נקבע כי גם בטקסי מצטיינים וכן בטקסי סיום הכשרות וקורסים, ישתתפו החיילים, ללא הבדל בהשקפתם הדתית, גם אם נשים ישירו במעמד זה, "וזאת ללא מקום לשיקול דעתם של מפקדיהם".‬‬ ‬‬לדברי הרמטכ"ל בני גנץ על המפקדים לקבוע את אופי ודרך פעילות היחידות הצבאיות, "ללא כל התערבות חיצונית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ